"3 sene önce 40 bine aldım bu sene 45 bine sattım" insanları

bu insanlar paranın alım gücünü yitirdiğinin farkında değiller mi? farkındaysalar da bu karşılaştırma saçma bir karşılaştırma değil mi? yani aldığından fazla paraya sattın da o para aynı para mı...

değiller. aynı yaşta yakın özelliklerde bir arabaya binmek için vermek gereken paranın sürekli arttığını düşünecek kafa bu gruba yok.

  • babilbaligi  (05.11.19 15:55:17)
iyi araba, değerini koruyor diyorlar.

  • ayaklibalik  (05.11.19 17:40:23)
bugün bu muhabbeti yaptık, iş yerinden birisi yaptı 120 ye aldı sıfır araç 1 sene önce şimdi 145 e sattı ve o paraya gitti ev aldı ev geçen sene de aynı fiyattı şimdi de aynı fiyat ben paramı değerlendirmiş oldum diyor kendince haklı ancak araba alsaydı zaten zararda olacaktı.

bunun dışında sana ve diğerlerine katılıyorum malca davranan çok.
  • basond  (05.11.19 21:03:33)
alım gücünü yitirdiğinin farkında ama parasının değerinin azalmadığına da seviniyor. araba kullandıkça yıpranan bir gereç, normal şartlarda kullandığın şeyin eskiyip değer kaybetmesi lazım ve araba haricinde bu ülkede kullandıkça değer kaybetmeyen bir araç gereç yok.

  • Bruce  (05.11.19 21:10:32)
Sacma bir karsilastirma degil tam olarak.

Cunku eskiden enflasyonun varligi mevcutken, yani 2 sene öncesini 100 lirasına bugunun 100 lirasi arasinda bariz alim gucu farki varken 40 bine aldığın arabayo 45bine satamiyordun. Ciddi kaybın oluyordu.
Simdi net kara bakarsan belki karin yok ama en azindan arabaya bağladığın paranın degerini koruyorsun diyebiliriz kabaca.
Eski yillardaki durumla kiyaslarsak kardasin.

Yani sacma bir karsilastirma degil, bir mantik var. Eskiden cok deger kaybediyordu araba.
  • stavro  (05.11.19 21:10:35)
Kaldı ki 100e alip 150ye satma durumu 0km arac alanlar icin bile gecerli. Hic kullanilmamis araxi alip 2 sene kullaniyorsun, bir tüketim yapıyorsun. 2 yil arac kiralasan dunya para odersin. 0km araci kullanip deger kaybetmeden satiyorsan nispeten kardasindir.

7 yasinda arac aliyorsun eski kasa, aradan 3 sene geciyor 10 yasina geliyor, atscin da bir yeni kasasi daha cikiyor o arada, satmaya karar verdiginde hala cok iyi para ediyor. Aracin yasi artmis, km'si artmis, bir yeni nesil kasasi daha cikmis, normalde piyasasi olmesi lazim iyice.
  • stavro  (05.11.19 21:13:09 ~ 21:16:58)