Hiç sevdiğiniz bir insanın dibe ilerlediğini gördünüz mü

Merhaba, ekonomik olarak batık durumda olup, her seferinde bir tık daha büyük kredi cekerek borçlarını öteleyen bir arkadaşım var. Aynı zamanda iş yerine yerinde astım ve doğrudan bana bağlı çalışıyor. Kredi bulamaz ise işler aksıyor, bulursa bir süre üst düzey çalışıyor. Evlendi bir dünya borç ile. Üç ay olmadan çocuk haberi geldi. Ulan adam inanılmaz hızlı gidiyor. Kazandığı harcadığının yarısı falan. Aslında çok gururlu bir insan ama süreç onu olumsuz bir şeyler yapmaya götürecek. Siz olsanız bu insanı düzeltecek bir şeyler dener miydiniz? Başka öneriniz varsa dinlemek isterim.

Çok sevdiğim bir insanın dibe ilerlediğini gördüm, hatta şu sıralar ilerliyor kendisi. Şimdi bakıyorsun, kendi hataları yüzünden dibe ilerliyorlar. Uyarıyorsun, hâlâ hata yapmaya devam ediyor. Mesela senin arkadaşının hatası, ayağını yorganına göre uzatmaması. Keza benim arkadaşım da aynı haltı ediyor. Uzatmayalım, bunlar düzelmez arkadaş, sen de fazla burnunu sokma. yani senin o aklındaki yardım edeyimde kurtarayım senaryosu gerçekleşmez, o senaryolar dizilerde olur ancak. Öyle bir dünya yok, hatta yardım edeyim derken dolandırılabilirsin bile çünkü bu takım insanlar inceldiği yerden kopsun kafasıyla yaşamaya başlıyorlar bir yerden sonra ve en yakınına bile yanlış yapabiliyorlar. Bence bulaşma.

  • el conquerador  (22.10.19 05:59:28)
O düşmeden akillanmaz

  • westblack  (22.10.19 07:02:04)
Bu tip insanlarda bir davranış bozukluğu olduğunu düşünüyorum. Kumar gibi, alkol gibi...
Gerçeği göremiyorlar. Siz ne yapsanız da yararı olmayacak. Borçlarla kısır döngüye girmiş zaten. Dibe vuracak. Ders alır mı almaz mı, daha kötü şeyler mi yapar bilinmez.
Ben de uzak durun diyorum. Yakınlık görünce borç işi size dönecek. Sizi de sürüklemesin.
Yapacak bir şey yok.
  • pro9it9is9  (22.10.19 07:07:30)
borcunu ödeyemez duruma geldiğinde 'canımızı mı alacaklar nabalım yani' diyorsa o adamdan bi cacık olmaz. Düzelmez böyle insanlar. Uğraşmaya ve üzülmeye gerek yok.

  • koseli cember  (22.10.19 07:35:00)
Cok sevdigim insanin dibe dusususu gordum. Canim gibi seviyodum baktim ona asla faydam olmuyo aksine o beni de cekiyo yaninda maddi manevi bitmis artik bende her sey. Kacip kendimi kurtarmam gerektigini gordum. Uzun surse de en azindan bunu anladimm

  • hindistan cevizi  (22.10.19 07:59:34)