niteliksiz adamların zengin olması

bu çok sinir bozucu değil mi ya .Öyle insanlar nasıl bir sürü mühendis doktor veyahut nitelikli kişiler işsizken çok iyi paralar kazanıyor ?

uzun uzun anlatirim da kisaca cevap vereyim : cesaret

kimisi icin de vicdan yapmamak.(ahlaksizlik)
  • brkylmz  (27.10.19 17:18:19)
Hayatta şöyle bir kanun yok: "Nitelikli insanlar çok para kazanır". O yüzden, nasıl ki havaya attığın bir top yere düştüğünde bunu sen kabullenmesen bile gerçekleşiyorsa, aynı şekilde bunu da kabullenmesen bile gerçekleşecek

  • hümanist tabutçu  (27.10.19 17:24:58)
hümanist tabutçu +1

ayrıca "nitelik" dediğin şey çok sübjektif.
sadece doktor, mühendis, avukat olmak bir insana zannedildiği kadar nitelik katmıyor.
vizyon başka bir şey ve kimde olduğu da genelde pek belli olmaz.

çok vizyonsuz bir doktor ya da avukat, kafası çalışan bir esnafın yarısı kadar bile başarılı olamayabilir hayatta.
o yüzden nitelik denen şeyi neye ya da kime yüklediğine dikkat etmek önemli.
  • blatta hiberna  (27.10.19 17:29:28)
sinir bozucu değil. bu gerçeği çoktan kabullenmiş olmanız gerekirdi. epey geç kalmışsınız

  • dafuq  (27.10.19 17:34:09)
para kazanmak nitelik degil yetenek isidir, o yuzden en zenginler filozoflar degil tuccarlardir..

  • alttaraf  (27.10.19 18:00:50)
Çünkü maaşlı çalışarak zengin olunmaz. Ya devlete kapağı atıcaksın(siyasi anlamda) ya da kendin iş kuracan.

  • jelly bear  (27.10.19 18:03:29)
Nitelikle kastedilen diploma mi?
İki diplomam var ama esnaflık yaparak on kat fazla kazanıyorum. Demek ki senin nitelikte saymadigin niteliklerin varmis. Biri çok kazanınca sanılıyor ki kesin hodugun teki, hile hurda yapıyor öyle kazanıyor. O adam o kazancı hangi tecrübelerle, kimlerle mücadele ederek, hangi cilelerden geçerek elde etmiş soran yok.

  • deer hunter  (27.10.19 18:03:53)
Üniversite mezunu adamlar bir şe girişmeden önce sürekli düşünür. Risk almaktan korkarlar, cesur değillerdir. İlkokul mezunu adam ise fazla düşünmez , gözü karadır cesurdur. Bunun sonucunda zengin olurlar. İlkokul mezunu adamların şirketinde üniversite mezunu adam çalışır.

  • komando kani var bende  (27.10.19 19:38:08 ~ 19:38:20)
Bilgi güçtür.

Daha fazla bir şey yazmayacağım, aradığın her sorunun cevabı üstteki cümlede var.
  • hayirsiz  (27.10.19 20:30:05)
bir akrabamin insaat sirketi var. kendisi ilkolulu bitirmemis. isleri iyi gitti ve eskisi gibi olmasa da iyi gidiyor.
yaninda bir suru mimar muhendis calisti. muhendis mimar begenmeyip degistiriyorlar.

kendisi girisken, esnek, cesur ve isini biliyor. siyasete bulasmaz, isinde gucundedir.
o kadar turkce de bilmez.

adamin suan milyonlari var, bir suru dairesi var ama her sabah saat beste kalkip, isciler ve muhendislerden once insaata, santiyeye gidiyor.

bildigim kadariyla universiteden mezun olmak, unvan ve diplomalara sahip olmak sizi zengin yapmayacak.

bilgi paradan daha degerlidir, orasi ayri tabii ki. ikisi kiyaslanamaz.

cok guzel bir soz var: filozof kral olmak istiyorsan, once kral ol.
  • Leonardo~Da~Vinci  (27.10.19 20:57:03 ~ 21:12:03)
para kazanma eğitimden ünvandan apayrı bir olay. ayrı bir motivasyon.

nitelik dediğin diplomaysa o nitelik falan değil. okumak yerine göre bir zaman kaybı.
  • OrangeYellow  (27.10.19 21:07:06 ~ 28.10.19 01:18:10)
Nitelik derken diploma, bilgi birikimi, genel kultur gibi ticaret yapabilme de bir niteliktiktir bana sorarsan. Dolayisiyla ilkokul mezunu zengin bir tüccara niteliksiz demem.

Beni soyle rahatsiz ediyor, birisi sadece anlamsiz videolar cekerek servet yaparken bir başkasi o miktarda parayi kazanmak icin koca fabrika isletiyor, onlarca kisiye istihdam ve onlarca tedarikciye is sagliyor. Bir ton da vergi oduyor, uretim yapiyor deger katiyor. Bu durum beni rahatsiz etmiyor değil. Ama tabiat idealist falan degil. Ya bu deveyi gidecek ya bu diyardan gideceksin.
  • stavro  (27.10.19 23:30:41)
Aslında cevap veren çoğu kişi de yanlış değerlendirmiş, okumak ve diploma sahibi olmak size çok kazandıracak bir iş garantisi sunmaz, eyvallah.

