Yeni doğan bebek mide sorunu

Selam arkadaşlar. Yeğenim 53 günlük şu an. Çocuk doğduğundan beri bir huzurlu uyumadı. Anne sütü ile besleniyor. Ama sürekli yediklerini çıkarıyor. Devamlı suratı ekşiyor, öğürür gibi. Yemek yedikten sonra inleme gibi sesler çıkarıyor. Sürekli kustuğu için yeterli kilo da alamıyor. Birkaç doktora götürdük normal olduğu söyleniyor. Reflü teşhisi kondu. Gaviscon ve motilium kullanıyor ama bir türlü rahat edemedi çocuk. Fazlasıyla canım sıkılıyor. Bu sorunları yaşayan, doktor tavsiyesi olabilecek arkadaş var mıdır? Çocuk doktoru veya çocuk gastroentroloji doktoru farketmez. Teşekkürler

Arkadasimin cocugunda da ayni problemler vardi.

Laktoz alerjisi testi yaptirdiniz mi?
  • bir3iki7  (15.10.19 22:23:01)
Çocuklarda mide ile yemek borusu arasındaki bölüm gelişmesi birkaç yıl alabiliyor ve buna bağlı bazı bebeklerde kusma sık olur. Eğer fışkırır tarzda bir kusma yoksa fizyolojiktir. Fışkırır gibi her beslenmeden sonra oluyorsa mide çıkışında darlık açısından ultrason gerekebilir. Normal dedilerse çocuğu doktor doktor gezdirmeye gerek yok.

  • alicandan  (15.10.19 22:27:10)
3. ayina kadar bizimki de fiskirtarak kusuyordu. (ozellikle 3. ayinda, oncesinde o kadar yoktu).

midesindeki acikliga baktilar ultrasonla normal dediler. sonraki aylarda kesildi kusmasi zaten.

gazi da zor cikiyordu.

reflu yastiklari var onu mu deneseniz?

bir de doktor yatar pozisyonda degil de biraz dike yakin emzirmeyi onermisti. yedikten sonra da 10-15 dakika o pozisyonda tutun demisti. (tabi bizimki durmuyordu o ayri :D
  • brkylmz  (15.10.19 22:30:43 ~ 22:32:24)
laktoz intolerans gibi görünüyor. memeyi kesip 1-2 gün mamayla beslendiğinde ne olacak acaba merak ettim.

anne sütünden de rahatsız oluyor muydu ya laktoz intoleransı olanlar? bilemedim.
  • ozdek  (15.10.19 23:00:32)
Fışkırır tarzda kusuyor. Laktoz alerjisi testi yaptırmadık istemedi hiçbir doktor. Reflü yatağında yatıyor. Reflü için mama önermişti doktor anne sütünün yetmediği durumlar için. Onu da kusuyor. Böyle ağız kenarından akma değil. Peynir gibi kusuyor afedersiniz.

  • hrvl  (15.10.19 23:03:48)
Kalbine baktirin bence bazı doğuştan kalp rahatsızlıklari ya da alcapa gibi doğumsal anomaliler doğum sonrası standart muayenede farkedilmeyebiliyor ve belirtileri gaz ve kolik ile benzesiyor. Varsa erken teşhis çok onemli bir şey yoksa da emin olmuş olursunuz.

  • another day in paradise  (15.10.19 23:29:20 ~ 23:45:48)
İlk 2 satırdan sonra reflü olduğu anlaşıdı zaten.
Yattığı yatağı 45 derece eğimli hale getirin.

  • mahmut diyebilirsin  (15.10.19 23:55:23)
sakin olun, gayet sık görülen bir durumla karşı karşıyasınız.

bebeği dik konumda emzirin, az az sık sık besleyin, beslenmeden sonra bir süre dik tutmaya çalışın, yattığı yeri eğimli hale getirin vesaire.

zamanla düzelecektir.
  • babilbaligi  (16.10.19 09:07:46)
hekim istiyorsaniz yıldız perk'e gidebilirsiniz iyi hekimdir. istanbul fenerbahcede. biz aile olarak gidiyoruz hep memnunduk. biraz pahalidir ama emin olun degecek ve telefonla dogrudan iletisim kurabiliyorsunuz bir sey olunca.
hastane olarak da baskent hastanesi iyidir.

cok gecmis olsun.

edit sakin 45 derece yapmayin. 45 derece nasil bir egim herhalde gozunuzun onune geliyordur. cocugun 45 derece durmasi imkansiz. yuzde 10-5 artik ne ise oyle yaparsiniz yataginin altina takoz koyarak bunu en iyi hekimler soyleyecektir.
  • turbo sadık  (16.10.19 10:05:16 ~ 10:08:42)
bebeklerde bu durum çok normal karşılanır. kilosu ve gelişimi için doktoru normal dediyse sorun yoktur. Bizimkisi 6 aydır sürekli kusuyor. Arkadaşımın çocuğu 9 aylık olana kadar kusmuş. Emdikten hemen sonra gazını çıkarmayı unutmayın ve emdikten 10-15 dakika içinde sarsmadan karnına baskı yapmadan dik tutarsanız biraz azalacaktır. Gazını hemen çıkarmanız önemli ve vazgeçmeyin emme bittikten hemen sonra vazgeçmeden gazını çıkarın.

  • kraldan cok kralci  (16.10.19 10:23:59)