gençliğinde çok zayıf olup daha sonra kilo alan biri

daha kolay mı kilo verir yoksa kilo aldıktan sonra herkes için zorluğu aynı mıdır?

Yaş ilerledikçe, metabolizma yavaşlıyor haliyle dikkat etmezsen kilo almaya başlıyorsun. Hele birde ofis de çalışıyorsan geçmiş olsun kilo almak gayet kolay hareketsiz yaşam sabah simit poğaça vs.

19-20 yaşında kilo almak için aktardan karışım alıyordum şaka gibi, şimdi boks ve vg yaparak düzen kurdum.

Metobolizma ve yeme alışkanlığın hareket spor tarzın kilo almanı yada zayıflamanı belirler. Vücut tipleri de etkili bu konuda
  • Fritz-X  (16.11.19 21:54:08)
kilo aldıktan sonra vermesi çok efor gerektiriyor. 60lı kilolardan 80li kilolara çıktım, aktif sporcu ve gençtim. sakatlandım 20 kg aldım veremiyorum.

  • mikahakkinen  (16.11.19 22:12:14)
@fritz-x

vücut tipleri diye bir şey olmadığı biliniyor, not düşeyim. (ecto, meso bunlardan bahsediyorsan)
  • Transa  (16.11.19 22:16:58)
Gençken zayıf olan ilerde kolay kilo verir.

  • heidi'nin dedesi  (16.11.19 23:03:51)
Hiçbir zaman aşırı kilolu olmadım ama bir örnek olması açısından söylüyorum. 190+ boyum var 24 25 yaşına kadar 75 kiloyu geçmedim aşırı zayıftım. Sonra 95 96 kilolara çıktım aynı yemek yeme ve hayat düzenine rağmen. Ve aynı yeme ve hayat düzeniyle bir yılda 20 kiloya yakın kilo kaybettim yine aynı kilolara düştüm. Neden aldı veya neden verdim hiçbir fikrim yok düzen tümüyle aynı.

  • Deathcomenearme  (16.11.19 23:20:01)
19 yasima kadar at gibiydim, takip eden 6 yilda 40 kiloya yakin aldim.

o zamanki yasam tarzimi surdurerek kilo vermem imkansiz. karbi azaltip bol sebzeli, proteinli, abur cubursuz ve nispeten bol hareketli bir yasam tarzi tutturdugum zaman kilo verebiliyorum yalnizca. eh o kadar ugrasinca veriyorsun.

bence zayif yasayip sonradan kilo almak cok kotu. adapte olmak cok zor cunku. ben 16 yasinda ayni sekilde yasiyordum ama tig gibiydim. alistigim duzeni birakmam lazim simdi, cunku o duzen 25 yasinda saglikli yasamak icin uygun degil. bu zihinsel degisim sureci cok yoruyor beni. ayi gibi yiyip icebilmeyi ozluyorum. simdi acikmiyorum mesela, az yiyorum ve mutlu da oluyorum ama catlayana kadar yemeye alismisim ornegin, yadirgiyorum o yuzden cabuk doymayi.

bence kilo vermek zor is. en basta almamak en iyisi. matematiksel olarak da boyle bu... ben su an gunde 2000 kalori alsam ayda sadece 1.5 kilo falan verebilirim. halbuki ideal kilomda olsam gunde 2350 civari yerim, ayni kalirim.

o yuzden kotu yani kilo vermeye calismak.
  • der meister  (16.11.19 23:28:52)