Türkiye'ye geri dönme

Selam herkese,

4.5 yıl aradan sonra Türkiye'ye dönüş yapacak olan 29 yaşında birisi için toplu ödemesi gereken bir borç vs çıkarılabilir mi devlet tarafından? Türkiye'de herhangi bir sigortam vs yok.

Epeydir uzak kaldığımdan konulardan, bilenler el atarsa sevinirim.

Teşekkürler.

gss prim borcu cikabilir. yurtdisinda olsa da kendisine gss prim borcu islemis insanlar tanidim. e-devletten hepsine bakabilirsiniz.

  • tanaka  (08.11.19 11:29:55)
@Tanaka, dediğiniz doğruymuş.Sigortan olmadıkça düzenli olarak bu şekilde borç yansıtılmaya devam ediyor mu?

  • tsubasa  (08.11.19 11:33:53)
Ama sanırım borç çıksa da ülkede olmadığınızı beyan edip sildirtebilirsiniz. Aksi saçma olurdu.

  • John Bloor  (08.11.19 11:35:57)
@John Bloor, borç gözüken rakamlar henüz Tr'den ayrılmadığım dönemlere ait.

  • tsubasa  (08.11.19 11:37:12)
İkametinizi bu süreçte yurt dışına aldırmadıysanız yurt dışında olduğunuz sürenin borcunu da ödetiyorlar. Cimer'e yazdım, SGK'ya şikayet ettim, sonuç değişmedi bana ödettiler en azından.

Edit: Çıkmadan önceki döneme ait borcunuza yapacak bir şey yok sanırım. Seçim vs olması lazım ki af çıksın anca öyle.
  • duseyazar  (08.11.19 11:57:26 ~ 11:58:01)
@duseryazar, oturumu gelir gelmez tasimistim. O donem icin dediginiz gibi bir borc cikmaz sanirim. Onceki donem icin simdilik yapacak bir sey yok sanirim, gerci yuksek de degil allah'tan.

  • tsubasa  (08.11.19 12:18:23)
@sivrisinek, sorum sadece sistemin isleyisine dair nelerin degisip degismedigiyle ilgili bilgi almaya yonelikti. Rakamlar yuksek ya da onemsiz gibi bir durum yoktu. Bu arada bahsettiginiz 25 yas, okul bitmis, aile yani kismiyla ilgiliymis borcun olduğu donem. Onu da ogrenmis oldum, sagolun.

  • tsubasa  (08.11.19 12:23:55 ~ 12:36:35)
Eğer adres kaydını yurtdışında yaptıysan (konsolosluğa gidip) GSS borcu çıkmaz.

  • facebook  (08.11.19 13:49:27)
Telefonunuz Türkiye'den alınmadıysa ve kaydettirmediyseniz onu kaydettirmek ya da yeni telefon almak gerekiyor. Kayıt ücreti 1500 tl gibi bir şey.
Bir de öğrenim kredisi borcunuzu kontrol etmenizde fayda var, döndükten 15 gün sonra hesaplarıma el koyuldu bu yüzden.

  • evrim halkasi  (08.11.19 14:01:49)
@evrim halkası, telefon için 4 ay kadar kullanma süresi varmış sanırım okuduğum kadarıyla, sonrası dediğiniz gibi. Öğrenim kredisi borcumu kapatmıştım. Teşekkür ettim.

  • tsubasa  (08.11.19 14:12:56 ~ 14:13:20)
@facebook, dediğiniz gibi konsolosluktan yapmıştım geldiğimde, çıkan borç eski dönemle ilgili.

  • tsubasa  (08.11.19 14:24:45)
kalici ikamet ile yurt disindan telefon aldiysaniz ve türkiyeye dönüs yapiyorsaniz onun farkli bir statüsü vardi. ona ücret ödenmiyordu ya da minimal bir seydi.

bunun yaninda araclar icin cok özel durumlar var yaninizda getiriyorsaniz. degismediyse böyle.

yurt disindan türkiyede ev alacaksaniz bazi vergisel artilari oluyor.
  • duygusuzromantik  (08.11.19 14:29:32)