edebiyat dışı kitap tavsiyesi

merhaba duyuru,
yıllarca edebiyat dışında kitap okumadığım söylenebilir. farklı bir şeyler okumak istiyorum lakin edebiyatla biraz fazla haşır neşirliğimden olmalı ki bir türlü sarmıyor.
şimdi bana kitap yazar konu tavsiyesinde bulunsanız da hem kitaplığım renklensin hem de hayatım. biraz protest olsun ete kemiğe dokunan olsun, yasaklanmış olsun, üzerine kitaplar yazılmış olsun, gezi kültür, felsefe, politik, psikoloji, tarih, hatta mimarlık fakültesinde okutulan genel bir ders kitabı.
daha fazla edebiyatta kalırsam bütün yazarlara sövmeye başlayacağım. yazar tavsiyesi de olabilir, toplu liste de
yüz kitaba kadar tavsie alırım
not: hepsini okuyacağım söz!

(bkz: mein kampf)

soz verdin bak :)
  • erich  (17.04.10 14:02:08 ~ 14:02:15)
Gündüz Vassaf - Cehenneme Övgü
Bülent Somay - Bir Şeyler Eksik

Mimarlık fakültesi için okumadığım ancak önerilen kitaplar:
Mimarlığın Öyküsü
The Fountainhead
  • loralynn  (17.04.10 14:16:05)
çeviri kitapları "X yayınevinden çıkan çevirisi" gibi bir tavsiye de süper olur.

  • hoot  (17.04.10 14:16:11)
dinle küçük adam.
freud kitapları ile ufak ufak psikanalize girersin.
sonra reich okuyup ilerletirsin psikanalizi.
reich'in diğer kitapları da çok iyidir tümünü tavsiye ederim.
  • ayiadam  (17.04.10 14:17:27)
Montaigne' in Denemeler' ini okumanı öneriyorum.
J.J.Rousseau' dan okumanı isterim. Bak işte kitaplarına, ilgini çeken birinden başla.

  • july14  (17.04.10 15:51:17 ~ 21.04.11 23:06:56)
Kumru ile Kumru - Tahsin YÜCEL
Din Bu 1,2,3,4 - Turan DURSUN (tercih meselesi ama ...)
Mavi Karanlık - Vedat TÜRKALİ
  • rutiiin  (17.04.10 16:10:54)
kafka-dava
albert camus-defterler(3 cilt olması lazım)
alexis carrel-insan denen meçhul
nietzsche ağladığında'yı yazmışlar onu da oku
  • tueio  (17.04.10 17:05:38)
hayır hayır, montaigne jjr, albert camus ya da kafka ve prost, bunlar değil, cemil meriçleri de okudum zaten.
böyle buyurdu zerdüşt ve nietzsche ağladığında yı da, teşekkürler. alamutu da. amin maalouf listemde var.
bülent somay evet :) çok bilmiş özne yi okumuştum bu kitabını da okurum. biraz daha politik ve siyasi kitaplar bekliyordum, yanlış mı bilmiyorum ama bunlar gözümde hep kirli kitaplar olarak kaldılar. malum bunları yazanların bakışları çok temiz olmayabiliyor,

peki soru değişse yeni bir kitaplık kuruyorum, ve hangi kitapları koyalım desek, nsıl olurdu?
  • hoot  (18.04.10 00:36:35)