Bankacılık Mevzuatı/Borçlar Hukuku/Tebligat Hukuku

Herkese merhaba,
Başlığın aksine sormak istediğim şey çok basit :)
Ödenmeyen Kredi/Kredi Kartı borcu nedeniyle borçlu, banka görevlileri tarafından aranıyor malûm.
Hatta bazı bankalar işi abartıp borçlunun komşusunu, amca oğlunu falan arıyormuş basında yer alan bazı haberlere göre. Neyse konumuz o değil, merak ettiğim şey şu, Bankalar, bu telefon aramalarını hangi mevzuata göre ve bu mevzuatın hangi hükmüne göre gerçekleştiriyorlar?
Sanırım bu kanuni bir zorunluluk çünkü ısrarla arıyorlar ve aramalarına cevap alıncaya kadar dosyayı avukata vermiyorlar ya da uzun bir süre geçmesi lazım galiba emin değil.
Yazılı tebligatı değil de arayarak bilgi vermelerinin, telefondaborcu tebliğ etmelerinin ve süreci izah etmelerinin yasal dayanağını öğrenmek istiyorum.
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
İyi akşamlar.

BDDK hükümlerine bakabilirsin.

  • mahone  (10.11.19 22:31:22)
Teşekkürler.

  • yesil basli govel santor  (11.11.19 00:34:38)