10.000 tl maas

sizce de az mi? (sozluk yazarlarina gore az)

İstanbul için az, ama Çorum'da iş yapar

  • quintus  (13.10.19 16:07:24)
bence az değil. azsa ben fakirliğimden ölmüşüm de ağlayanım yok :/

  • pati  (13.10.19 16:13:46)
Az degil bakma sen o para kaznamayanlara 10bin guzel paradir yasatir istanbulda dahi

  • yeliz adeley  (13.10.19 16:14:25)
az değil, güzel maaş. gayet güzel yaşatır.
sözlükteki dallamaları boşver.

  • tabudeviren  (13.10.19 16:18:34)
k.bakma böyle soru soranında cevaplayanın da .ike sürülcek aklı yok. Şartlar neler, yalnız mısın, evli misin, çocuk var mı, hangi muhit, nasıl bir yaşam tarzı yaşanıyor, hayat beklentileri neler, ev kira mı senin mi, haftada kaç saat çalışıyor, iş stresli mi, zor mu, yan haklar var mı?

  • freedonia  (13.10.19 16:23:58 ~ 16:24:52)
Hayvan gibi iyi maaş. Sözlüğün %99'u hayatı bilmeyen liseli ya da Üniversiteli ergenler.

  • westblack  (13.10.19 16:24:46)
Çok temiz maaş sen bakma sözlükte Levent’te otursan yarısı kiraya gider yarısı da araba taksidi diyenlere . Gülüp geçiyorum öğrenci tayfanın bu ayranı yok içmeye hallerine

  • Melange  (13.10.19 16:28:12)
iyi para
sözlük ergen yuvası, onlara ne bakıyorsun

  • abelardo  (13.10.19 16:39:13)
az değil.

  • tuzumkuru  (13.10.19 16:42:21)
iyi maas. yan haklari da varsa mis.

sozlukteki ergenler ya hayati bilmiyor ya da hic dayak yememisler.
  • brkylmz  (13.10.19 16:43:29)
bu konuda bence ülkede kafa karışıklığı var. 10 bin lira maaş almak zor mu? çok zor... sanırım çalışanların %40'ı asgari ücret alıyormuş, bugün itibariyle en az %20-30'u da 2000-3000 alıyordur. çok insan var öyle yani, asgari almıyor adam ama üzerine 500 lira koymuşlar işte, fark o kadar. bu açıdan bakarsan 10 bin lira muazzam para türkiye şartlarında. 3-5 yıl tecrübeli adamlara 5 bin lirayı fazla görüyorlar.

öte yandan 10 bin liranın alabilecekleri açısından değerlendirirsek yıllardır sabah akşam didinen, evli barklı insanlar için öyle acayip bir para değil. standartların iyi olur ama para birikmez sanırım. istanbul'da mesela ev alabilir misin? araba desen bir yıllık maaşını gömünce en fazla vasat üstü bi' şey alırsın, daha ötesi olmaz.

ekşi'de poser gavat çok eyvallah, hatta ben de aç karnıyla burda 10 bin lirayı beğenmeyen birisi olarak onlardan sayılırım ama öfkemizi poser'lardan ziyade ülkenin ekonomisine ve biatçı anlayışa yöneltsek bence daha iyi olur.

iki adım ötemizde yaşanan hayatları görüyoruz. hepimiz bilgi çağında büyüdük. elimizin altında internet var. tamam "ben niye alman kadar kazanmıyorum" diye çocuk gibi mızıldanmanın lüzumu yok ama insan soruyor yani kendine arada. 10 bin lira dediğin bugün €1600 yapmıyor. aldığımız her şey dışarıdan geliyor zaten. ne kadar süper yaşayabilirsin?

ben şu an 10 bin lira maaş için gtümü veririm ama bunun nedeni 10 bin liranın çok para olması değil, benim fazla fakir olmam. bu ayrıma dikkat etmiyoruz biz. 10 bin süper para değil, biz beş parasız olduğumuz için göze süper geliyor.
  • der meister  (13.10.19 16:56:41 ~ 17:31:07)
Yoksulluk sınırının 6bin küsur olduğu bir ülkede ne fazla ne de az.ortalama bir maaş.

