proje hükümet mi?

selamlar,

kimine göre safsata kimine göre ise gerçek olan "dünyayı kontrol eden güçler"in akpyi proje olarak başa getirdiklerini düşünüyor musunuz? bir kaç örnekle bu tezimi destekleyeceğim.

rte ile refah partisindeyken onun çok yakınlarından olan biri (adını hatırlamadım ama açıklamasını hatırlıyorum) refah partisindeyken son günlerinde rte bizden uzaklaşıyor, yabancı plakaları olan araçlarla toplantı yapıyor demişti. sonra akpyi kurdu dedi.

2002 - 2005 arasında bir şekilde uluslararası alanda başarılı olduk;
- eurovision birinciliği 2003
- dünya kupası 3.lüğü 2002 (takip edenler bilir, gruplardan sonra adam gibi güçlü takımla karşılaşmadık hiç)
- dünya konfederasyon futbol 1.liği
- turist sayısının 12 milyondan 23 milyona çıkması

Tüm bunlar sizce akpnin "dış güçlere" verdiği sözler sonrası parlatma adımları mıydı? tüm bunlar komplo teorisi de olabilir.

Büyük ortadoğu projesi’nin eşbaşkanıyım şeklinde belirtmişti recep tayyip erdoğan. Bu proje nedir bilmiyorum. Ama son 16-17 senede ülkede çok şey değişti. Sosyolojik olarak, psikolojik olarak çok şey değişti ülkede, vatandaşta. Hukuk, siyaset, ahlak, dış ilişkiler falan filan. Olumlu mu olumsuz mu değişti size bırakıyorum.

  • silah taciri  (20.10.19 23:23:37)
tam 23 sene önceki şu gazete manşeti yeterli olur sanırım. tesadüf bugün de 20 ekim :)

www.halkhaber.org
  • candide  (20.10.19 23:27:38)
Her sey proje. Birileri agiz acip konusurken birileri planlayip yapiyor. Kendi kendine olacak degil ya? Esas soru "dunyayi kontrol eden gucler" veya "proje" sahibi kim?

  • dunal  (21.10.19 00:15:54)
konfederasyon kupasında birinci olmadık

  • mysql34  (21.10.19 00:34:51)
rte, genclik yillarindan beri surekli siyasetin icinde ve surekli olarka bulundugu yerlerde sivrilmis ve one cikmis birisi, Turk talebe Birligi, ilce ve il(Istanbul) genclik kollari baskanligi vs. Yani parti icinde zaten sivrilen ve daha o zamanlardan Erbakan sonrasinda partinin basina gececegi dusunulen birisi. ustune ibb baskani seciliyor ve refah partisinin altin zamaninda, cok iyi bir belediyecilik donemi gecirerek, istanbulda da ciddi bir destek aliyor arkasina. sonrasinda bir siir yuzunden hapse atilmasi "magdur" olmasina sebep oluyor ve tarafsiz yaklasanlari ve adaletten yana olanlari da tayyip'in arkasinda topluyor. bundan sonrasi da zaten kar topunun cig gibi buyumesi gibi devam ediyor.

ayrica baktigin zaman tayyip'in ve dis gucelerin elinde olmayan cok fazla kirilma ani var:

1) siir'den dolayi hapis yatmasaydi bu kadar destek bulamazdi(hakimlerin de bu projeye destek olmus olmasi lazim)
2) hapisten sonra siyasi yasakliydi. siyasi yasagi kalkmasaydi millet vekili ve basbakan olamazdi(deniz baykal da projenin parcasi?)
3) bana gore tayyip'i asil yenilmez yapan 2007 zamani baslatilan "tehlikenin farkinda misiniz" ve sozde "cumhuriyet" mitingleri. bu iki olay tayyip'in secmenini iyice kenetledi ve 90'larda erbakan'a yapilan baski gibi algilandi.

rte dis gucler(amerika, avrupa) ile gorusmusmudur? %90 gorusmustur. gorusmeyen siyasi bir guc olamaz bence. kilicdaroglu'da parti baskani olmadan once obama ile gorusmustu. belki rte amerika ile belli bir anlasmaya da varmis olabilir. ama proje demek cok gercekci degil. cunku rte'nin bu noktaya gelmesinde sans faktoru de vardi, dis guclerin kontrolunde olamayacak donum noktalari da vardi.
  • crucio  (21.10.19 01:38:59)
Bu söylemin muhalefette alıcısı çok fazla zira hem "dıj güjler" milli bahanemiz hem de özeleştiri yapmaktan kurtardığı için çok konforlu bir seçenek. Eğer Tayyip dış güçlerin projesi ise, O'na meşruiyet sağlayan bütün kurumlar da o "üst akıl"ın bir parçası.

