almanya'da ideal maas nedir?

tek basina yasayan biri, para da biriktirmek de istiyorsa ne kadar almali sizce?
normalde turkiye'de ortalama yasayan, cok para harcayan biri degil.
baden taraflari.

herhangi bir formulu falan var mi?

www.numbeo.com

buradan hesaplamalari yapabilirsiniz. ama bana sorarsaniz en az 3000 euro kazanmali eger para da biriktirmek istiyorsa. daha asagisi olursa para biriktirmek zor olabilir.
  • interview with the vampire  (02.10.19 16:20:05)
baden'de yasiyorum, 800 euroya kadar kira ödedigini varsayarak tek kisi 2500 euro kazanip ayda rahat 500 euro kenara koyabilirsin. kendim yaptim ordan biliyorum.

örnek hesap:

Maas 2500 euro

Kira, elektrik, dogalgaz, internet 800
mutfak harcamasi max. 500 euro
sigortalar, cep telefonu, ufak tefek giderler max. 300
gezme tozma, disari cikma, özel ihtiyaclar 400

500 euro artar, gezmeyi tozmayi yariya düsürürsen 700 olur bu. Araban olursa onun da sigortasi ve ayda iki depo benzini yaklasik 200 euro falan eder, onu düsmen gerekir. mutfak masrafi icin hesapladigim 500 euro baya yüksek mesela. biz iki kisi 500 harcamiyoruz, her hafta et, balik vs yedigimiz halde. onu da en az 100 euro düsürebilirsin icabinda.
  • mamu  (02.10.19 16:37:17 ~ 16:40:09)
@sivrisinek

su an asgari saat ücreti 9,20, yani haftada 40 saat calisan bir insanin brüt ayligi 1472 euro falan yapiyor. evli ve cocuklu olmayan biri icin net maasi hesaplayinca 1.111 euro kaliyor. garsonlar bahsis vs alarak biraz da ek gelir elde ediyorlar, o da ayda 300-400 euro minimum ediyordur bence. asgari ücretle tek basina yasamak zor yani. ev arkadasi veya cok ucuz bir ev/oda bulmak gerekir.
  • mamu  (02.10.19 16:44:26)
Ortalama yasayan derken, sehir ve maasi verebilirseniz bir karsilastirma yapabiliriz.

Dresden´de 250 Euro ile oda tutabilirken, Hamburg ya da Münih civarinda 450-500 Euro ancak yeter ortak paylasimli bir eve cikmasina. O nedenle en azindan eyaleti soyleyin. Dresden´de 1500-2000 ile ortalama yasayabilirken, Münih merkezinden ev tutmasi, kendi basina eve cikip gecinebilmesi cok zor olur.

Almanya´daki 40 saat calisma karsiliginda verilen asgari ucret belli. Bekar ve kilise vergisi vermiyorsa, net maasini internetten hesaplayip ogrenebilir.

Düzeltme: Baden taraflari derken, eyalet mi Baden-Baden olan sehir mi? Kücük sehirinde,koyunde 2000 ile iyi-ortalama yasayabilir. Güney biraz daha pahalidir. 2000-2500 diyorum. 2000 asagisinda maas alacaksa para biriktiremez, degmez.
  • buf-e kür  (02.10.19 17:47:39 ~ 17:54:45)
yorumlar icin tesekkurler.

tam yeri karlsruhe

bu arada su an istanbulda 8.5 k lira aliyorum; tek yasiyorum ve gayet yolunda hersey. sizce herseyi birakip tek basina orada yasamak icin minimum meblag ne olmali?

4000 euro net istemeyi dusunuyorum. yasim 30+ ne dersiniz? 3500 falan verirlerse gidilmez dimi?
  • buenosdias  (03.10.19 13:52:41 ~ 13:57:41)