  • astrid  (13.10.19 16:59:43)
Der meister cok guzel anlatmis. Aynen ve de harfiyen katiliyorum. Ayriyeten eksidekilerin cogu salak. Onlara bakma sen.

  • Kirmizibavul  (13.10.19 17:09:19)
değil. ben aileme destek olmama rağmen ayda maksimum 6000 liraya mis gibi yaşıyorum. dışarda canımın istediğini yiyorum, haftada bir rakı sofrası kuruyorum, taksi kullanıyorum vs.. fiziki koşullar anlamında kendimi kısıtlamıyorum. yani bazen 7000'i buluyor harcamam ama yine de 10 bin lirayla her türlü rahat yaşarsın. kıyas meselesine girersen onun sonu gelmez, elbette yaşam kalitesi dediğin şey görecelidir ama şurası kesin ki temel ihtiyaçlar anlamında insan gibi yaşarsın, bu da yeter zaten.

  • bezgin adam  (13.10.19 17:09:20)
Öğrenciyken Akbil param olmadığından yürüdüğüm olurdu yemekhanede sıra beklerdik napalim. Şimdi 6k evin kirasına veriyoruz. Hayat. 10k iyi para bence her turlu is görür. 10k lik ısın de onu acıktır ilerisi icin getirisi daha da artar diye düşünüyorum.

  • monkey  (13.10.19 17:45:27)
9 senedir sektordeyim. hani mevkim de fena degil ama oyle bir maasi galiba 3 4 sene sonra anca gorurum. Ankara icin yuksek bir maas, Istanbul icin normal-yuksek arasi birsey

  • sislerrr  (13.10.19 17:48:53)
Neye göre kime göre yüksek. Türkiye'deki ortalama maaşlara göre yüksek. Bu doğru. Ama hayat pahalılığına kıyasla düşük. 1750 dolar falan ediyor. Abd'de über sürerek kazanabileceğin bir para. Bence bu maaşın yüksek olarak algılanıyor olması üzücü. Ülkemizin fukaralığını gözler önüne seren bir vaziyet yani. Bir mühendisin, doktorun, iyi bir avukatın 2000 dolar bile kazanamaması üzücü bence.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (13.10.19 17:57:14)
sektore, alanina, isine, tecrubene gore degisir.

7 yil once 3 yillik is tecrubem varken 6500tl net aliyordum. sonra yurtdisina ciktim. tr'de kalmaya devam etseydim su anda muhtemelen 15-20k arasinda net maasim olacakti. sirkette benimle benzer seviyedeki arkadaslar su anda bu civarda maas aliyorlar. universiteden mezun arkadaslarimdan 4000-4500 euro maas alan arkadaslarim da var. ama tabi ben ve arkadaslarim toplum ortalamasini yansitmiyoruz, bunun da farkindayim. istanbul icin konusursak, ay sonu hesabi yapmani gerektirmeyecek, sekilde yasamani saglayacak, keyfi harcamalar, gezmeler yapabilecegin ve ay sonunda birikim de yapmani saglayacak bir para. diger sehirler icin cok cok daha iyi sartlar demek tabi ki. ama zengin sayilmazsin. orta ust sinif olur en fazla.
  • crucio  (13.10.19 17:59:37)
almanyada bile fena maas degil(1300 cogu is icin asgari maas), millet maasla hava attigini saniyor ekside.

bizzat bir arkadasim var ben nickini biliyorum, o benim bildigimi bilmiyor. yazsam buraya deli diye millet dalga gecer. adam yeleli bozkurt gibi. yok surada sunu yapiyorum, burada su arabaya biniyorum, olmayan rezidansinda basina gelen seyleri filan yazmis mal.

