İş yerinde ön plana çıkmaya çalışan tiplere ne yapmalıyız?

İş yerinde biri var. Öyle rekabet ortamımız yok. Yani kendisi benimle kıyaslanmayacak, puan verilmeyecek ya da yarıştırılmıyoruz ama davranışları hoşuma gitmiyor.

Örnek1: Almanya'dan Alman yöneticimiz geldi. Bu çocukla birlikte karşılamaya gidecektik, denilen oydu. O sırada yemek molasındaydım ve acelemiz de olmamasına rağmen bu çocuk o zaman ben karşılarım diye atladı ve adamın izin belgesini götürmeye gitti koşa koşa. Ama sonra beni aradı birlikte gidelim, seni şurada bekliyorum diye. Bir gittim çocuk tuvaletin yolunu bile bulamayacak kadar yabancı oraya ve ben de yolu bildiğim için beni bekleme kararı aldı diye düşündüm. Ya benim içim fesat ya da insanlar gerçekten çok uyanık zannediyor kendini. Neyse;

Adam geldi, tuvalete gidecem dese "efendim pipinizi tutmaya yardım edebilirim" diyecek kadar adamı bunalttı. Valizini taşırım falan deyince "kişisel eşyalarım var içinde, laptop falan ne alaka sen taşıyacaksın?" gibi bir tepki verdi. Ben de Avrupa insanının yardıma ihtiyacı yoksa yardım teklifini hoş karşılamadıklarını bildiğimden dolayı 1 adım hep geride kaldım ve mesafeli davrandım.

Diğer olay: Bu çocukla farklı lokasyonda görevliyiz. İkimizin de partneri kadın. Bizim mesai bittiğinde o kişilere devrediyoruz o işi. Her neyse; bu çocuk bizim de lokasyona atlayıp bizim yollamamız gereken raporları yolluyor. Gerçekten müsait olmadığım zamanlarda ya da ekstrem durumlarda tabi ki ben söylerim yollar mısın diye ama onun dışında neden gelip sen atlıyorsun benim işime yahu. Neyse çocuk beni fark etti ve görünce zorunlu olarak "yolluyorum?" dedi ben de "tamam yolla" dedim ama neden böyle dedim?

Yolladıktan sonra benim partner kadın da whatpsapp grunundan yolladı "ben yollayacaktım zaten" tarzında, benim partner de bozuldu aslında o çocuğa. Onun üzerine bir de ben detaylı rapor yolladım. Umarım çocuk yaptığının yanlış olduğuna farkına varır diye yollamasına izin verip onun attığı rapordan daha detaylı rapor attım. Zaten onu benim yapmam gerekiyordu. Adamın kendi lokasyonu var zaten. Öyle bir şey olsa ve adamı müsait görsem sormaya utanırım "ben yolluyorum?" diye. Kimsenin işine karışmam.

Önümüzdeki günlerde tekrar raporlu vs görevler var ve tekrar yöneticimiz ziyarete gelecek.

Ön plana çıkmaya çalıştığı zaman teke tek mi uyarmam gerekiyor "birader sen işime karışma, müsait olmadığım zaman söylerim zaten onun dışında sen kendi işine bak" diye yoksa whapsapp grubunda herkesin içinde "zaten ben yollayacaktım bir sorsaydın ya da benimle iletişim kurmayı deneseydin keşke, bak numaram bu 0555....., bilmiyorsan ekleyebilirsin rehberine ;)" mi demeliyim?

Alman yöneticinin gözünde de kavgacı, bozguncu olarak gözükmek istemem. Nasıl bir kültüre sahipler detaylı olarak bilmiyorum. Türk yönetici olsa bu çocuk benden daha değerli gözükür ön plana çıkmaya çalıştığı için ama bir Alman olaya nasıl bakar bilmiyorum, yorumlarsanız sevinirim.

not: en baştan dediğim gibi yarıştırıldığımız bir ortam yok ve kıyaslanma da yok ortada. yani "milleti ezeyim de ben üste çıkayım" çabaları gerçekten gereksiz ve çok itici.

niye bu kadar heyecan yapıyorsun her durumda, sen kendi sorumluluklarını hallet benim işlere karışma de. yönetici konusunda da fazla yalakalık yapma avrupalılar hoşlanmaz de, boz biraz elemanı. aklındakileri yansıt yani içine atmana gerek yok.

  • xrated  (08.11.19 16:10:06 ~ 16:10:33)
@xrated

Aslında sormak istediğim bu rahatsız olduğumu millete yansitmadan teke tek mi söylemeli yoksa herkesin içinde mi diye.
  • Cesario  (08.11.19 16:16:16)
Söyle hemen bizim şirkete başvursun. Bizde yöneticiler çok seviyor öylelerini. Yürür valla önü açık olur.

  • pati  (08.11.19 16:28:10)
yüzüne karşı söyle derdim ama bazıları yüzüne de söylesen anlamaz. elemanı herkesin daha iyi tanıyabilmesi için grubun içinde söylemen diğerleri tarafından bir farkındalık oluşturabilir. ama biraz daha ağdala tırnak içindekileri, rencide olup kin gütmesin.
yüz yüze söylesen tamam der belki ama bu kez de sinsiliğe vurur. arkandan yürür bu tipler.

ya da s.ktiret hem yüzüne söyle, hem herkesin içinde söyle.
  • Improbable  (08.11.19 16:37:28)
sen ve diğerleri sadece sizin işlerinize atladığı noktada müdahale edebilirsiniz bence. birebir konuşmak iyi olur. Yöneticilere davranışı ya da ön plana çıkma çabasında sizlik bir durum yok. İstediği şekilde ön plana çıkmaya çalışabilir, onun tarzı bu demek ki.

  • aquarium  (08.11.19 16:55:03 ~ 16:57:33)
Önce açık ve samimi konuş. Bak yaptıkların bu bu anlama gelebilir ben işimi yapmıyormuşum da sen yardıma yetişiyormuşsun gibi oluyor de. Büyük ihtimalle hiperaktif bir işgüzar bu arkadaş. Bu açıklaman işe yarayacaktır. Durduk yere kalp kırma. Ayrıca böyle birini nahoş bi şekilde uyarırsan sen kompleksli görünürdün gözüme. Bu açıklaman işe yaramazsa bu sefer benİm işlerime karışmanı istemiyorum şeklinde daha net konuş. Bence.

  • jeharfi  (09.11.19 03:39:30)