deprem aninda giris kattan kacma vs evde kalma

merhabalar,

istanbul'da silivri'ye cok yakin bir yerde giris katta yasiyorum. binamiza iki hafta once kontroller yapilmisti ve uzmanlar saglam oldugunu soylediler, fakat ben yine de guvenmiyorum.

ev dort katli, depremin yapisina da bagli ama ilk en alt kat cokuyor diye okudum. ben simdi deprem aninda kendimi apartmandan disari atarim diye planladim (kapim apartman kapisina cok yakin) ama yedi siddetindeki depremde hareket edilebiliyor mu ki? hareket edilemiyorsa bosuna yurumeye calismayayim, guvenli bolgeye geceyim.

not: 99 depreminde bes yasindaydim ( kocaeli'nde ) , sarsintiya uyanip aglamisim ve evdekiler oyle kalkmis ama o ani hatirlamiyorum.

7.2 şiddetindeki düzce depreminde düzcedeydim. ilkin yerimden kıpırdamadım, bi ara şiddeti azalır gibi geldiğinde olduğum yerden kalkayım dedim yere düştüm. annem ve kardeşim direkt koridora fırladılar çıkışa doğru ama onlar da ilerleyemedi. koridor duvarları tabiri caizse dövdü bunları.

  • pide  (29.09.19 17:23:37)
izmit depreminde ordaydim. dayim kapiya yakindi ve kosayim derken kendisini cok alakasiz yerdeki balkon kapisinda bulmustu. ki muhtemelen kapiyi acamazsin, sikisiyor.

  • brkylmz  (29.09.19 17:47:16)
yerinden hareket bile edemiyorsun. dün gibi hatırlıyorum. yatakta doğruldum ama hareket edememiştim.

  • ozdek  (29.09.19 17:52:32)
99 depreminde İstanbul Fatih'te odamdaydim. Yataktan zar zor kalkıp oda kapısına 3 adımda geldim ama kapıyla birlikte odada dönmeye başladık. Kapı kilidi açılmadı ancak deprem durunca kapıyı acabildim. Yürümek çok kolay olmayabilir.

  • uzun kulaklı yalnız tavşan  (29.09.19 18:04:51)
Çok ölçüt değil ama son denizli depreminde (5 kusur olan yazın) deprem bölgesinde dışarıda evin önündeydim. Müstakil ev bahcesi, çardak gibi bir şeyin altında ayaktayım. Hareket edemedim. Sağlam da sallandı. Üzerime düşse kesin kafam yarılır öyle söyleyeyim size. Yine de kipirdayamadim.

  • westblack  (29.09.19 18:11:11)
Deprem olurken yurumek zor zanaat.

  • msb  (29.09.19 18:18:57)
tabii yikimlar deprem sirasinda olur. deprem biter bitmez olmaz herhalde. ben depreme evde yakalanirsam ve ev yikilirsa kacisim yok. o zaman guevnli hayat ucgeni olusturayim kendime.

hepinize tesekkur edeyim, hayirlisi olsun.
  • kırmızıayakkabılıgargamel  (29.09.19 18:29:26)
Yıkım deprem sonrası da olabilir hiç daha artçı deprem falan olmadan ya da ilk gelen artcida da yikilabilir. Bence deprem durunca güvenli bir alana cikmalisiniz.

  • uzun kulaklı yalnız tavşan  (29.09.19 18:34:58)
S dalgası gelene kadar kaçabiliyorsan ki o da kabaca 5-7 saniyedir, kaç. Ama kaçmaktan kastım apartmanı terk etmek.

7-8 saniyede çıkamıyorsan en ağır ve yüksek eşyanın yanına en küçük hale gelecek şekilde çök. Deprem bittiği an kaç. Büyüklük ne olursa olsun. Tüm depremlerden sonra evi terkedip apartmana bir bakın.
  • valentinov  (29.09.19 21:10:19)