Part time işe girmek istemek ama sınavlardan dolayı girmek istememek

4 yıllık okul okuyorum. 5.senem şuan. 11inde vizeler başlıyor en azından yarısını veremezsem 7.seneye sarkacak. 13 ders alıyorum.
1 ay full time baristalık yapıp çıktım. 2 hafta oldu çıkalı. Full olduğundan derslere vakit ayıramadım. Pazar akşamı bir yerle görüştüm. Sınavların geçene kadar haftada 3 gün çalışırsın dedi. Sınavlardan sonra girmen kesin değil dedi. 1 2 gün düşünüp yazarım size dedim. Bu yer baristalıktan tezgahtarlıktan kısmen daha rahat ve part time.
Riske atmak istemiyorum sınavları ama bir yandan da part time işte çalışmak benim için çok iyi olurdu. 5.senem değil de 2. 3. senem olsa yemişim sınavları diye girerdim de şu durumda mantıklı olan girmemek dimi?
Devam zorunluluğum yok.

Okusam ne olacak diye düşünüp çalışmadığımdan uzadı. 1 sene de tekrar öss’ye hazırlanmıştım okurken. Çok da mantıksız düşünmemişim tıp odtü falan okumadıktan sonra okusan ne olur okumasan ne olur boş yere vakit ve kaynak israfı ama şuan okuldan atılma ihtimalim pek de az değil.

  • sessiz kalma hakkina sahipsin  (29.10.19 17:04:07 ~ 17:11:01)
dusunme.
iste calisma. interneti birak. otur kitabini ac ve dersini calis.
dusunme.
  • Leonardo~Da~Vinci  (29.10.19 17:23:39)
okulu bitir de sonra naparsan yap. ticarete atılmayacaksan en azından bi diploman olsun elinde.

  • jelly bear  (29.10.19 17:32:54)
her şeyi aynı anda yapmaya çalışıyorsun. sakin ol. paraya ihtiyacın yoksa işe girme şu durumda. derslerine asıl. önceliğin ve gündemin derslerini başarıyla vermek olsun. paraya ihtiyacın varsa zaten başka şansın olmayacak, tartışacak bir şey yok. ama kesinlikle çalışıp para kazanmak mecburiyetin yoksa okula odaklan.

okulu uzattım diye kendini perişan ediyorsun ama böyle çırpınarak daha fazla kayıp yaşayacaksın. önümde şu kadar dersim ve şu kadar zamanım var diye düşün, çık şu "okul uzadı dünya bitti" kafasından. böyle böyle üç kuruş baristalık parası için eğitim hayatını yakacaksın, 7-8 sene kendini yiyip bir diploma bile alamamış olacaksın. değiyor mu sence?

ihtiyacın yoksa okuluna git, derslerini ver.
  • der meister  (29.10.19 17:44:32)
@der meister, 1300 liram var şuan. Anne baba ayda 200 300 verdiğinde lafını ediyor harcarken keyfini süremiyorum. Hem zaten o yerden mezun olduktan sonra iyi ihtimalle 30 35i bulacak iyi kazanmam. Şu parta girsem kira derdim falan yok rahatça harcarım. Nereden yazdıysam şu okulu. Daha yüksek yerler bu kadar zorlamıyor. Salın beni yalvarırım.

  • sessiz kalma hakkina sahipsin  (29.10.19 17:52:02)
allah akil fikir versin o zaman ne diyeyim, maddi sikintin yokken daha rahat para harcamak icin okulu bitirmek yerine baristalik kovalamak cidden muthis vizyoner bir hareket. bu kadar sevmiyorsan okuma, sen de kurtul hepimiz rahat edelim.

  • der meister  (29.10.19 18:39:00)
Ben hic anlamiyorum calistigi icin derse yetisemeyenleri. Burda soylemek istemiyorum ama zor bi bolum okudum. Hem bolum hem okul yuksek puanli diyeyim. Sinav zamani izin alirdim ya da icerde shift/gun degistirebiliyordun. O sekilde hallediyodum. Arada okula da ugruyodum. Derse girmesen bile sirf sinavla gecilebiliyor. Derste ne dinliyosunuz ki zaten. Belki de benden kaynaklidir. Ben hic "ben derste ogreniyorum"cu olamadim. Hep derste bi yerlere dalip giderdim. Notlar da kirtasiyede bile oluyo.
Bizim ulkemiz sadece okuyan ogrencilerin oldugu nadir ulkelerden bence. Para sikintin varsa calisirsin bu kadar basit. Calistigin icin okulu bitiremiyosan ya saatleri cok kotu bi isin vardir ya o bolumu okuyasin yoktur zaten.
Bol sans
  • Flipsflops  (29.10.19 18:43:05)