evde ingilizce çalışmak için nereden başlamam gerek?

Arkadaşlar selamlar.Evde kendi çabamla sıfırdan ingilizceye başlamak istiyorum.Gerçekten çaba gösterip bir şeyler yapmak istiyorum bunun için gerekli kaynaklar,videolar,pratikler vs. ne gerekirse yaparım.

Normalde pek iyi bir ingilizcem olmasada a2-b1 seviyesine yakın bir ingilizcem vardı tabi uzun yıllardır kullanmadığım için şuan sıfır sayılırım.

Evet nereden başlamam gerek? tavsiyelerinizi bekliyorum.

abi grameri sular seller gibi ezberlersin evde ama o iş öyle olmuyor. speaking yapmak lazım birileriyle. yurt dışına çıkmadan veya sürekli konuşacağın bir ortama girmeden olmaz. he gramer çalışacaksan els ingilizce kitabını tavsiye ederim. tüm detayları bulabilirsin.

  • xrated  (16.11.19 16:05:20 ~ 16:06:20)
English grammar in use - murphy appi indieiyorsunuz. Full paketini alin asirivfaydasi olur. Haftada bir de ingilizce film dizi izleyin. Bir de blog tutmak asiri faydali. Ibgilizce bir blog tutun sevdiginiz bir konuda.

Evet konusma cok onemli ama elde imkan yoksa pes etmeyin telefonun ses kaydi ozelligi var degil mi konusun ona gunun nasil grctigini falan anlatin kaydedin. Ya da konusma kulupleri var onlara gidin.

Her seyin caresi var yeter ki arastirin:)
  • anten  (16.11.19 16:41:33)
xrated kusura bakma ama beklediğim olumsuz, karamsar cevap. o bahsettiğin durum kurslar için de geçerli, hatta hazırlık için bile geçerli. o mantıkla ingilizce öğrenmek için yurtdışına çıkmak gerek. arkadaş onu sormuyor ki.

  • black mamba  (16.11.19 17:19:50)
Başka önerisi olan?

  • soru icin geldim  (17.11.19 00:44:05)
Anten +1

  • rakicandir  (17.11.19 00:47:19)
(sadece) evde olmaz.

kilit konu: birincisi; süreklilik. ikincisi; yogun calisma dönemleri(hayatini ingilizceyle kusatma olarak da adlandirabiliriz bu dönemleri: dönem dönem vites yükseltmek yani, kampa girer gibi) haftada 1 gün olabilir, ayin son 5 günü olabilir. "her 3. ay" da olabilir. ama sürekliligi unutmadan. ingilizcesiz gün olmamali.

bu kisim olayin tasvir, genel cerceve, "degistirilemez maddeler" kismiydi. tekniklere bir iki bisey onerebilirim ama uzar gider. teknikleri cogumuz biliyoruz. ilerlemen yukardaki tasvir etmeye calistigim sartlarla olacak. yine de önemle tavsiye edecegim teknikler;

konuscak biri yoksa bile, -oo bi dakka- ekliyorum(!) varsa bile; evde yüksek sesli okuma. bunu ben sürekli yapamadim. ama zaten ben bulmadim bunu, bisürü uzman öneriyor onlardan ögrendim. epey faydali. kendin ingilizce konusurken beyninin bunu duymaya, agiz kaslarinin bu kelimelere alismaya ihtiyaci var.

haftada mümkünse 2 kez ingilizce pratik, canli ya da skype. yabanciyla olmali kesinlikle. ingilizcesi iyi olsa harika olur da artik ne bulabiliyosan. ama bulmak zorundasin. facebookta istanbul icin tandem sayfalari var. senin sehrinde var mi bilmiyorum tabi. tandem; yani dil partneri. sen ona türkce, o sana ingilizce yardimcisi. bu gruplarda bildirimlerini ac. kim ne yazarsa bildirim gelsin. tetikte ol, ilk sen yaz bir yabanci post attiginda. aynen böyle cok buldum ben.

