Halkın komünizmden uzak durması ama aşırı sosyal devlet istemesi

selamlar,

lütfen tartışmayalım. duyuru silinsin istemem. sosyoloji ve siyaset bilimi dahilinde aydınlatmanızı rica ediyorum.

halkımız "devlet iş imkanı sağlasın, ev versin (toki), kredi faizlerini düşürsün" gibi devletten sanki komünist bir devletmiş gibi bir beklenti içine girmiyor mu? son belediye seçimlerinde dahi halk görevi olmadığı halde adaylardan iş imkanı yaratmasını talep etti. adaylar yine komünist devletlerde görülen ucuz su, ucuz ya da bedava ulaşım vaad etti.

eyt diye bir şey çıktı ki tam sosyalist devlet işi. b.başkan adayları bile vaat verdi bu konuda.

ilave tv ya da halk ekranı gibi youtube kanallarında halk hep devletten bir beklenti içinde.

meslek grupları devletin ağzına bakıyor. otomotivciler ya da inşaatçılar "devlet kredileri düşürsün." diyor elektronikçiler "devlet ithalat vergisini artırsın" diyor, halk desen "toki bize de ev yapsın" derdinde.

halka sorsan "devlet fabrika açsın, elindeki fabrikaları satmasın. (bence de satmasın)"

tüm bunlarla halkın kafasındaki devlet anlayışı komünist bir devlet olmuyor mu?

sosyal devlet ayrı bir şey fakat bizdeki çok sosyal devlet arzusu gibi.

bunları eleştirmiyorum ya da övmüyorum. hep kafama takılmıştır "halkımız aslında farkında olmadan komünist" diye. tabii komünist bizde hakaret gibi de algılanıyor. bu ironiden de dem vurmanızı rica ediyorum aydınlanma babında.

saygılar.

Ben vergi veriyorsam halkın refahının yükselmesini isterim, kulak arkama kadar vergi ile beslediğim devlet elbette bana yol, su, elektrik, halkıma iş imkanı, yüksek refah seviyesi sağlayacak.
Nasıl almanya işsizlere ev dahi veriyorsa benim devletim daha fazlasını verecek, işsize iş, fakire aş verecek.
Ben bunları kendim için değil mutlu, refah seviyesi yüksek bir toplum için istiyorum.
Çocuk sahiplerine 80 lira değil 800 lira verecek, o çocuk yırtık ayakkabıyla gezmeyecek.
Bunların komünizmle ne alakası var ben bunu anlamadım.
Komünizmde de olan bazı şeyler yazmışsın ancak bunlar komünizmden çok refah seviyesi yüksek sosyal kapitalist devletleri tanımlıyor.
Benim emeklim çalışmak zorundayken, ingilizin almanın emeklisi dünyayı geziyor emekli maaşıyla.
Bunu istemek komünizm değil dediğim gibi.
Daha fazla yazarsam kendimi tekrar edeceğim.
Ancak bu yazdıklarımla komünizmi de eleştirmedim.
Bunu da belirtmek isterim..
  • otopsicocugu  (31.10.19 19:39:04)
turk halki amerikan masaliyla uyutulmus, islam ve milliyetcilik gaziyla cosmus, komunizmi de niyeyse guya kendi degerlerinin tam karsisina koymus durumda. haliyle olesiye nefret ediyorlar. ocu gibi korkuyorlar mao zedong yoldasimdan.

  • der meister  (31.10.19 19:48:15)
E sosyalizm iyi bir şey zaten, ben bilerek istiyorum.

  • ebabil curnatasi  (31.10.19 20:08:06)
Söylediklerinizin komunizm/sosyalizm ile ilgisi yok.
Bu kadar çok vergi veren ve alım gücü sürekli düşen bir halkın bunları istemesi çok normal.

  • Trene çelme atan adam  (31.10.19 20:09:29)
Kavram kargaşasına sahipsin. Komunizm, sosyalizm, sosyal devlet, sosyal kapitalizm bunların ayrımını idrak etmek gerek. Verdiğin örneklerdeki, halkın talepleri, komünizm veya sosyalizm değil, sosyal devlet ve sosyal kapitalizmin ruhuna yakın şeyler.

Bir devlet kapitalist ekonomik sisteme sahip olup aynı anda gayet de sosyal devlet örneği sergileyebilir, ki günümüzde hemen hemen her devlet en azından teoride, bunun üzerine şekillenmekte.
  • wilhelmwasmuss  (31.10.19 21:16:08)
Cok kisa yazacagim. Bahsettiklerin temel devlet yukumlulukleri, komunist rejime ozel uygulamalar degil.

  • stavro  (31.10.19 21:21:47)
insanlar haklarını degil çıkarlarını savunur.

  • unabomber  (31.10.19 22:05:10)
Farkli kesimlerin belirli konularda fikirlerini subjektif sekilde birlestirmekle 'halkin istedigi" yonetim sistemi ortaya konmuyor tabii. Diger yandan bizde "devlet" yasama cok mudahilve her rantta bir aktor oldugu icin "halk" da muslugun pesinde kosuyor veya sorarsan bize niye yapmiyor diyor.

  • dunal  (31.10.19 22:52:06)