faranjit olmuşum,doktor boğazın kıpkırmızı olmuş dedi.

antibiyotik verdi,öksürük şurubu falan verdi.gün içinde öksürük çok olmuyor ama gece uyutmuyor.demin bir öksürük krizine girdim asla durmuyor.tavsiyeniz var mı?

Başka bir doktora görünmeni tavisye ederim öncelikle. Çünkü farenjitlerin yaklaşık %95'i viral olur, yani antibiyotik kullanımını gerektirmez. Tükrük testi yapmadan bakteriyel olup olmadığına karar veremez.

Farenjit isen boğaz spreyi veya gargara da vermiş olması lazım. Onu düzenli kullan.

Bal ye.

Ilık, tarçınlı süt iç.

Muhtemelen antienflamatuar bir ilaç da vermiştir. Ama sen yine de adaçayının antienflamatuar etkisinden yararlanabilirsin.

Geçmiş olsun.
  • siyah noktali film  (07.11.19 07:06:48)
kronik bende, her faranjitimde soruyorum antibiyotik içmesem olur mu diye daha allahın 1 doktoru olmaz demedi, bir taneside faranjit antibiyotiksiz geçmez dedi.+garagara önemli.

  • eja  (07.11.19 08:46:46)
Boğaz spreyleri oluyor. Böyle boğaza yakma hissi vererek rahatlatıyor. Askerde olmuştum ben de 2 ayda geçti o öksürük krizlerim.

  • filipis  (07.11.19 09:49:06)
Farenjit bakteriyel de olabilir. Bakteriyel olduğunda antibiyotik kullanımını gerektirir; ama dediğim gibi, bakteriyel farenjitin oranı yaklaşık %5'tir. Farenjitte test yapmadan antibiyotik yazan doktora gitmeyin. Size yazık diye söylüyorum. Her yerde bas bas bağırıyor insanlar "akılcı antibiyotik kullanımı" bilinci yerleşsin diye. Ama maalesef daha bunu oturtamayan hekimler var. Yarın bir gün daha ciddi, gerçekten antibiyotik kullanmanızı gerektiren hastalıklara yakalandığınızda her hastalıkta kullandığınız antibiyotikler yüzünden kullanacağınız antibiyotikler işe yaramayacak. Buna üzülüyorum. :( En masum görünen ağrı kesici bile çeşitli yan etkilere sebep oluyor. Antibiyotik gibi ciddi bir ilacı gerçekten gerekmedikçe kullanmayın lütfen, rica ediyorum. Kendinizi düşünmüyorsanız gelecek nesilleri düşünün. Antibiyotiğe dirençli bakteriler hep bizim yüzümüzden oluşuyor. :(

  • siyah noktali film  (07.11.19 10:11:48)
mebucain pastil ve imumax sprey al ve talimatlarına göre kullan. bol bol dinlen, hatta mümkünse yat. bol ve ılık su iç, iyi beslen. iş yaparak dinlenmeden de geçirebilirsin ama iyileşmesi baya uzun sürer, yatarsan bikaç güne geçiyor.

  • ehti  (07.11.19 10:59:42 ~ 11:01:12)
mebucain ve spreye ek olarak; limonu ortadan kesip toz şekere batırarak em.
çok yakar, ama sonrasında resmen boğaz ağrısını bir süreliğine kesiyor.
uyumadan önce yaparsan rahatlatır biraz.
  • blatta hiberna  (07.11.19 12:03:55)
3. gün geçer

  • bir soru sorcam  (07.11.19 12:07:04)
kocakari ilaci olacak biraz ama benim de gece uyutmayan oksurugum vardi hasta oldugumda. ayagimin altina(tabanina) ya da bazen gogsume gece yatarken tigerbalm surup oyle yatiyordum. bunu yaptigim geceler daha rahat uyumustum.
tigerbalm eczanelerde var mi bilmiyorum ama vicks (ya da sanci idi galiba) kullanabilirsiniz.

ayrica bogaz gargarasi/spreyi cok ise yariyor. bir de ben sutun icine zencefil, zerdecal ve tarcin atip isittiktan sonra suzup iciyordum baya rahatlatiyordu.
  • 65 derece  (07.11.19 13:28:55)
sogan suyu ve pekmez ic sabahlari ac karnina birer yemek kasigi.

  • jugador  (07.11.19 13:37:50)
Sinüs rinse kesin çözüm. Geniz akıntısını yok ediyor rahatlatıyor.

  • byburock  (08.11.19 00:33:17)