Altın Bozdurma

Elimde altın künye var ve bozdurmak istiyorum ama annem, içinde sadece altın değil, bakır gibi maddeler olduğunu da söyledi. Kuyumcunun bunu inceleyip fiyat biçmesi ne kadar sürer?

bikaç dakikadan fazla sürmez

  • kablelvuku  (17.10.19 09:55:39)
Altının içindeki bakır miktarı ayar dediğimiz değerlendirmeyi yapıyor işte.

24 ayar altın saf altındır, içine bakır koyuldukça ayar düşer. Takı ve süs altınlarda mutlaka bakır koyulup ayar düşürülüyor, işçiliği kolaylaşıyor ve sağlamlığı artıyor olması lazım.

Kuyumcu gördüğü an anlar zaten ayarını, kaldı ki arkasında da yazar.
  • John Bloor  (17.10.19 10:06:11)
künyenin kuplarında mutlaka kodu yazar 585 ise 14 ayar, 22 ayar ise 916 rakamları gibi gibi. Kuyumcu ona bakar , tartar , işçilik düşer ve fiyat belirler.

  • synax  (17.10.19 10:12:41)
Künyelerin alış fiyatı düşük oluyor. Pek para etmiyor onlar.

  • kirmizipilotkalem  (17.10.19 10:25:35)