dizi film olayi cerezi bu isin. cerezi derken cok önemli tabiki, zaten haftada 3-4 saat izleyecegini varsayiyorum.

yolda belde podcast dinlemek. luke's english podcast, spotify'da. adam oldukca keyifli. benim ingilizcem de aaayni senin ingilizceni tasvir ettigin gibiyken baslamistim, basta zor geldi ama sonra alisiyorsun adamin sesine güzel oluyor. bir de ayrica zor seviye biseyler dinlemek lazim sanki, bence. orda da önerim : art of manliness podcastleri yine spotifyda. kime göre zor? bana zordu basa sara sara dinliyordum. bu basa sarma olayindan emin degilim, iyi mi kötü mü. cunku bezdiriyor. e ama anlaman da lazim. zorlayip anlayinca da bi hosuna gitmiyor degil. zincirlikuyu'dan besiktas'a kadar 45 dakkalik yolda, podcastte 15 dakka anca ilerleyebiliyordum :( ama anliyordum sonunda. varsa öyle kisa mesafe otobüs yolculuklarin, iyi giyinip podcast esliginde iki ileri bir geri yürümek de bir önerim olabilir.

teknikler uzar gider dedim öyle de oldu. ben de 2 senede bir "ingiliycemi gelistirmem lazim" temali burada sorular sorardim. her soruda da bir oncekine pismanlikla atifta bulunurdum. ingilizcem hala iyi degil itiraf edeyim, ama bi kipirdanma oldu. dil olayina baslarkenki ilk hocama (ki kendisi aslinda sadece bir degisim programi ogrencisiydi ve rustu) "seviyeler umrumda degil ben sadece kendimi ifade etmek istiyorum" gibi bi cevap vermistim. aslinda simdi bakinca, istedigimi emek verdigim olcude almisim. is gorusmesi yapabildim. bu bana yeterdi. en bastaki sürekliligi de 2 sene sonra burada yine "ACILLLL ÜZERIME INGILIZCE ATIN" temali bir soru sormak zorunda kalma diye belirttim. bire bir yabanci hocadan ders bulmani da tavsiye ederim. 100 liraya -zorlarsan- birini bulacagindan süphem yok. (memnun kalmadim ama cospeak diye bir internet girisimi var. yabanci hocalarla grup dersi yapiyorlar. ay bu hoca suraliymis amaaa diyeceksen hic girme. neredeyse bedava pratik imkani.) ama dedigim gibi hoca da bulursun. yalniz bulunca da "sunun dugunu var bu haftayi pas gecelim, bugun hastayim bu haftayi pas gecelim..." böyle yapma. her hafta 1 saat ayrilir bu ise birbirimizi kandirmayalim. annemin "e bi kere de iptal ediver" dedigini 1 sene icinde 10 kere falan duymusumdur. kendim de arada gevseklik yapmaya bi alissam nerden baksan 20 hafta dersleri iptal edecekmisim bir sene icinde. bazi haftalar oluyor zaten hic alakan olmamis ingilizceyle, orda iste o dersi bari yapacaksin iyice kopmamak icin.

süreklilik icin bir ekleme yapayim. bunu basaramayisimizin sebebi nedir bunu biraz incelemek lazim. ilk hata: bu is yani senin ingilizceni 'artik' gelistirmek zornuda oldugun gercegi ciddi bir proje ve sen bunu yine yalnizca kendine, kendi keyfine emanet edemezsin. ya bigun canin istemezse calismayi?? degil mi? o yuzden aslinda bu; yabanci hocadir, tandem partnerdir cok kritik roldeler bu projede. bu adamlar sayesinde bu proje senin kafandaki herhangi soyut bir plandan ibaret kalmayacak. canin istemediginde bile o adami araman gerektigini dusuneceksin. vesellam projenin dis destekcileri cok ama cok kritik süreklilik ve motivasyon icin.

epey uzattim faydali olmasi ümidiyle, kusuruma bakma.
  • klar  (17.11.19 01:36:50 ~ 02:06:41)