Gümrük Ücreti

Merhaba,

Googledan farklı aramalardan farklı yorumlar çıkıyor. 100 dolarlık bir ürünün gümrükten geçmek için bana toplam maliyeti ne kadardır ? Ardiyo, harç vs saymıyorum.

100 dolar + kdv'si +gümrük vergisi mi ? yoksa 100 dolar + gümrük vergisi mi ? Yani devlet bu ürünü sen yurt dışından aldın ama biz gümrük vergisinin üzerine birde kdv alırız mı diyor ?

tam liste şu şekilde: %20 gümrük vergisi, +%20 ötv (ötv ye dahilse), +%18 KDV olabiliyor pahalı birşeyse, +tv için bir cihazsa trt vergiside girebiliyor (%10 civarı olabilir max), +5.4 lira damga vergisi

tüm bunlara rağmen hala çok uyguna gelen elektronikler oluyor. ama zivri zeka memur arkadaşlarımız yolunu bulmuşlar. mesela 150 liraya aldın sen. diyorlarki türkiye fiyatı bunun 400 lira. o yüzden 400 liradan hesapladık % leri..
  • HasanK  (02.10.19 18:27:06)
Şu an son yasa ile gümrük vergisi tam bir "ne saplarsam kardır" modunda. Hukuksuzluk diz boyu ve bununla ilgili bir bilinç oluşturup, CİMER'e toplu hâlde şikayet dilekçeleri yazılmalı.

Adamlar kanunsuz bir şekilde canları istediği kadar vergi koyabiliyor. Sınırın 80 hatta 30 dolar olduğu vakitlerde bile böyle bir usülsüzlük yoktu.

Yurt dışından alışveriş yapan kesim toplumun çok küçük bir yüzdesine karşılk geldiği için de görevli memur(!) sürüsü toplayabildiği kadar haraç toplamakta. Buna bir dur denilmesi şart.
  • Avoiding The Puddle  (02.10.19 18:33:22)
Avrupa %18 - Diğer ülkeler %20
ÖTV 4 Nolu listedeki ürün çeşitleri için ekstra %20 vergi alınır.

KDV yok bildiğim kadarıyla ki baya da bilirim, Sadece gümrük vergisi + ÖTV var tipe göre. Ek olarak gümrüğe sunma ücreti var yazıldığı gibi 5.4'tı.

Net bir şekilde üzerinde değeri yazmayan paketlerde ne vergi çıkacağı belli olmaz. Evet türkiye fiyatı şu diyip ona vergi çıkartabiliyorlar, değer biçme yetkileri var.
  • atom karincanin torunu  (02.10.19 19:33:30)