ingilizce sorusu

think of/ think about
care of/care about
dream of/dream about

bunların arasındaki fark nedir? fark yok gibi.

bir de ek olarak şurada neden birincisinde agree to derken diğerinde agree with demiş?

Do you think he'll agree to their proposal?
I agree with her analysis of the situation.
  • black mamba  (07.10.19 16:21:16)
bir soru daha. realize ve notice arasında ne fark var?

  • black mamba  (07.10.19 16:35:30)
burada ayrıntılı cevap alamazsan google'a bunları vs şeklinde yazıp oldukça bol kaynağa ulaşırsın.

  • orijinal nick bulamadim  (07.10.19 16:47:30 ~ 17:26:15)
"think of" daha kısa süreli , anlık bir şey "think about" daha ise daha uzun bir süreli bir eylem belirtiyor. Bu diğerleri için de geçerli.

Realize/notice farkı için realize daha çok kendiliğinden olan bir şeyken notice'de daha çok bir şey görüp/duyup anlamak, farketmek gibi bir anlam var.
  • zombi  (07.10.19 16:51:56)
genelde interchangable kullaniliyor, yani kimse takmaz aa arada fark var oyle diil boyle diceksin falan.
Gene de dogru kullanim icin
Think of, aklina daha once dusmemis bir sey icin kullanilir, think about ise daha once sahip oldugun bir bilgi icin.
Have you thought about my birthday present, dogum gunum oldugu bilgisine sahipsin o yuzden about,
I never thought of myself as mean, boyle bir dusunce daha once hic aklima bile gelmemisti.

you take care of your car but you care about the environment. Arabana bakarsin, ama cevreyi onemsersin.

Dream of flying to the moon. bu bir arzu istek belirtiyor, genelde olmasi daha zor seyler icin.
Dream about being a millionaire. bu direkt hayal kurmak, keske zengin olsam gibi bir kafa, bi nebze daha ulasilabilir, hedefsel belki.

Agree to, bir karar verme, soz verme anlami gibi bi anlami var, yani agree to the proposal derken, tamam bunu uygulucaz diyorsun.
Agree with ise, ben de boyle dusunuyorum, bu fikre katiliyorum anlami var, bir action yok kisacasi .

realize ve notice de yani context e bagli olarak cok farkli anlamlari olabilir. Gene de suraya bi bak:
www.f.waseda.jp

Ozetle, notice'in genelde duyu organlarinla algilanmasi durumu var, realize ise bir bilginin sana ulasmasindan ileri geliyor. I never realized you were such an idiot, veya I never noticed my outfit was dirty all day.
  • skulldragon  (07.10.19 16:52:48)
"agree to their proposal" kişi değil.
"agree with her" kişi.

notice bir anda dikkatini çekmek gibi. anlamadığı bir şey nazarına gelmiş gibi.
realise biraz daha idrak etmiş durumda olunca kullanılıyor.
  • sinek kral  (07.10.19 16:56:52)
çok sağolun.

  • black mamba  (07.10.19 17:37:28)
realize ve notice farkı çok farkeder mi? skull'un verdiği şu siteye baktım. www.f.waseda.jp

açıklayıcı anlatmış. notice biraz daha fiziksel şeyler için. ama şu iki cümle arasında fark göremedim.

Did you notice him leaving the party early?
I suddenly realized that he was crying.

sanki "did you realize him leaving the party early?" desek de olur. ama şundan emin olamadım. "I suddenly noticed that he was crying." desek nasıl olur? :D
  • black mamba  (07.10.19 17:59:10 ~ 17:59:31)
şu an bir şey daha takıldı aklıma dream ile ilgili.

şöyle cümleler var. neden 1.sinde about varken diğer ikisinde edat gelmeden direkt dream +nesne şeklinde olmuş?

I dreamt about you last night.

Did it really happen or did I just dream it?

I dreamed a dream
  • black mamba  (08.10.19 19:58:41)