Ama her okumayan da ticarete atılıp başarılı oluyor gibi algılanmış sanki.

Üniversite bitirmeyen herkes zengin olmuyor arkadaşlar, ticarete atılan herkes de başarılı olmuyor.

Azınlık bir kısım başarılı ve zengin olabiliyor, işte bu azınlığa okuma ve yetenekli olduğun alanda seçim yapma imkanı verilseydi yine başarılı biri olurdu.

Her doktor aynı mı kazanıyor, deli gibi kazanan zengin doktorlar var mesela. Muayene ücreti 400-500 TL olan ve günde en az 10 (ki normalde daha fazla) hasta bakan doktorlar var.

Ayda 100 bin üzeri bir kazanç demek bu, hatta çoğunda pos cihazı bile yok, genelde hep nakit çalışılır ve fiş fatura hak getire.

Peki neden bu doktor ayda 100.000+ kazanırken diğer bir doktor atıyorum 7-8 bin sabit maaşla çalışıyor?

Aynı şeyi avukat için de örnekleyebiliriz, maaşlı çalışmak yerine kendi işini yapan mühendisle de.

Peki neden bu doktor, avukat, mühendisler diğerlerinden çok kazanıyor? Çünkü diğerlerinden daha iyi ticaret yapıyorlar, kendilerini geliştiriyorlar, kendilerini pazarlıyorlar vs.

Dünyada da çok örneği var, iyi üniversitelerde okurken okulu bırakıp ticarete atılan ya da bir üretim için girişim yapan çok başarılı insanlar var.

Ülkemizde kast sistemi yok gençler, okulu bırakın ya da basın istifayı atılın ticarete. Ama unutmayın başarılı olan ve çok kazanan tüccar sayısı batanlardan ve az kazananlardan çok çok az.
  • John Bloor  (28.10.19 10:33:49)
@john bloor:

verilen cevaplardan "okulu bırak, ticarete atıl, kesin köşeyi dönersin" anlamını çıkartmak için çaba lazım.

burada soru zaten diplomalıların niteliksiz olan kesimiyle, diplomasızların fazla kazanan kesimine odaklanıyor.
bunun küçük ya da büyük yüzde olması değil mesele.
kimse zaten çok iyi ve kariyerli bir cerrahı ya da avukatı tartışmıyor ki.
  • blatta hiberna  (28.10.19 13:02:15)
muayenesi 400-500 olan doktor çok az bu arada. amatör eğlendirir.

1)bir kere yok inşaat işi yapıyor çok para kazanıyor, yok bakkalı var, bilmemne, bunlar yalan. inşaat işi bir gün batar bir sonraki gün o adam el elde göt götte kalır. sanki bana michelangelo amına koyayım. ayrıca muhatap olduğu kişiler inşaat işçileri, ustalar belediyeciler, tapu vs. yani dünyanın en pislik en ortamı leş işlerinden biridir inşaat. bakkallık falan o ne amk göt kadar yerde 10 saat otur.

halbuki hem güzel hem zeki 50 tane mini etekli hatunun etrafında fırfır döndüğü işlerde daha az paraya çalışmak kesinlikle daha keyifli. plaza şöyle beyaz yaka böyle. binada o kadar az erkek var ki diğer erkekler sırayla dönüyor karıları. hepsi de odtü, itü, boğaziçi sayısal bölüm mezunu; okumuş kültürlü.

2)fazla para kazanmak, ticaret, günahtır. kimse iki efendiye birden hizmet edemez. ya paraya taparsın ya tanrıya taparsın. zengin adam cennete girmeden önce deve iğne deliğinden geçer diye söylenmiştir.

günahta başarılı insanlar benim sinirimi niye bozsun? araplar, yahudiler bunu başarı sayıyorlar. ikisi aynı millet zaten.

sen kendin dürüst doğru bir hayat yaşa kardeşim boşver arapları yahudileri.
  • inekadam  (28.10.19 13:17:35)
Çok para kazanıp zengin olan mühendisler de var, asgari ücretten hallice çalışanlar da.
Aynı bölümden, aynı sınıftan aynı dönemde mezun olan iki mühendisin bile yıllar içindeki gelirleri çok farklı olabilir.

Günün sonunda Mehmet Öz de tıp fakültesi mezunu, mahallemdeki aile doktoru da.
Konu tamamen vizyoner olma, girişimci ruha sahip olma ve şans faktörüyle ilgili. Ama insanın şansı da bir noktaya kadar kısmen kendinin oluşturabileceği bir konu. Evde oturup kös kös işte eve evden işe çalışan birinin böyle fırsatlar yakalama şansı, çevre edinen, organizasyonlara katılan, eğitimlere gidip kendini anlatan ve insan tanıyan birinden çok daha düşük.

Özellikle bizdeki mühendislerde çok var bu eksiklik. "Mühendisim ben, hem de XX Üniversitesi'ni bitirdim" diye geriniyorlar. Sonra da ben şu kadar para kazanmalıyım diyorlar, kendinden çok kazananlara hasetle bakıyorlar. Eeee napalım senin diplomanı? Sen insanlara ya da içverene ne vadedioyrsun? Ya da kendi işinse rakiplerden daha iyi olmanın sebebi ne?

İşte zengin olmanın sırrı burada yatıyor. Kendine ne kadar değer katabildiğin ve bu değeri ne kadar iyi faydaya çevirebildiğin önemli.
  • anten  (28.10.19 15:07:13)