Ketojenik OMAD beslenme tarzıyla ilgili bir soru...

Önce soru (detaylar aşağıda);

Bu öğle saatlerindeki süt/oat meal alışkanlığımdan vaz mı geçmeliyim yoksa bana mutluluk veren bu alışkanlığı sürdürmeli miyim?

.

Kilo sorunum yok. Daha önceden ketojenik besleniyordum zaten ancak son 3 senedir OMAD şeklinde devam ediyorum.

Öğünümü en geç 16:00'da tüketmiş oluyorum. 16:00'dan sonra belki maden suyu veya bitkisel çay içiyorum. Fakat;

Sabah 06:00 gibi uyanmış (alışkanlık) olduğumdan gün benim için erken başlıyor. Saat 09:30'a kadar bir bardak su, ardından bir maden suyu ve (elbette) şekersiz triple türk kahvesi içerek vakit geçiyorum.

Asıl sorum şurada başlıyor. Acıktığım için değil ama beni mutlu ettiği için, saat 11:30-12:00 civarı 200 ml süt ısıtıp, filtre kahveyle içiyorum. Ya da nadiren yine 200 ml'ye denk gelecek belki 1 kaşık yulafla hazırlanmış, yoğurtlu, içine minik bir mevsim mevyesi karıştırdığım oat meal yiyorum.

Biliyorum ketojenik beslenirken bu kadar süt içmek uygun değil ama gün içerisinde neredeyse başka hiçbir şeyden karbonhidrat almadığım için bunu es geçiyorum. Oat meal yersem de OMAD'a uygun beslenmiyor oluyorum.

Peki sizce?

Aldığın toplam kaloriyi hesaplayıp %5'i kadar karbonhidratın kaç grama denk geldiğini bul sonra da aldığın günlük karbonhidratı hesapla, alman gereken sınırlar içindeysen sorun yok demektir. Fakat en önemlisi ve en atlanan detay, alman gereken %75'lik yağı alıyor musun almıyor musun, yaptığın diyeti ketojenikle low carb'dan ayıran detay bu. Bu miktarda yağ alabiliyorsun anlattığın miktardaki karbonhidrat çok sıkıntı yaratmaz fakat yine de matematiğini dikkatli yapman lazım.

  • angelus  (20.11.19 11:32:39)
yulaf ve berry disinda meyvelerde ketojenik degil? hatta ilk baslarda yogurtta ketojenik degil.

bence siz ketojenik degilde low carb besleniyorum deseniz daha iyi olur.

omad yapiyorsaniz kalori iceren hic bir sey tuketmememiz lazim.

sabahtan ogune kadar kalorisiz sivi, ogun ve kapanis. yatana kadar gene kalorisiz sivi.

sizin soylediginiz beslenme duzeni if+low carb oluyor.
  • cairo  (20.11.19 11:34:25)