excel sözümü dinlemiyor, dediğimi yapmıyor

dış bir programdan aktararak elde ettiğim bir tablo var. bu tablonun ilk sütunu tarih, ikinci sütunu evrak numarası vs.

dış programdan aktardığım için midir nedir, excel tarih yazan hücreyi de, evrak numarası yazan hücreyi de metin zannediyor. hücrelerin başında ' işareti de yok halbuki. şekli de excel'in beğeneceği gibi, gg.aa.yyyy şeklinde yazılmış ha, abuk bir formatta da değil.

tarih sütununu seçiyorum, sağ tık, hücre özellikleri "tarih" diyorum, olmuyor. evrak numarası sütununu seçip "sayı" diyorum olmuyor.

sayı için kolayı var. excel o kadar akıllı. hücrenin köşesinde yeşil üçgen var, üstüne gelince sarı ünlemle bir uyarı çıkarıyor. "metin denmiş ama içinde yazan şey sayıya benziyor" diye uyarıyor tüm sütunu seçip o ünleme tıklayıp "sayıya dönüştür" diyince yapıyor.

tarih için ne yeşil üçgen var, ne sarı ünlem. demiyor ki "metin denmiş ama bu yazan şey tarihe benziyor" diye.

hücreye gelip F2 tuşuna (düzenle) basıp, hiçbir değişiklik yapmadan enter yaptığımda oluyor. sanki yeni yazmış gibi. e demek ki tanıyor. yazılış şekli doğru, başında boşluk yok, ' yok. otomatik tarihe çevirebiliyor. niye tüm sütunu seçip tarih yap diyince olmuyor peki? 2500 tane satır var. 2500 kere F2 ile hücre içeriğine girip F2 enter F2 enter yapamam ki.

nasıl yapıcaz?

Tarih sutunun yanina yeni bir sutun ekleyin, sonra tarih sutununu komple secip bu yeni olusturdugunuz sutuna yapistirin. Bu sekilde ya kendisi otomatik taih olarak gorur, ya da hepsini secip tarih yap derseniz kabul eder diye tahmin ediyorum.

Ise yararsa eski tarih sutununu silersiniz.
  • crown  (09.11.19 16:51:41)
hücreye gelip f2 enter deyince oluyor ya hani. çözümü şu.

Her biri için yapmayın. belirttiğiniz sütun a olsun, b sütununa yani yanına bir sütun açıp b sütununu number veya tarih olarak biçimlendirin. sonrasında b1'e =1*a1 yapın. sağ alttaki noktaya çift tıklayın aşağıya kadar indirsin sonra b sütununu kopyalayıp a sütununa paste value olarak yapıştırıp b sütununu silin. Eğer başta b sütununu tarih değil de number olarak biçimlendirdiyseniz ora 43948 gibi rakamlar göreceksiniz. o a sütununu seçip tarih olarak biçimlendirin. geçmiş olsun.
  • biseysorucam  (09.11.19 17:53:10)
excel hiçbir zaman aptal değildir.

yorumlarda gereken açıklama yapılmış. eğer oto hesaplama kapalıysa açın.
  • baldan kaymak  (09.11.19 21:25:23)
Bir de şunu deneyin...

Excel’de Metnedönüştür ve Tarih adında iki tane fonksiyon var. Bizim işimize yarayacak olanı Tarih isimli formül.

Başka programdan gelen bir dosyası açarsanız, Excel verilerin içindeki tarihleri tanımayı dener. Ancak bazen tarihler tanınabilir olmaz. Bunun nedeni sayıların tipik bir tarihe benzememesi veya verilerin metin olarak biçimlendirilmiş olması olabilir. Böyle bir durum olduğunda, bilgileri tarihlere dönüştürmek için TARİH işlevini kullanabilirsiniz

Örneğin A2 hücresinde 09112019 yazıyor. Yani GGAAYYYY

B2 hücresine şunu yazın: =TARİH(SOLDAN(A2;2);PARÇAAL(A2;3;2),SAĞDAN(A2;2))

Bunu yazarsanız formül yazarak o hücrenin biçimini de tarih yapmış oluyorsunuz.
  • birdenbire  (09.11.19 23:25:12)
excel aptal değil, ama ortada bir aptallık var. sonuçta yap dediğimi yapmıyor.

otomatik hesaplama açık. açık olmasına rağmen hesaplamıyordur diye F9 (hesapla) yaptığımda da düzelmiyor. demek ki hesaplama ile ilgili bir sorunumuz yok.

excel'in dinlemediği lafı, yukarıda anlatıldığı gibi formülle, kandırıp arkadan dolaşarak falan çözüyoruz.

crown'un dediği şekilde de olmadı.

biseysorucam'ın dediği gibi yaptım. önce açtığım sütunu tarih olarak ayarlayıp sadece "=A1" yazdım, 1 ile çarpmadan bi deneyim dedim. yeni sütunu kopyalayıp sadece değerleri yapıştır diyerek A sütununa yapıştırdım yine olmadı (elbette A sütununu önceden tarih olarak ayarlamıştım).

sonra yeni sütuna =1*A1 yapıp kandırdım. kandırdıktan sonra kopyala, sadece değerleri yapıştır diyip ilk sütuna yapıştırınca oldu.

excel tarih yazan sütunun tarih olduğunu ben söylediğim halde anlamadığı için abuk subuk işler yaptım. aptal değilse de biraz gerzek olduğu kesin.

ya da biri çıkıp desin ki "şurasını şöyle ayarlaman lazım, yoksa anlamaz. ben de diyeyim ki demek ki aptal olan benmişim. çünkü hala aklım ermiyor niye tarih yazan ve metin zannettiği sütunu seçip "tarih bu" diye seçtiğimiz halde tarih olarak göremediğine ve anlasın diye takla attığımıza.

neyse sorun çözüldü sonuçta.
  • kibritsuyu  (10.11.19 22:47:20 ~ 22:51:38)
@kibritsuyu'na bu konuda katılıyorum ek olarak. aynen a1'le olmuyor, bir matematiksel işlem yapmak gerekiyor malesef. makrolardan tut en kompleks formüllere, günümün büyük bir kısmı excelde geçiyor işim gereği ve müthiş bir program olmasına rağmen anlam veremediğim birkaç konudan biri bu konu. Neden algılamadığını inanın çözemedim ama en azından çözümünü biraz uğraştıktan sonra buldum, yani ben böyle yapıyorum. Bir de bazı formatların sadece ve sadece text to columns deyip ilerlemeden finish diyerek istediğim formata gelmesini hiç anlamıyorum ama bu başka bir konunun duyurusu. neyse içimi dökeyim dedim.

  • biseysorucam  (11.11.19 00:19:55 ~ 00:27:59)