O dönem esen özgürlük rüzgarlarının, Batı ile iyi ilişkilerin ve Türkiye'nin uluslararası imajının bir anda iyileşmesinin sebebi AKP'nin dış güçlerin projesi olmasından ziyade zihin dünyası 1930'larda kalmış bir ülkede gerçekten değişim vaat eden ilk ciddi siyasi hareket olmasının etkisi olabilir mi? (LDP varken ilk demek biraz fazla iddialı ama kitlesel desteği olan ilk hareket diyebiliriz.) Tabii AKP bunları içeride devlet/orduya karşı kalıcı olabilmek ve öç almak için yaptı. Sonuçta Cumartesi Anneleri ile bile görüşen bir partiden bahsediyoruz. Ben elde İran örneği varken ve bunların geçmişi belliyken bu hareketlerini yemezdim ama kabul edelim ki hem içeride hem de dışarıda bir sürü kulanışlı aptal çıktı.

Kendi problemlerini çözmüş ve stabil bir Türkiye, Batı için her şeyden önce kendi çıkarları açısından önemli. Geçen sene Türkiye'nin borçlarını ödeyememesinin Avrupa'daki bankaları zora sokacağına dair yazılar çıkıp duruyordu. Ayrıca, 18 milyonluk Suriye'den gelen göçmenlerden dolayı paniğe kapılıp Tayyip'in her türlü tehdidine sesini çıkaramayanlar 80 küsür milyonluk ülkeyi karıştırmaktan ne çıkar sağlayacaklar merak ediyorum.

Sonuçta Türkiye bir kısmını devraldığı, bir kısmını da kendi yarattığı sorunlarını bunca yıl yok saymayıp, Avrupa'nın Portekiz ve İspanya haricinde 1945'ten sonra rafa kaldırdığı eskimiş fikirlerde ısrar etmeseydi bugün bu meselelerin hiçbirini konuşmuyor olurduk.
  • bruce mclaren  (21.10.19 07:02:37)
pardon, konfederasyon kupasında 3. olmuştuk.

  • facebook  (21.10.19 23:21:00)
Türkiye gibi ülkeler üzerine "proje" üretilmeyecek kadar vasat hatta vasat altı ülkelerdir ve yine bu ülkelerdeki olay örgüsü hep sebepler ve sonuçlar üzerine döner. Çünkü kendi kaderimizi tayin etmekten uzak bir milletiz, birilerinin bizim üstümüzde senaryo kurgulamasına gerek dahi yok.

Sol 70'lerde atağa kalktı, gladyo devreye girdi.

Gladyo devreye girince ülkede kaos baş gösterdi.

Kaos baş gösterince darbe için zemin hazırlandı.

Darbe ülkedeki tüm sol ve aydın kesimi ayıkladı, asimile edip aradan çıkarttı.

Ülke kanbur kalınca meydan liboşlarla ve dincilere (bknz. FETÖ) kaldı.

O dincilerin siyasi uzantılarıyla asker karşı karşıya geldi 28 Şubat yaşandı.

Sonrasında aydın kesim ekonomik buhranlara ve bozuk koalisyonlara yem oldu.

Sonuç itibariyle de meydan tekrar malum kesim ve onların tebaasına kaldı, son kazanımlarımızla iktidarın ilk yıllarını rahat rahat yaşadılar ama 10 seneden az bir süre sonra o da ellerinde patladı...

İşte sana 1970'ler ile 2000'lerin başı arasındaki olaylar döngüsünden çok kısa ve özet bir liste.
  • Avoiding The Puddle  (21.10.19 23:38:52)
Dunya kupasi muhabbetini hic anlamadim? O zaman iktidarda akp degil uclu koalisyon vardi. 4-5 ay sonraki secimde akp nin birinci olmasi beklense de, tek basina iktidar olacagini dusunen pek yoktu. Adamlar kendileri bile sasirmisti secimden sonra hatta. Turkiyeyi parlatmak adina Isvec ve Belcika(yanlis hatirlamiyorsam potansiyel 2. tur ve ceyrek final eslesmesi bunlardi Japonya ve Senegal yerine) ile de mi anlasmis kuresel gucler? Bazen bu tip turnuvalarda kura bali ile iyi netice elde edebilir takimlar. Bir kac sene evvel Cl de Monaco'nun yari finali yapmasi, 2010 Wc'de Gana'nin son saniye penaltisini kacirmasa yine yari final yapacagi gibi.. Misal su saglam jenerasyonla Turkiye onumuzdeki Avrupa Sampiyonasinda iyi bir derece elde etse kuresel gucler yine bizi sevmeye basladi mi diyecegiz?

  • twq  (22.10.19 00:41:00 ~ 00:49:04)