Duyuru avukatları yardım lutfen - 04 koduyla ısten cıkıs

merhaba,

04 koduyla ısten çıkarılan kız arkadasım ıcın sızden fıkır ısteyeceğız.

ışe gırış tarıhı resmı olarak, 01.02.2010
çıkış tarıhı resmı olarak, 05.11.2019 kendısıne ıhbar edılmeden

Bu gırıs tarıhınden once de sıgortalı olmadan calıstığı 2 senesı var.

Isten ayrılırken aldığı elıne gecen aylık yekun mıktar 3500 lıra. ayrıca agı vermıyor sırket. bekar. bu 3500 lıranın 3200 bankaya 300 de elden şeklınde.

daha alacakları hesaplanmadı.

nasıl bır yol ızlemelı, ne yapmalı? alacağı yaklaşık ne kadar kıdem ve ıhbar hakkı var?

Bi avukata giderseniz yüksek ihtimalle çoğunu alırsınız hakkınızın. Kendi uğrasabileceğiniz meseleler değil

  • kirmizi baslikli mario  (14.11.19 00:16:53)
agi hakkında yapabileceğiniz bir şey yok. tek tavsiyem, hesaplanan tutarı alın.
dava hakkınızı sonra kullanın. en az 2 sene sürüyor davalar.

  • ayaklibalik  (14.11.19 01:28:10)
her yıl başına 1 maaş kıdem, bir de 8 hafta ihbar alacağı var.
resmi olarak 3200 tl, gayrı resmi olarak 3500 tl üzerinden hesaplarlar. bunu kontrol edersiniz.
işe iade davası açma şansınız var. ayrıca işsizlik maaşı da alabilirsiniz.

agi konusunda da avukat ile konuşursanız geriye dönük olarak alabilirsiniz. yine de maaşın içinde agiyi yatırmadıkları ne malum? sözleşmenizde yazılı bir rakam mevcut mu?
  • ozdek  (14.11.19 01:48:57)
kıdem tazminatı net değil, brüt maaş üzerinden hesaplanır. bankaya net 3,200 yatıyorsa bunun brütü muhtemelen 4,500 civarındadır. bu durumda alması gereken ücret 44,000 gibi bir değer olması lazım.

agi verilmiyor demişsiniz ama mevcut maaş içinde olabilir, muhasebesel kayıtlarda net maaş 3,050 tl, agi de 150 tl gibi bir değer olarak gösterilmiştir muhtemelen. o yüzden o kısımla ilgili pek bir şey yapılamaz gibi. ama sigortasız çalıştığı 2 senenin de kıdem tazminatını baştan istesin bence, o durumda alacağı para 54,000 gibi bir değer olacak.

ihbar tazminatı da, 8 haftalık maaşa denk gelir (bu net üzerinden hesaplanıyor bildiğim kadarı ile). o da yaklaşık 6,000 tl yapar.

toplamda 60,000 tl gibi bir ücret alması lazım. iş çıkış kağıtları imzalanırken dikkat etsin, eline 20,000 tl verip "60,000 aldım" diye kağıt imzalatmasınlar. parasını aldıktan sonra da eksikse "benim almam gereken 60,000 tl idi, bunu tamamlamazsanız dava açarım" diye göz korkutabilir ki bu durumda sigortasız çalıştırıldığı 2 sene için firma sağlam bir ceza ödemek zorunda kalır, başları ağrır. ama bunu para almadan yapmasın yoksa süründürmek için hiç para vermezler.
  • shadowfollower  (14.11.19 08:34:07 ~ 08:35:28)
Alacaklar :

1) İhbar tazminatı (8 Haftalık Brüt Ücret)
2) İzin günlerinin parası (izin günleri x günlük ücret)
3) Kıdem tazminatı (9 brüt maaş)
4) Varsa maaş alacağı

Yapılacaklar :

1) Anlaşarak güzelce halletmek
2) Olmazsa noterden alacaklarının ödenmesi için ihtar çekmek
3) Olmazsa Alo 170'e şikayet etmek (şirket yetkilisini ve sizi çağırırlar, size ödeme yapılması için bir gün alıp uzlaştırma yoluna giderler)
4) Olmazsa AVUKAT TUTUP dava açmak. Avukat tutmadan sakın deneme bile, karşı tarafın avukatı varsa yapmadığı pislik kalmıyor.

Ben 4. aşamaya kadar gitmek zorunda kaldım, dava 2 senedir sürüyor, tam karar duruşmasında hakim değişti bahtsızlığıma. Maaş alacağı, kıdem tazminatı, izin günlerinden olan alacaklar bilirkişi tarafından tespit edildi. Karşı tarafın avukatı uzatmak için her türlü pisliği yaptı, şahitleri yalan ifade verdi, maaşım konusunda yalan söylediler, 5 sene çalıştım 1 senedir bile çalışmadığımı söylediler. Üstüme düşen her şeyi kanıtladım, buna rağmen dava sakız gibi uzadıkça uzuyor.

Tavsiyem dava yoluna gitmeden çözmeye çalışması, yoksa 2 seneyi göze alması lazım.
  • kimlanbu  (14.11.19 09:52:09)
haklı sebep bildirilmeden işten çıkış yapılmış. ilginç. bütün haklarınızı alırsınız. artık dava açmadan önce arabuluculuk şartı var. bir avukatla takip edin. süreler falan çok önemli.

  • ground  (14.11.19 12:22:14)