Sizde bu tarz şeyler oluyor mu?

Akrabalar size misafirliğe geliyor, kalkarken anne veya babanız alvarez sizi arabayla bıraksın diyor. Bu gelenler 15km çapında oturuyorsa eve bırakıyorum, daha uzakta oturuyolarsa 8 9km lik marmaray durağına falan arabayla bırakıyorum.

İnsanların içinde söylendiği için hayır demiyorum ama nefret ediyorum şu emrivakiden. Eskiden arabamız yoktu kimse bunu bize demedi amk.

Bunu yaşayananız var mı? Böyle bişeye tepkiniz ne olurdu?

çok sık olan bir durum değilse takma kafaya.

  • elorelia  (21.10.19 17:22:12)
Ben de çok kıl oluyorum bu duruma. Aynı ilçe içinde bile oluyor. Bi zahmet kendi imkanlarınızla gitmeyi becerin be kardeşim geldiğiniz gibi.

  • işimdeyim gücümdeyim  (21.10.19 17:22:53)
Cok sik olan birsey olmasa kafaya takmazdin. Kalabalik gelinen bir misafir gununde ve/veya surekli sana guvenerek gelinen misafir gruplarinin kalkma saatlerine 30 dk kala arabaya atlayip evden cik. Git cay ic telefonu da sessize al.

Geri donunce de arkadasim ayrilmis onun yanina gittim teselli vs uydur. Zamanla o misafirler sana guvenmezler.
  • baldan kaymak  (21.10.19 17:23:58)
her gün olan bir şey değilse önemsemem ve insanlara yardım ediyorum diye sevinirim.

  • kamile necaset  (21.10.19 17:27:58)
akrabaya göre değişir. zor zamanında sana veya annene babana yardım etmişler mi, destek olmuşlar mı, arada arayıp hal hatır soruyolar mı, bayramlarda seyranlar ne yapıyorlar, size ne kadar geliyolarsa siz de onlara o kadar gidiyor musunuz, sizi nasıl ağırlıyorlar,vs vs..sana ve ailene nasıl davranıyorlarsa öyle davranman lazım.

  • '  (21.10.19 17:34:18)
Sanırım bu sadece Türk kültüründe var, genelde Avrupa insanı böyle bir davranış sergilemiyor. Belki de çoğu insanın aracının olmaması ve toplu taşıma olayının rezalet olmasından kaynaklanan bir durum. Ayrıca bizim kültürümüzde misafir oldukça önemli mesela bir video izlemiştim sanırım Kuşum Aydının videosu idi, misal Almanya'da Akşam yemeğinden sonra gelen misafir hoş karşılanmıyormuş yani bırak misafiri evine bırakmayı misafirin belli saatten sonra gelmesi abes Avrupalılar için.

Ben evliyim eşim Bulgar göçmeni onda bile benzer bir karakter var, misal ben gelen misafirleri arabayla bırakma eğilimindeyim ama eşimde bu yok teklif bile etmiyor olaki es kaza çok tanıdık ise ve arabayla bırakma muhabbeti geçse gönülsüz bana bırakmamı söylüyor ya da kendisi bırakıyor.

Ben de bu adetin yok olması gerektiği düşüncesindeyim, ama öyle çok da rahatsız etmiyor beni, eğer çok sık olmuyorsa seni de rahatsız etmesin ama artık katlanılamayacak noktaya gelmişse ailenle bu konuyu görüşebilirsin.
  • solo  (21.10.19 17:38:40)
Her gün her gün olan bir şey değilse dert etmem; elime mi yapisiyor sonuçta?

Erkek kardeşim de evdeyse annemler böyle ricalarda bulunur; hiç itiraz ettiğini ya da söylendiğini görmedim. Benim de birakmisligim vardir; insanlara yardımcı olduğum için mutlu oluyorum ben genelde böyle durumlarda.
  • fraise  (21.10.19 17:40:50)
Oo tabiki. Karadenizli bi aile için ata sporu gibi birşeydir. Sizinki yine iyiymiş.
Babamın arkadaşı babamla konuşuyor ben de arkada yemek yiyorum.
örneğin , Adam diyo ki "bu haftasonu tarlada işlerim var şunları şunları yapıcam"
babam da diyo ki "tek başına yağma kitik de gelsin haftasonu işi yok zaten"
ben arkada mal gibi kalıyorum deniz planları yalan oluyo tabi. hahaha
  • kitik  (21.10.19 17:46:12 ~ 17:47:18)
evet oluyor. hele ki memlekete gittiğimde evlerinden alıp bizim eve bıraktığım ve sonrasında tekrar evine bıraktığım oluyor. çok sık hemde. annemle çok tartıştım emrivaki yapma diye ama "ayıp, onların bize emeği çok" gibisinden birşeyler söyleyip konuyu kapatıyor.

  • false pretension  (21.10.19 17:54:12)
Tabii ki oluyor. Kardesime de oluyor babama da oluyor. Yardimci olmak cok normal degil mi ya? Bugun ben birakirim yarin ben misafir oldugumda o birakir.

  • hindistan cevizi  (21.10.19 17:56:50)
Benim adıma kimseye söz, vaat verilmemesi gerektiğini zaman içinde söyleye söyleye öğrettim. Yine de arada oluyor tabi askere gelen akrabayı karşıla filan idare ediyorum.

  • Ufuk  (21.10.19 18:18:09)
Gereksiz masraf. Taksi tutabilir kendisi. Sonuçta birinden para çıkacak. Neden onlardan olmuyor.

Ben hayır derdim.
  • insomniac  (21.10.19 18:25:48)
arada oluyor evet. cok hoslasmasam da birakirim ama madem bu kadar rahatsiz oluyorsun, misafir olmadigi bir zaman annenlere soyleyiver.

  • crucio  (21.10.19 22:20:46)