kolonoskopi hakkında

Merhaba,
Soru: Kolonoskopi de sigmoidoskopi gibi alttan girilerek yapılan değil mi? ağızdan girilerek midenin kontrolüne endoskopi deniyordu değil mi ?

sigmoidoskopiyi 5 yıl kadar önce olmuştum. rutin kontrollerde doktorum 2 yılda bir olmakta fayda var demişti. uzun zamandan sonra nihayet bir kez daha olmaya karar vedim. Yalnız bugün sigmoidoskopi randevusu için gittiğimde kolonoskopi yapalım dedi, ama doktor sanki ağızdan ilaçla temizleyeceğiz gibi bir şeyler söyledi. Uyutma da oluyormuş. Kafam karıştı. risklerinden dolayı kolonoskopi yapmayı pek istemiyorum açıkçası. 5 yılda ikinci sigmoidoskopiye ancak karar verebildim.

bir de kolonoskopide uyutma olduğundan dolayı illa birinin refakat etmesi gerekiyor mu?

sigmoidoskopi nedir bilmiyorum ama eve kolonoskopi makattan yapılıyor. İlaçla kastettiği işlemden önce (2 gündü sanırım) bağırsakların temizlenmesi için kullanılan ilaçlardır.

Evet refakatçi istiyorlar. Ama bunları anlatan bi kağıt vermelilerdi size. Ya da henüz randevu almadıysanız alınca verirler ve gerekli açıklamaları yaparlar.

İşlemi güvendiğiniz bi kurumda yaptirirsaniz içiniz daha rahat eder bence.
  • Estate  (10.10.19 20:49:38)
Kolonoskopi kalın bağırsağa yapılır. Bağırsakları operasyon öncesinde boşaltmak için ağızdan ilaç kullanacaksınız (lavman).

"bir de kolonoskopide uyutma olduğundan dolayı illa birinin refakat etmesi gerekiyor mu?"

daha geçen anneme yaptırdık, biri olmasa da olur sanırım ama olsa daha iyi olur.
  • nabrukk  (10.10.19 20:49:51)
Ben yaptırdım. İki gün hicbisey yemeden sadece sıvı ile beslendim. İlaç karın ağrısı ve sürekli ishal. Ama ilaç dediğim bi şişe sıvı. İçmesi korkunç. En zoru o. Kusuyodum. Neyse. Gittik hastaneye. Bayılttılar. Sonra uyandım. Kalktık döndük. Tek de gidip dönülür yani. Biri olsa fena olmaz ama öle kötü de olmuyosun. Acı ağrı vs hicbise yok.

  • the real brad pitt  (10.10.19 22:59:07)
Ne riskinden bahsediyorsun anlamadim. Ortada ciddi bir "risk" yok, her sene milyonlarca insan oluyor. Bazilari her sene oluyor vs. Ben saglik konusunda kendi kafama gore "yapmayi istemiyorum" demeyi yadirgadim.

Birinin refakat etmesine gerek yok. Ama sonrasinda araba kullanmayin vs. diyorlar, dolayisiyla ertesinde biri gelip seni alsa iyi olur.

Evet soylendigi gibi got deliginden kamerayla giriyorlar, iceriyi inceliyorlar, fotograf cekiyorlar, yerine gore parca aliyorlar.

Bunun olabilmesi icin de bagirsagin temiz olmasi lazim. Bunun icin de seni gecici ishal ettirecek bir solusyon iciyorsun gun oncesinden (LAVMAN DEGIL yukaridaki sevgili arkadasim. Lavman agizdan alinmaz.....). Herhangi sikintisi yok acikcasi.
  • hot potato  (10.10.19 23:22:34)