hakaret davası için avukatla görüştüm çok kararsızım ne yapmalıyım?

Selamlar.Sabah size danışmıştım.Tanımadığım bir şahıs whatsapp üzerinden ana avrat soy sülale küfür edip tehdit etmişti beni.Bende kendisini savcılığa verip kamu davası açtım.Durumun ciddiyetini savcıda anlamış olacak ki dosyaya uzlaştırıcı vermiş. 1-2 avukata sordum durumu izah ettiler.Talepleriniz olabilir bu durumda uzlaşmaya uyarsa yerine getirir uymazsa dava devam eder dedi.Ben asla şikayeti geri çekmeyeceğim.Uzlaşmaya gidip gitmemek konusunda kararsızım.Avukata sordum para talep edeyim mi dedim uzlaştırma için.Bence para talep etmek etik değil ama onu zora sokacak şeyler isteyebilirsiniz.Örneğin gitsin mehmetçik vakfına bağış yapsın ya da kızılay vs. gibi dedi. İnternette çok fazla böyle güzel örnekler var dedi.

şimdi size soruyorum.Birisi size ana avrat küfür etse.Savcılığa veririm demenize rağmen devam etse siz ne yapardınız? Ne talep ederdiniz?
O şerefsize dünyayı dar etmek istiyorum çok sinirliyim ama mantıklı karar verecek durumda değilim.

Bir yardım kuruluşuna bağış yaptırmasını sağlamak, davayı kazanmaktan kat kat faydalı ve güzel bir hareket olacaktır.

  • tabirimekruh  (14.10.19 23:34:04)
kanunu bilmiyorum ama muhtemelen alacağı ceza ya para cezasına çevrilir ya da ertelenir. (2 yıla kadar cezalar ertelenebiliyor ve hakaretten 2 yıldan fazla alacağını düşünmem) o yüzden bağış yaptırtmak daha mantıklı. tabii mahkemeyle çok işi olmayan birisiyse, gelsin mahkemede süt dökmüş kediye dönsün, o halini göreyim diyorsan o da farklı bir tatmin sağlayabilir.

  • hayley williams ile evlenecek genc  (14.10.19 23:40:39 ~ 23:41:10)
Bana kalırsa da doğru düzgün kökeni belli bi kuruma bağış çok yerinde bi karar olurdu. Hem daha uzlaştırıcı hem de daha etik. Sinirle kalkıp süründürcem diye düşünürseniz adliye koridorlarında sürünen siz olabilirsiniz :) Sanki bağış seçeneği daha hızlı sonuca ulaştırır gibi duruyor. Zaten hukuksal ütünlük sizi tatmin eder diye düşünüyorum. Adalet bu ülkede biraz zor bulunan bi şey olduğu için :D

  • superfluid  (14.10.19 23:41:57)
peki ne kadar bağış talebinde bulunayım? aklımdan geçen mehmetçik vakfı 2 bin lira, darüşşafaka bin lira.
az mı olur veya fazla mı olur?

  • soru icin geldim  (14.10.19 23:44:19)
bağış yapacaksan da kızılay'a yapma. nedenini merak ediyorsan sözlükte kızılay başlığına bakmanı tavsiye ederim. ben şimdi burada ne desem gg.

  • angina pektoris  (14.10.19 23:44:53)
nakit para talep et.

  • müptezel dostoyevski  (14.10.19 23:44:54)
Bence uzlaşma. Mahkemede HAGB alsın, bi daha da akıllı olur sonra.

  • Vse budet horosho  (14.10.19 23:58:26)
Niye herhangi bir vakfı ve beslenen kodamanları zengin edeceksiniz sahsınıza isteyin parayı.

  • ZetaStar1903  (15.10.19 00:01:08)
@soru icin geldim

para mevzusu için de avukata danışın, davayı kazanmanız halinde cezayı para şeklinde ödeyecek ama ne kadar bir meblağ olacak? avukat size yaklaşık bir sayı söyler. örneğin 4000 liraysa siz mesela 3000 talep edin, fazlası olursa eğer "uzlaşacağıma cezayı öderim" diye düşünebilir.
  • tabirimekruh  (15.10.19 00:02:29)
tanımadığın kişi sana niye küfür ediyor orasını anlamadım.
hadi etti diyelim, adam seni tanımıyorsa küfürlerin hedefi de sen değilsindir ?
niye bu kadar ciddiye aldın?
falan filan.
  • prizmatik  (15.10.19 00:22:59 ~ 00:23:57)
Tanımadığım ortak bir whatsapp grubu.Kamu atamaları ile alakalı bir grup.Gruptan biriyle dalga geçti bende yaptığının yanlış olduğunu söyledim sonra bana sardı.

