shining ile ilgili --spoiler icerir

----spoiler icerebilir-----

ntv.com.tr'de filmin konusu şöyle anlatılmış:
Filmde, Nicholson’ın karakteri yazar Jack Torrance, kış sezonunda kapalı olan Overlook Oteli’nin bakımını üstlenmek üzere ailesiyle birlikte otele taşınır. Bu taşınma sonrasında yaşanan metafiziksel olayları konu alan filmde Jack’in doğaüstü sezgilere sahip olan küçük oğlu, zamanla otelin içerisinde yalnız olmadıklarını, geçmiş ve gelecekten gelen hayaletlerle birlikte yaşadıklarını görür ve ailesini buna inandırmaya çalışır. Aile bir kar fırtınası sebebiyle dağda konuşlanan bu otelde mahsur kaldığındaysa Jack doğaüstü varlıklar tarafından ele geçirilir ve yavaş yavaş aklını kaybetmeye başlar.

bu doğru mu, doğaüstü guc filan var mıydı?

yazılan açıklama doğru.

  • evde liyakat kalmamis  (02.10.19 10:45:28)
doğaüstü varlıklar ele gecirmedi ki adam cinnet gecirdi

  • wang  (02.10.19 11:39:04)
sondaki fotoğraf, konunun basit bir cinnet olmadığını gösteriyor. jack kendi kendine delirmiyor, otel onu delirtiyor. bence açıklama doğru.

  • sir gawain  (02.10.19 12:14:53)
işe giriş görüşmesinde sanki bir önceki kış bekçisinin de delirdiğine dair bir ipucu vardı diye hatırlıyorum. O yüzden doğa üstü varlıklar diyorum.

  • burfak  (02.10.19 13:08:58)
Tabii ki doga ustu varliklar var filmde. Kubrick'te 3 boyutun yukarisinda varliklar oldugu inancini 2001'de falan da gorursun.

  • rusd  (02.10.19 13:12:32)
Yanlış hatırlamıyorsam shining'in kitabında otelin kendisi daha ön plandaydı. Yok işte borular canlanıp bir şeyler yapıyordu falan.
Kubrick biraz üzerinde oynamış ve kendi yorumuyla çekmiş filmi. Hatta bu durumdan ve başrol için Jack Nicholson seçiminden ötürü Stephen King uyuz olmuş bu filme diye okumuştum. Nicholson'ı istememe meselesi de adamın hep rahatsız, manyak tipleri oynamasından ötürü seyircide direkt olarak öyle bir dönüşüm beklentisi yaratmasıydı yanılmıyorsam.

Doğaüstü varlıklar/güç dediği de otel aslında. Otel kafayı yedirtiyor adama.
Room 237 diye bir belgesel tarzı film var. Shining'i inceleyip, filmdeki ince detay şeyleri açıklıyor. Üşenmeyip izledim ben onu. Anlattığı şeylerden biri, filmin başındaki mülakat sahnesi. Jack otelin bekçisi olmak için mülakata gittiğinde oturdukları odanın, otelin mimarisi gereği o konumda var olmasının mümkün olmadığını açıklıyordu. Yani mesele otelde. Otel daha hikayenin en başından itibaren Jack'i yavaş yavaş delirtiyor. Bar sahnesi, tuvalet sahnesi falan filan hepsi onlar aslında.

Özetle evet, açıklama doğru.
  • cay koy geliyorum  (02.10.19 13:18:36)