3-5 bin maasi olan plaza calisani normalde.
  • duygusuzromantik  (13.10.19 18:07:37 ~ 18:08:25)
10bin tl günü iyi bir şekilde kurtarmanı sağlar, daha fazlası değil. İstanbul'da merkezi düzgün bir yerde 2+1 ev kirası ortalama 2500-3000tl. Sağlıklı besleneyim, kaliteli yiyecekler alayım dersen, hele bir de spor yaptığın için yemeğe ekstra dikkat ediyorsan market alışverişi aylık 1000tl tutar. 4000 gitti bile. Faturası, haftada bir etkinliğe ayırdığın parası var daha. Hobin falan varsa zaten geçmiş olsun. Kenara her ay 3000 tl atsan yılda 36000tl'ye ne yapabilrsin sen düşün. Biraz rahat etmek için otomobil alayım dersen 4 sene hiçbir şey almadan para biriktirmen lazım. Ne öldük ne olduk derler ya. İşte o durum aynı.

  • synesthesia  (13.10.19 18:32:10)
plaza çalışanıyım binlerce kişinin maaşını biliyorum. 10bin lira maaş, plazada müdür maaşına denk gelir.
ekşi yazarlarının hepsi ceo, cfo, coo en kötü departman direktörü olduklari için 10bini begenmiyorlar normaldir!
5000 calisani olan bir sirket düşün; 10bin maaş, en yüksek ilk 100e girer. iyi mi kötü mü sen karar ver.
  • dadasalon  (13.10.19 18:58:35)
10000tl az ise müsadenizle ben öleyim.

  • late viper  (13.10.19 19:16:08)
İşsizim. Beni de @late ile gömün lütfen.
12 sene iş deneyimim var (10yılı aynı kurumda) yabancı dilim var ben daha onun yarısını alamadım.

  • balik kraker  (13.10.19 19:28:06)
çok güzel maaş.

kaliteli bi yaşam yaşatmaya yeter, her şehirde.
  • megacracker  (13.10.19 19:39:50)
İstanbul için de az değil, ama çok da değil. Optimum normal bi yaşam sürdürür işte. Bu kadar ama. İstanbulda yaşamak için asgari bir para.

  • roket adam  (13.10.19 19:48:38)
Tabii ki degil

  • beriberi  (13.10.19 20:18:14)
nasıl harcadığına ve hayat standardına göre değişir. Temizlik işçisi maaşıyla 2 ev sahibi olup bir de çocuklu ev geçindiren biliyorum.

  • vampir akrep  (13.10.19 23:45:08)
tek kişi için gayet güzel bir para.

  • ruhen hastayim ben  (14.10.19 00:05:22)
3 bin küsur maaş alıyorum kaç yıllık öğretmenim, millet on bini beğenmiyor sonra öğretmen maaşı diye tatava yapıyorlar sözlükte.

  • tantunizade murat efendi  (14.10.19 00:13:03)
@tantunizade murat efendi +1

ben çok güzel yaşarım 10binle. çok daha düşük olan maaşımla, düşük bütçeli olarak bi çok ülke gezdim. 10bin maaşımla olsa çıldırırım her gün yurtdışı tatil planı yaparım herhalde :) tabi o rakamı kazanıyorsam ne kadar tatilimin olacağı meçhul :/
  • dedim ben sana  (14.10.19 10:22:56)
şu andaki bana göre az. insanlar gerçekten 2-3 bin liralara nasıl yaşıyor anlamıyorum. yaşamak değil, ölmeyi ertelemek.

30 bin tl üstü kazanıyorum, 10 bin tl almış olsam depresyona girerim. neyine yetecek 10 bin lira? araba, ev, kıyafet, kurs, sosyal aktivite, dışarıda yemek, tatil vs. masrafları, bunları şu anda 10 bin liraya yapamazdım. 10 bin lira aldığım dönemlerde de 5 bin lira için bunları düşünürdüm. gelir artınca insanın yaşam standartları da yükseliyor, beklentileri yükseliyor. 10 bin aldığım döneme göre 3 katına çıkartmadım masraflarımı, tabii ki büyük bir kısmıyla birikim ve yatırım yapıyorum ama 10 bin aldığımda masraflardan sonra yatırıma bir şey kalmıyordu.
  • Jesus Christ  (14.10.19 11:33:06)
mis gibi maaş da;

maaşla asla zengin olunmaz. bunu unutmayın. insanın beklentileri ile alakalı.
  • tuzumkuru  (01.03.20 23:07:42)
Güzel bir maaş, rahat yaşatır.

  • hayirsiz  (01.03.20 23:31:02)