Ekran gelmemesi & statik elektrik

Merhaba arkadaşlar. Lenovo yoga 520 laptopum var. Bundan altı ay kadar önce bilgisayarın ekranının gelmemesi sorunu yaşamıştım. Açmaya çalışınca power tuşunun ışığı yanıyor ve çalışma sesi geliyor. Ama ekran gelmiyor. Servisi aradığımda power tuşuna 40 sn basmamı söylediler ve düzeldi. Meğerse statik enerji mi ne yüklenmiş. Şimdi yine aynı şey oldu, statik enerjisini boşaltmaya çalıştım aynı yöntemle ama olmuyor. Servisle iletişime geçtim, statik enerjiyi boşaltınca da düzelmiyorsa bakmamız lazım diyorlar. Sorun şu ki ben almanyadayım ve burdan Türkiye’yedeki servise bir şekilde göndersem de bana geri gönderemeyeceklerini söylüyorlar. Garantisinin bitmesine bir yıldan fazla var, burda tamir ettirmek istemiyorum. Bildiğiniz başka bir yöntem var mı? Tamamen aynı olay çünkü, kesin yine statik enerji yüzündendir. Ve ilkinde de Almanya’ya geldikten birkaç gün sonra sorun çıkmıştı. Prizlerdeki elektrik akımlarının farklılığından falan kaynaklanıyor herhalde.
Tezimi yazmam lazım lütfen yardım..

başka bir yöntem olarak eski masaüstü bilgisayarlar da bazen elektrik kesintisi güç dalgalanması esnasında dediğiniz hale gelirdi, power ışığı yanıyo, ekran yok, kasalarının arkasındaki elektrik kablosunu çıkartıp 10-20 dakka bekleyince de düzelirdi o.

onun dışında, ben olsam laptop ı kapalı şarj eder, sonra fişi çekip şarjdan çalışırdım. sık sık da kendime eposta atarak yedek alırdım.
  • Hakan1980  (19.10.19 12:25:03)
Tamire götürdüm. Reset yeri varmış power’ın yanında, ona basınca düzeldi.

  • mezzosprite  (21.10.19 16:40:00)
Off düzelmemiş :( kullanırken ekran yavaş yavaş karardı ve gitti. Resetleyince açıldı sonra yine gitti. Şimdi resetleyince de açılmıyor..

  • mezzosprite  (21.10.19 18:05:01)
Almanya'da neden tamir ettir miyorsunuz

  • kitik  (21.10.19 18:13:08)
Garantisi bozulmasın diye, bir yıldan fazla süresi var hala. Ama mecburen tamir ettireceğim artık, zaten bugün de o niyetle götürmüştüm de reset işe yarayınca açmadılar içini. Yarın bi daha götürürüm artık:(

  • mezzosprite  (21.10.19 18:44:55)