kira ve depozito sorusu?

eve iki tane erasmus öğrencisi almıştım. bunlar gelmeden önce fotoğrafları gönderdim, kirada depozitoda falan anlaştık. sonra türk bir arkadaşları geldi eve baktı, fotoğraflarını çekti gönderdi falan. yani evi olduğu gibi biliyorlardı gelmeden.

Geldiklerinde gittim havaalanından aldım, şehri gösterdim gezdirdim falan. yardımcı oldum baya bütün ihtiyaçları için.

1 haftadan fazladır evdeler. dün biriyle tanışımışlar, daha uygun fiyata oda varmış falan. taşınmak istiyoruz diyorlar. benim bu saatten sonra yeni birini bulmam imkansız gibi bi şey, zamanım da yok zaten bunun için.

Kızlar iyi insanlar. biri bi tık köylü kurnazı ama diğeri iyi biri. ben bunlar eve gelmeden önce internet bağlattım, harcama yaptım falan.

şimdi bu arkadaşlara geri ödeme yapmalı mıyım? bana yapmamalıymışım gibi geliyor. yaparsam da ufak bir kısmını (%20) gibi vermem gerekiyormuşum gibi geliyor çünkü enayi olmamak bunu gerektirir. siz ne düşünüyorsunuz?

kirayı geri vermem. depozitodan da masrafların bi kısmını alırdım dediğiniz gibi.

  • kablelvuku  (10.10.19 08:56:48)
ben olsam ne kirayı ne depozitoyu vermezdim. madem ki seni ekmişler, ugrasmıssın o kadar ve kiracı bulman zor bu saatten sonra o zaman verme.

  • s0phiesw0rld  (10.10.19 09:15:06)
Paramı vermiyor derse ne yapacak?

  • banacevaplazım  (10.10.19 10:07:32)
Kiradan kes. Depozito sana kalmış bunları banka uzerindnenver

  • all girls dream  (10.10.19 11:36:07)
Paramı vermiyor diyemezler. İş mahkemeye giderse kaybederler ve depozitodan fazlasını alırsınız. Depozitoyu tutmak hem yasal hem vicdani hakkınız.

  • mikro patlama  (10.10.19 12:23:24)
1 aylik kirayi al, ama depozitoyu geri vermelisin. hakkin degil.

  • ebabil curnatasi  (10.10.19 12:36:53)
simdi empati yapmaya calisiyorum bir kiraci olarak, her zaman daha uygun ihtimaller vardir, fakat kira kontratim 1 senelik, ben bu kontrattan caymak istesem belli yaptirimlari olacak, ornegin sebebim hakli bulunursa eve yeni birini bulmam gerekecek, bulmazsam bazi maddi yaptirimlari olabilir.
siz kontrat yaptiniz mi, sure belirttiniz mi, kontrat veya anlasma bisey yoksa legal olarak yukumlulukleri yok orada kalmaya.
kirayi vermeyebilirsiniz, depozito sizde kalamaz gibime geliyor eger eve zarar vermedilerse.
  • interview with the vampire  (10.10.19 13:03:53)
Depozitoyu ne hakla geri vermiyorsun anlamadım. Aylık kirayı vermemeni anlarım. Sonuçta anlaşma aylık. Ama depozitoyu vereceksin kardeşim. Keriz olmayım derken insanları dolandırıyorsun. Şu hacı amcalar bile bu kadarını yapmaz. Madem bu kadar masraf yaptın, kirayı yıllık almayı akıl etseydin. Hayır kardeşim sen o ev tutulsun diye masraf yaptın.

  • the coon  (11.10.19 02:53:12)