Bilgisayar acilmiyor ssd sorunu

Bugun durduk yere bilgisayar coktu. Yenk kurulum yapmaya calistim olmadi. Ssd'nin bozulduguna kanaat getirerek yeni ssd alip taktim bilgisayar acilmadi hic. Ekrana goruntu gelmedi. Tekrar eski ssd'yi takip bilgisayari acmaya calisinca yine goruntu gelmiyor. Ne sikintisi olabilir?

ilk bilgisayar acilirken POST ekrani geliyor mu? "dit" diye bir ses geliyor mu? Hic goruntu gelmiyor diyorsun o zaman POST ekrani da gelmiyor diye dusunuyorum. eger dit sesi geliyorsa, anakart/ram/cpu'da sorun yok demektir. ya ekran karti bozuldu, ya da kablolarda sorun vardir.

eger dit sesi de gelmiyorsa, kasayi acip fanlari kontrol et bakalim bilgisayar acilinca normal bir sekilde fanlar calisiyor mu? eger fanlar calismiyorsa yada calisip duruyorsa, ya PSU bozuktur, yada sistemde statik elektrik birikmis demektir. statik elektrik icin sistemin fisini cek bi 5dk bekle sonra anakarta bagli butun kablolari cikar. sadece PSU'dan anakarta gelen kablolar takili kablolar ve CPU faninin kablosu takili kalsin. bu sekilde calistir bakalim eger CPIU fani normal calisirsa ve dit sesi gelirse guzel. eger duzelmezse PSU arizali diyebiliriz.

eger dit sesi geliyorsa ama goruntu yoksa o zaman ekran karti ile baglantili yerleri kontrol et. harici ekran karti varsa onu cikar kabloyu dahili ekran kartina takip oyle bir dene
  • crucio  (27.10.19 00:57:57)
mekanik veya ssd farketmez, hiç disk yokken de ekranda bir şeyler görmen gerekir.

harici ekran kartı varsa çıkar, monitörü anakarta tak, öyle dene.

yoksa ram'leri çıkar, yer değiştir, tak, öyle dene.

ne kadar hayat var? "bip" diyor mu, CPU fanı fanı dönüyor mu? bunlar öenmli detaylar.
  • celeron 300a  (27.10.19 01:00:50)
Ssd yi cikarip yeni ssd taktiktan sonra kablolar bagli olmasina ragmen ekranda hicbirsey goremiyorum. Eski ssd aslinda calisiyordu sadece ben onun bozuldugunh dusunerek yeni ssd aldim ama tak cikar yaptiktan baglantilarini yapmis olmama ragmen eski ssd de calismiyor.

  • rahmi pinkfloydoglu  (27.10.19 07:16:20)