Kopya IMEI ile satılan telefonlar (sahibinden.com)

Arkadaşlar merhaba,
Xiaomi Mi Max 3 almak istiyorum. Sahibinden.com'da sıfırı 1.600 TL civarı. Ancak ilan veren satıcıları aradığımda bu telefonların yasal olarak kayıtlı olmadığını, eski telefonların IMEI numaralarının kopyalandığını öğrendim. Satıcılar aynı zamanda bu işlemin basit ve ucuz olduğunu, sorun çıkması durumunda 30-40 TL'ye tekrar yapılabileceğini belirttiler.
Telefonun yasal garantisi çok da önemli değil. Ancak böyle bir yolu kullanmam durumunda telefonum işlev kaybına uğrar mı? Başıma neler gelebilir? Anlattıklarımdan hareketle siz olsanız bu telefonu alır mısınız?

murphy kanunlarına göre en kötü ihtimal her zaman başa gelir. O nedir? eski imeili telefonun yasa dışı işlemlerde kullanılması.

Tehlikeye değer mi parası? sen karar ver.

Beni sevseler almam.
  • binder dandet  (28.09.19 15:23:39 ~ 15:24:29)
Buralarda herkes o telefonlardan kullanıyor. Bi sorun olduğunu duymadım şimdilik.

  • Alimelli  (28.09.19 15:25:05)
Binder Dandet'e katılıyorum, aynı zamanda IMEI değişikliği için nasıl bir yazılım kullandıklarını, kullandıkları yazılımın telefonda nasıl bir arka kapı bıraktığını vs bilmiyoruz. Sırf bu paranoyadan ötürü her şeyi ikinci el alırım ama telefonu almıyorum.

  • roket adam  (28.09.19 15:27:42)
Alma. Annem yurtdışından kendisine telefon aldı. Evde kullanmadığımız bir telefonun imei numarasına kayıt ettirdik yine de telefon kapandı. Telefoncu başka telefonlara da kayıt etti yine kapandı. Sonra tekrar denedik şu an sorun yok. Uğraşmaya değmez boşver.

  • jazzabel  (28.09.19 15:55:53)
aslinda elinde kullanilmayan eski bir telefon varsa, evde kendin de IMEI'yi degistirebilirsin. cok zor bir islem degil. ozel bir tip kablo kullanman gerekiyor sadece o da aliexpress'te 3-5$'a satiliyor. fakat burada onemli olan konu bu islemin hicbir guvenligi yok. su anda bununla ilgili herhangi bir kontrol yapilmiyor ama mevcuty duzenlemeleri ve bu kacak telefon isine verdikleri ciddiyeti goz onunde bulundurursak yakinda IMEI kontrolune de baslanacagini tahmin etmek hic zor degil. herhangi bir IMEI numarasinin hangi marka/model telefona ait oldugu bilinen bir sey. sen Nokia 3310 telefonun IMEI'si ile iphone 8/xiaomi MiMAX gibi telefonlarla sebekeye baglanirsan bu aninda anlasilir ve hat direk bloke edilebilinir. teknik olarak burada hicbir zorluk yok. yetkili bir kisinin "bunu yapin" demesine bakar.

  • crucio  (28.09.19 18:17:17)
ben yıllardır kopya imei'li telefon kullanıyorum, facebookta yıllardır böyle cihaz satan adamlar var. çevremde de mağaza fiyatının yarısına onlardan sıfır cihaz alanlar var, henüz sorun yaşayanı görmedim.

  • kutukcu  (05.10.19 11:55:41)