  • soru icin geldim  (15.10.19 00:49:35)
dava sonunda alması muhtemel ceza kadar olan paradan biraz eksik parayı, kendiniz için talep edin. ne demek etik değil? hakaret size edilmiş.
Mehmetçiğe iki bin lira bağış yaptığı için ilerde ortamlarda övünür bile. bu bana ceza değil gibi geldi. gerçi sonucu güzel ama, siz dünyayı dar etmek istiyorsunuz, amacınıza uygun mu, bilemedim.

  • lovemyself  (15.10.19 01:04:16)
Şerefsizin maddi durumuna gore değişir o iş.
Serefsize zarar vermek istiyorsan eger serefsizi iyi tani, analiz et, yumuşak yanina yumruk at.

Para pul pek umrunda değilse parasini verir bir daha sover mazallah :)
  • aksi kanitlanmadikca cocuktur  (15.10.19 01:39:16)
Uzlaşma. Ceza ne olsura olsun yargılansın. Işin ciddiyetini görmesi icin yargılanması, kanunun hesap soracağını bilmesi gerekiyor.

  • velvetmorning  (15.10.19 04:34:54 ~ 04:35:31)
"Durumun ciddiyetini savcıda anlamış olacak ki dosyaya uzlaştırıcı vermiş."

Yahu ciddi bir durum yok. Yasa böyle, hakaret suçu uzlaşmaya tabi. Standart işlem bu yani. (bkz: uzlaştırma kapsamına giren suçlar)

Diğer konu karşı taraf sizin talebinizi kabul etmek zorunda değil. Gider paşa paşa adli para cezasını öder (devlete) hatta daha önce sabıkası yoksa hagb (hükmün açıklanmasının geri bırakılması) alır 5 yıl suç işlemezse bu olay silinir gider.

Soruya cevap olarak; alt sınırı 3 ay olan bi suç. 90*20 1800 tl adli para cezası var indirimsiz en az hali ile. 1000 yada 1500 tl para ister çıtır çıtır yerdim. İçim soğurdu.
  • top_secret  (15.10.19 09:13:22)
Başıma buna benzer değil ama hakaretle ilgili bir durum geldi.
Neyse uzlaşma kapsamında mecbur ilk basta zaten. Adam 19 yaşındaymis dedim tamam uzlasirim seçeceğim vakfa yardım yapsın. Basta dedim 1000 tl. Uzlastirmaciya demiş gelip özür dileyim o kadar param yok. Yalnız çocuğun aile sıkıntılı tipler. Özür istemiyorum 500 versin konu kapansın 250 demiş ulan dedim tamam ver ama noldu bil bakalım adam ödemiyorum dedi. Davalık olduk 7 ay sonra hagb verdiler ama 200 tl de yargılama masrafları girdi ona, avukatım yoktu bu arada. Eğer infazı olan biriyse 10bin de istesen olur bir araştır bence.

  • Topalordek  (15.10.19 09:56:39)
ben olsam para istemezdim, hakim karşısına çıkacak olması bence büyük bir stres. siz para isteyip vazgeçerseniz, para verince kurtulurum diye yine aynı şeyi yapar.

  • geçerkenugradım  (15.10.19 10:11:29)
davanın sonuna kadar gidin bırakın ceza alsın.bir daha kimseye en azından hagb süresince kolayına küfredemez.

  • drako  (15.10.19 10:22:41)
amiyane tabirle bekara karı boşamak kolaydır derler. burada biz ne kadar fikir/öğüt versek de olayda yine etkilenecek sizsiniz. ama şahsi fikrimi soracak olursanız vazgeçmezdim. en azında 5 sene boyunca g.tü başı ayrı oynamazdı

  • silah taciri  (15.10.19 10:31:38)
yanlis anlama ama ana avrat soy sulale kufur edecek ve sende nakit para isteyeceksin, boyle bir sey olsa demek ki ederi buymus derim ben!

inandiginiz bir kuruma bagis olabilir, en mantiklisi bu genelde
  • sweetoffice  (15.10.19 10:31:40)
Asliye hukukta ayrıca tazminat davası da aç hakaretten

  • Topalordek  (15.10.19 10:45:04)
tazminat üzerine yoğunlaşmayın sadece. Ama muhakkak dava açın. Özgürlüiün sınırlarının küfürle genişlemeyeceğini,hukuki yaptırımlarla anlaması lazım.

  • Erva  (15.10.19 11:06:25)
3 ay boyynca her gun en az 1 tane guzel seyler iceren mesaj atmasi.

  • icim urperiyor  (15.10.19 11:39:30)