Köpek Sahiplenmek

Merhabalar, arkadaşım yavru bir köpek sahiplenmek istiyor. Daha doğrusu bakıma muhtaç bir köpek var onu sahiplenmek istiyor. Daha iki aylık. Bir yardımsever tüm aşılarını yaptırmış. Bundan sonraki süreçte ne kadar masrafı(aşı, mama) olur sizce?
Bu konuda bilgili olanlar yardım ederse sevinirim.

(mesela kaç ayda bir aşı falan oluyor)

Yavruluktq aşılar 2 ya da 3 doz oluyor. Eğer bu aşılar bittiyse yılda bir kere 4 aşısı var ücreti götüreceğiniz veteriner ve semte göre değişir ama minimum 60 lira. Aşılardan daha önemli 3 ayda bir iç parazit hapı var bu yavruyken ucuz olur kiloya göre veriyorlar. Mama masrafı ise tamamen kiloya bağlı benim köpeğim 30 kilo 15kg mamayı 1,5 ayda yiyor. Ben reflex plus veriyorum 1,5 ayda bir 200 lira tutuyor. Ama yavru olduğu için başta çok az mama yer

  • elphantgun  (27.10.19 12:54:05)
2 aylık köpeğin aşıları bitmiş olamaz bence. Kuduzu da sayarsak min. 3 tane aşısı var yavru köpeğin. Kuduzu tarım ve hayvancılık il idaresinde 2.5 TL karşılığında yapıyorlar. Diğer aşılar (Antalya için konuşuyorum) 100 TL.

Bunun dışında her ay dış parazit yapmanız gerekli. Yoksa bit, pire, kene rahat vermez. Ayrıca iç parazit lazım yılda 4 kere. Kilosuna bağlı olarak değişmekle birlikte mama masrafı var. İdare eder bir mama 12 kg/200 TL.

Tüm bunlara ek olarak en ufak bir hastalıkta ciddi maddi/manevi yaralar açar. Petlerin tedavi parası insanınkinden daha fazla tutuyor. Buna hazırlıklı olun derim.
  • iki teker asigi  (27.10.19 15:30:29)
Aşı en ucuz tutan kısmı. Eve alınacaklar listesi yapsın online olarak. Yatağı, battaniyesi, su ve yemek kabı vs... Bunlar en az 300 tutar. Ucuz aldığı her şeyi 2-3 kez almak zorunda kalacak. Ona göre düşünsün bütçesini.

2 aylık köpeğe yetişkin maması verilir mi acaba? Hiç sanmıyorum. Yavru mamaları biraz daha pahalı oluyor. İlk 6 ay en azından yavru köpek maması versin. (Köpek büyüme evresinde daha çok yer. Ergenliğe girdikten sonra azaltılır maması.)

İlk yıl veteriner masrafı çok oluyor. (Ben 5 kez götürmüşüm.) Hiç bilgim olmadığı için, panik yapıp iki defa boşuna götürdüm. Sonraki aylarda azalır veteriner masrafı.

Büyük ırk ise 4-5 kez eğitmenle çalıştırması mantıklı olabilir. Zaten hiç köpek eğitimi hakkında bilgisi yoksa, işi çok zor. Hemen gidip birkaç okuma yapsın. Basit komutlardan, tuvalet eğitimine kadar bir sürü konu var.

Mikrochip taktırsın, kaybolursa, kaçarsa diye. Bu sanırım artık Türkiye’de de zorunlu. Göğüslüsünün/tasmasının üzerine de adını ve sahibinin bilgilerini işletsin. Bu masraflardan kaçmasın. Toplamda 150 Lira tutar güvenliği ile ilgili bu önlemler. Oyuncaktan önce buna yatırım yapsın.
  • buf-e kür  (27.10.19 16:05:29)