Kadının sevgilisinden asla para kabul etmemesi

Duyduğum bir olayı fikirlerinizi merak ettiğim için yazıyorum.

Üniversitede okuyan bir kadın var. Bir adamla tanışıyor, sevgili oluyorlar falan. Adamın maddi durumu iyinin üstünde, kadınınki pek iyi değil ama adam sorun etmiyor. Kadın adamın hiçbir hediyesini, restoranda vs para ödemesini kabul etmiyor ve herkes kendi hakkını ödesin diyor. Başta adamın hoşuna gitse de adam sonradan rahatsız olmaya başlıyor. Sonrasında kadının ailesiyle problemleri olduğu için ailesinin ona para vermeyi kestiğini, kadının hafta sonları çalışarak aldığı para ve kredinin parasının ona yetmediği ve çok sıkıntıda olduğunu öğreniyor bir şekilde. Hatta öyle ki kadın bir hastalığı için gördüğü zorunlu tedaviyi bile alamıyormuş birkaç aydır parasızlık yüzünden (ayda 400 lira). Adam öğrenince çok üzülüyor ve hemen yardımcı olmak istiyor kadına ama ona durumu anlattığında (sana her ay birkaç bin vereyim, benim için sıkıntı olmaz, borç da değil, geri istemiyorum vs. diyor) kadın kötü tepki veriyor ve senin paranı istemiyorum diyor. Kendini kötü hissettirmiş bu teklif. Bu olaydan sonra kadın ayrılmaya kadar getirmiş konuyu ama adam ayrılmak istemiyormuş ve para dışında gayet iyiymiş ilişkileri.

Siz olsaydınız ne yapardınız böyle bir durumda? Sizce kim haklı? Adam ne yapsın, nasıl istersen mi desin?

sevgiliye duzenli para vermek abes bir davranis. cogu kisi bunu kabul etmez zaten.

  • brkylmz  (09.11.19 11:21:15)
kadın hasta. böyle takıntılı kadınla ömür geçmez

  • dafuq  (09.11.19 11:23:11)
Kadında bir sorun görmedim ben.
Adam neden kadına para vermenin kendi istediği bir şey olduğu ve bunu kabul etmeyen kadında bir anormallik olduğunu düşünürken, kendisinin de teknik olarak kadının açısından aynı şeyi yaptığını anlayamıyor, bu şaşırtıcı?

Adam kadınla alakası olmayan bir konuda (birilerine maddi yardım etmesi, kendisine borçlu biri vs) kadına kötü bir izlenim vermiş olabilir, öyle ki kadın illa bunun geri dönüşü olacağını hissetmiştir belki.

Ya da kadın sadece istemiyordur. Bir şeyin iyi niyetle yapılması, o şeyin kabul edilme zorunluluğu olduğunu göstermiyor. Meşhur bir yan komşunun bahçesine şeftali ağacı dikme hikayesi vardır, onu okusunlar bir.

Edit: ben de her ay para verme kısmına yaptım bu yorumu. Yemek içmek gibi mevzularda kim öderse ödesin.
  • sopiro  (09.11.19 11:25:00 ~ 11:33:10)
sana her ay birkaç bin vereyim ne demek ne münasebet yani bu çok saçma olmuş. Orada tepkisi çok doğal Ama hiçbir şekilde hediye, yemek kabul etmemek, herkes kendi ödesin demek biraz kabalık bence. İlişkide Karşılıklı herkes birbirine hediye alıp yemek ısmarlayabilir. O noktada bence de biraz takıntılı kadın.

  • aquarium  (09.11.19 11:26:48)
Haksiz olan yok ortada. Iki tarafin da sacma bir talebi yok. Orta yol bulunması lazim.

  • stavro  (09.11.19 11:28:08)
ne münasebet, sevgiliye her ay birkaç bin vermek ne demek?! bana böyle bir şey teklif edilse o..spu yerine koydulduğumu düşünürdüm. bunu teklif eden kişiyle iletişimi keserdim. kadın çok haklı. kabul etmemekte de kötü hissetmekte de.

hesap ödemeye gelince, sürekli bir tarafın ödemesi rahatsız edici bence. bazen biri bazen diğeri ödeyebilmeli.
  • pati  (09.11.19 11:41:23)
Kadın biraz fazla takıntılı. Bir taraf fazla kazanıyorsa yemekleri falan o daha sık ödeyebilir, bunda bir şey yok. Hele ki o 400 lira kısmı. Ne yani sevgilim hasta olacak ve tedavi olamayacak parası olmadığı için, ben tedavisi için 400 tl veremeyecek miyim? Hadi yemeği hediyeyi geçtim de bu ciddi bir iş, istediği kadar kızsın bozulsun ben zorla verirdim o parayı. Öyle saçmalık olmaz.

Bununla birlikte adamın "ben sana ayda bilmemkaç bin tl vereyim" teklifi biraz rahatsız edici tabii.
  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (09.11.19 11:42:23)
Pati’ye katılıyorum ben de kendimi o... gibi hissederdim.
Şunu da göz önünde bulundurmak lazım, öğrenciyken insan o koşullara göre yaşamalıdır ve bundan zaten rahatsızlık duymayacaktır. Ucuz bi restoranda yemek, önemsiz gördüğü bi tedaviyi ertelemek öğrenciye batmaz. Kendi parası ona yetiyodur. Sürekli daha iyisine zorlanmak ve kendine ait olmayan bi parayla bunları yapmaya zorlanmak çok çirkin ve saçma.
Ama adam oralarda yemek yemekten, sevgilisiyle biraz daha pahalı aktiviteler yapamamaktan rahatsızlık duyacaktır haliyle. Bu nedenle ilişki bi noktada çıkmaza girer.
  • megalomaniac  (09.11.19 11:49:05)
Kadin alma verme dengesini hice saymis. Gayet iyi bi iliski olamaz. Duzenli parayi kabul etmeyebilirsin, ayrilmak istemek cok uclarda dolasan bi secenek. Ailesiyle yasadiklari etkilidir. Yer etmis inanclarini kirabilir adam. Baska sorunlari yoksa. Illa ayrilmak istiyorsa da gule gule desin ya.

  • la.luna  (09.11.19 12:07:42)
Kadına acayip saygı duydum.Bu zamanda böyle kadınların olabilmesi,yaşama sebebim falan olabilir :) Adam yardım etmek istiyorsa iş bulsun,para kazanabileceği bir şeyler öğretmeye çalışsın falan.

  • wacot  (11.11.19 13:26:53)