Kozyatağı deprem açısından güvenli midir ?

Selam arkadaşlar.
Bu sıralar işe yakın olması bakımından Kozyatağı taraflarına taşınma niyetindeydik fakat deprem mevzusundan dolayı tereddüt yaşamaya başladık. Maksimum 3 yaşında kentsel dönüşüme girmiş yeni binaları göz önünde bulunrurursak Kozyatağı deprem açısından güvensiz bölgede midir ? Adalar'a çok yakın olması ve İstanbul'u üçe bölen risk haritalarında en güneyde ve 1. derecede yer alması ürkütüyor açıkçası.

Şimdiden herkese teşekkürler.

anadolu yakasında e-5 ile sahil arasındaki her bölgenin tehlikeli olduğunu söylüyor işi bilenler. binanın güvenilirliği de önemli ama 7.5 şiddetinde yıkıcı bir depreme ne kadar dayanacak kadar güvenilir, onu bina özelinde araştırman lazım bence. şu saatten sonra tetkiki yapılmamış binaya taşınmak olmaz zaten, yoksa da istemek lazım.

  • Bruce  (01.10.19 22:56:08)
www.qsl.net
Bunu bulduk ama yeterince hassas degil. Cok büyük ölçekli.

evrimagaci.org

"İstanbul segmentinin kurtuluşu yok. Birçok uzman, 2019-2021 yılları arasında bu depremi beklemektedir. En gevşek hesaplara göre bile bu süre 2029-2031 yıllarından sonra olmayacaktır.

Dolayısıyla size tavsiyemiz, Marmara kıyılarından uzaklaşmanızdır. Özellikle de Pendik, Maltepe, Kartal kıyılarında oturanlarla Zeytinburnu, Bakırköy ve Avcılar kıyılarında oturanlar, illa ki İstanbul'da yaşayacaklarsa, daha kuzeye göç etmelidir. 17 Ağustos depreminde Avcılar, depremin odak noktasına Zeytinburnu’ndan, Kadıköy’den ve Bakırköy’den daha uzak olmasına rağmen daha çok zarar görmüştür. Sebebi, bazı raporlarda iddia edildiği gibi Avcıların zemininin sağlam olmaması değil; yansıyan ve kırılan deprem dalgalarının tamamen tesadüfi olarak Avcılarda çarpışması idi. Yani dalgalarının ne zaman nere çarpışacağı belli olmaz ve öngörülemez. Ancak istatistiki olarak bu buluşmanın kıyılarda olması daha muhtemeldir. Bu sebeple kıyılardan uzakta durmakta fayda vardır. "

Binalarin deprem dayanilirligini olcmuyorlar. Beton sinifina bakabilirler ama yuklu bir para ve herkesi ikna etmeniz karsiliginda. Yonetmeliklerin sonuncusu 99 sonrasi cikti. Oncesindeki binalarin %80inin temizlenmemis deniz kumundan yapildigi soyleniyor. 1999- 2001 arasi gecis yillari. Sonrasinda yapilan binalar da ne kadar iyi muhendislikle yapilarak hassas kontrollerden gecti bilmiyoruz. Bunlar yerine onceliginiz yeni yapilmis ve zemini saglam bir yer olsun. Bunun disinda giris kotta perde duvarlar olmasi iyi olur. Ust katlarda olmak da s dalgalari ve sureyle baglantili olarak sansli olabiliyor. S dalgalari alt katlardan yukariya dogru yatay yuk uyguluyor. Yani ust katlara gecmeden deprem sonlanabilir gibi bir sans doguyor.
  • cilekesgargi  (02.10.19 02:57:20 ~ 03:17:00)
Yeni yapılmış bir binadan korkmanıza gerek yok, yeni yapılmış bir binanın beklenen depremde yıkılma ihtimali, trafik kazasında ölme ihtimalinizden çok çok çok düşük.

  • John Bloor  (02.10.19 16:37:02)