bedelli askerlik tips and tricks

yarın yolcuyum, giden dostlardan kesin şuna dikkat et, şunu yap, bunu yapma şeklinde tavsiyesi olan var mı?
bir de bu rütbe sıralamaları nasıl, herkes bir şey demiş yok çavuş vardı yok astek vardı yüzbaşı bana sövdü bilmemne. kime selam vereceğiz, yoksa her gördüğüme çakayım mı selamı?

danke.

Size çavuş bakacak. Sen en rütbesiz askersin. Orada zaten bedelli askerlerin kamuflajı farklı. Kendi kamuflajından farklı gördüğün herkes senden üst rütbe olacak.

Ne en önde ol ne en arkada ortalarda takıl gitsin. Gönüllülük esasına dayalı hiçbir işe katılma boşver :)
  • alkolik imam  (13.10.19 18:52:06)
En az 250 kişi olacaksınız hepiniz aynı durumda olacak, bu yüzden ilk 1 hafta kime selam vermeniz gerektiğinizi kime saygı göstermeniz gerektiğini öğretmeleri ile geçecek. Çavuş senin için uzun dönem rütbesizlerden size eğitim verenlerden seçiliyor, omzunda yıldız veya çizgi olan herkese komutanım diyeceksin . Ama dediğim gibi bunu zaten öğretecekler, ilk gün albaya abi desen bile bişe olmuyor, onlar herşeye hazırlıklı bedelliler vip hizmet görüyor kışlalarda kafan rahat olsun.

Sivil hayatında ne kadar sosyalsin veya çevren nasıl bilmiyorum ama benim gözlemlediğim kadarıyla büyük bir çoğunluk ortamı meslek lisesi kıvamına getirmek için uğraşıyor diğer çoğunluk ise cezaevi ortamı yakalamaya çalışıyor, ben ikisinede uzak olduğum için ancak ilk gün peşine takıldığım adamlarında kafa olara bana baya uzak olduğunu geç anladığım için son günleri tek geçirme kararı aldım , şimdiki aklım olsa ilk gün giyiminden kuşamından bana en yakın olanı seçip max 3 4 kişilik bir ekiple bitirirdim başka kimseylede muhattap olmazdım.
Üniformayı giyince astrofizikçide pazarcıda aynı olduğundan deneme yanılma ile arkadaş edinmek bana zor geldi ve uğraşmadım, antimilitarist ateist şahsımı eski pöh, imam , taraftar grubu lideri gibi avel tiplerle arkadaşlıklar kurmak gibi gaflete düşürdüm, benim gibi sosyal ilişki kurmakta pek çaba göstermeyen biriysen altın tavsiyeler bunlar .
  • docrivers  (13.10.19 19:01:14)
içeride zaten sana kime selam vermen ve nasıl davranman gerektiğini öğretecekler. yoksa ilk andan itibaren bana nasıl selam vermezsin diye fırça yemezsin. bizde uzman çavuşa hacı veya hocam diyenler olmuştu; sorun çıkmadı. bunlar hep zamanla aşılıyor. rütbelere çok takılma, zaten üst rütbelilerin hepsine komutanım diyorsun. genel olarak milletin arasına karışıyorsun, çıkıntılık yapma, göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor. komutanlarla inatlaşma. yapılan eğitimin filan hep bir mantığı var. çok merak ediyorsan rütbeler az çok şöyle;

çavuşlar var. bunların omzunda tek pır pır olur. uzun dönemlilerin rütbelisi ama senin komutanım demene gerek yok. illa hitap etmen gerekiyorsa çavuşum diyebilirsin. daha çok abi-kardeşi ilişkisi gibi oluyor.

sonra uzman çavuşlar var. bunlar askerliğini yaptıktan sonra askeriyede kalanlar. eğitimlere filan genelde bunlar çıkar. nasıl yürümen veya selam vermen gerektiğini gösterir.

sonra astsubaylar var. bunlar direkt astsubay okuluna gidip geliyor. en düşük rütbeli astsubay en yüksek rütbeli uzman çavuştan üstündür.

en son da subaylar var. astek dedikleri üniversite mezunu uzun dönem askerlik yapan senin benim gibi insanlar. yani onların bir askeri geçmişi yok. 2 ay eğitim görüyor, sonra 10 ay astek olarak görev yapıyor. astek subaylıların en düşük rütbesidir. sonra teğmen, üstteğmen, yüzbaşı, binbaşı, yarbay, albay, general diye gidiyor. (astek dışındakiler harp akademisinden çıkma, harbi askerdir) astsubayda olduğu gibi en düşük subay rütbelisi (astek) en yüksek astsubaydan daha kıdemlidir. yani sen 25 yıl astsubaylık yaparsın ama astek 2 ay eğitim görüp gelir, senden üstün olur. neyse tahminen 10 kişilik mangalara ayırırlar, sonra bunlar toplanır 50 kişilik takım olur. her takımın başına da astek koyarlar diye tahmin ediyorlar. o yüzden maksimum iletişimin olacağı rütbeli astektir, o da zaten halden anlar.
  • hayley williams ile evlenecek genc  (13.10.19 19:20:00 ~ 19:30:58)
Daha yeni geldim. Her şeyi öğretiyorlar.

Bize şöyle demişlerdi; pantolonunun sağ tarafında silah kılıfı olan herkese selam vereceksin, silah olsun olmasın.
  • hayirsiz  (13.10.19 19:54:19 ~ 19:54:42)
İlk birkaç gün kimseye komutanım demedin, selam vermeyi unutabilirsin başlarda fazla uyarmaz kimse seni ama sonra fena çarparlar.

İlaç alıyorlar içeri yanında mutlaka pastil aferin falan götür. Bağıra bağıra perişan olacak boğazlar ilk günler ( bkz:tekmil )
  • Fusha  (13.10.19 20:17:41)