Ketojenik diyet ve Bilişsel etkileri?

Ketojenik diyetin Major Depresif bozukluğa- Anksiyete' vs.
için çok etkili olduğunu okudum yabancı sayfalarda.
Ancak Ekşi sözlükte ve türkçe forumlarda bu etkiyi hissettiğini söyleyenler nadir.
Sizce denenir mi bir umut olarak?

Şekerin duygusal durumumuzu bozduğunu anksiyete-depresyonu arttırdığını biliyoruz. Agresifliği bile arttırıyor hatta.

Tam keto olmasa da 1 aydır az şekerli besleniyorum ve evet o etkiyi gördüğümü kendimi daha iyi hissettiğimi söyleyebilirim ama bu kesinlikle diyetten mıdır onu bilemiyorum. Başka faktörler de işin içine girmiş olabilir. Bence deneyin.
  • kljgslsdkjsd  (13.11.19 13:18:53)
Ketojenik diyet doğrusal bir kan şekeri çizgisi oluşturduğu için teknik olarak daha stabil bir psikoloji sağlayabilir ama ketojenik diyetin sürdürülebilirliği ve doğru bir şekilde uygulanabilirliği çok düşük, ketojenik diyet yapanların bile %80'i ketojenik diyet yaptığını zannediyordur sadece, çok uç limitlerde hesaplama gerektiren katı kuralları olan ve kesinlikle herhangi bir esnekliğe izin vermeyen bir program.

  • angelus  (13.11.19 13:23:22)
ketojenik diyet bir sure yaptim, su anda da low carb besleniyorum. zaman zaman gayet sekeri vs. gomuyorum ve ben kendi psikolojimde sekerin yaptigi negatif etkiyi cok net goruyorum. dolayisiyla evet bence keto, zaten soyleyen kaynaklar da var, kesinlikle kan sekeri etkisi nedeniyle daha stabil bir psikoloji sagliyor ancak bu tedaviye destek olabilir sanirim, ileri bir durum varsa tek basina duzeltmez herhalde. ADHD cocuklarin tedavisinde vs. epey etkili oldugu da soyleniyor.

  • kassiopeia  (13.11.19 13:53:29)
Bir süre ketojenik diyet yaptım. En belirgin olarak işe yaradığı yer dikkat eksikliği bence. Onun dışında anksiyete ve depresyona iyi gelir mi bilmiyorum. Ben de yeme bozukluğu trtiklemişti ve kaygı bozukluğumu patlatmıştı bi süre sonra çok takıldığım için. Ben sürdürülebilir bulmuyorum, yeme bozukluğuna eğilimlilere de asla önermiyorum. Ama çok yoğun basit karbohidratlı ve şeekrli beslenmek depresyon belirtileri arttırabiliyor bunla ilgili de görüşler var. Genel olarak düzenli akdeniz beslenmesi depresyon da anksiyete de tetiklemez en azından sürdürülebilir.
Keto falan hikaye ama yukarıda da dendiği gibi add,adhd, epilepsi ve otizmde denenebilir.

  • ruh i tibbiye  (13.11.19 18:07:25)