arabama lastik bulamıyorum

öncelikle selamlar, saygılar herkese.

arabamın üzerinde fabrika çıkışı orjinal lastikleri var, ama bu ölçülerde lastik bulamıyorum. yazlık olarak yalnızca michelin var. kışlık olarak birkaç seçenek var ama ben özellikle yazlık veya dört mevsim istiyorum.

ölçüler 205/55/r19

michelin almak istemiyorum çünkü orjinal fabrika çıkışı lastiklerinden hiç memnun değilim. ama diğer markalarda da hiç yok garip bir şekilde, ki türkiye'de şu an kendi sınıfında en çok satan arabalardan birisi bu yani, peugeot 3008.

nasıl lastik bulacağım ben?
bulamazsam michelin fabrika çıkışı orjinal lastikleri kötü olup da yeni aldığım lastik daha iyi performans verir mi? not: ıslak yol tutuşu berbat şu an, kuruyken dahi fren mesafesi inanılmaz uzun.
uygun fiyata lastik nerden nasıl bulurum? 1000 lira yahu 1 lastik, x 4 çok para hakikaten.

Aynı ölçüye (çapa) denk gelen farklı kombinasyonlar dene ararken, internette hesaplama siteleri var. %3 değişime kadar onay veriliyor.

Atıyorum mesela 210/60 da yakın çaptır sana, anlatamadıysam müsait olunca bulurum senin için.
  • John Bloor  (25.10.19 17:51:09)
Lastik çapı konusunda bilgilenilse bile ne ne anlama geliyor bir süre unutuluyor yine araştırma yapıyorsun internetten vs. diyerek adamlar artık pazaryeri sitelerinde "araba model adı lastiği" şeklinde aratınca sonuçlara çıkacak şekilde keywordsler koyuyorlar ilana.

Ben öyle aratıyorum. Bir de n11'de falan lastikçiler ve yağcılar satış yapabilmek için soruları hızlıca yanıtlıyor. 3008'e olur mu diye sorun, olmazsa iade ederim ha diye de zopayı gösterin aba altından. En ucuz ve en sağlam yöntem bu :) Yoksa lastikçiye gidip taktırsan en az 5-5.5 çıkar cepten.
  • yukselen gunes evi  (25.10.19 18:14:37)
www.belli.com.tr

toplam çapı max %2.5 değişikliğe kadar jant değişimi ile farklı ebatları kullanabilirsiniz.
  • altinci nesil caylak  (25.10.19 18:39:27)
Bence bir kaç büyük lastikçiyi ziyaret et ve sikintini paylaşıp fikirlerini al.

3008 hakkında hiç bir fikrim yok ama bir kere 5008 e binmiştim.o boyutta bir arabaysa neden 19 jant takmışlar anlam veremedim.19 jant ince yanak olunca hem bulmanız zorlaşıyor,hem fiyat yükseliyor hem de konfor sıkıntısı yaratıyor.jant ebatını düşürüp lastik et kalınlığını yükseitirseniz sorunlarınızın düzeleceğini düşünüyorum.tabi bunu iyi bir rot balansıçı ve lastikçi ile tartışmak lazım.

Benim wk jeepte sanıyorum ebat olarak 3008 den daha iricedir fabrika standart 18 jant var.bazen kış için bunu 17 ye düşürsem mi diye düşünüyorum.
  • duptıs  (25.10.19 18:58:21)
19'lik jant oldugu icin performans lastigi ister, ucuza iyi kalite lastik bulman zor bence, bu lastiklerin yurtdisi fiyati $200-$250 civari oluyor o yuzden tanesine 1000tl normal.

continental, michelin, pirelli falan bakacaksin. test sonuclarina bak oyle karar ver. dort mevsim bence turkiye icin ideal, pirelli cinturato p7 var bende fena degil.
  • cooperr  (25.10.19 19:26:57)
215 55 alsanız %1,5 fark yapıyor önemsiz, 225 50 alırsanız çap hiç farketmiyor, yanak yüksekliği de hiç değişmiyor.

  • John Bloor  (26.10.19 10:19:36)