Neresi Güvenli o zaman? (İstanbul'da)

kiradayım,
tek başına yaşanabilir (ulaşım, güvenlik, huzur, görgü vs en azından optimum ortalamada) insani kira şartlarında neresi var deprem için güvenli?

kadıköydeyim kira 2300, arada bi ev arkadaşı alıyorum,
yeni eve çıkarsam 1+1 tek başıma düşünürüm ama kiralar uçmuş. 1+1 mantığını zaten asla oturtamadık, ev sahipleri ucuza mülk sahibi olup çok gelir elde etme peşinde.
neyse, öneriniz nedir?
arabam yok.

bu sadece jeolojik risk haritası
bit.ly

bu da son depremde ağır hasar alan binalara göre oluşturulmuş
evrimagaci.org

ikinci haritadaki mavi yerler en sağlam görünenler, sonra da yeşil geliyor; buralar nispeten en oturulası yerler.
  • Bruce  (28.09.19 12:30:00 ~ 12:33:53)
Bir kere mutlaka yeni bina olmalı, en çok 15 yaşında. Denize yakın ilçelerde yeni bina bulmak çok zor, olan da anasının nikahı fiyatlarda.

Bu yüzden metro hattına yakın ama denizden daha kuzeye doğru kaymalısınız.
  • John Bloor  (28.09.19 12:30:09)
Bölgesel olarak güvenli bir yer aramaktansa oturulacak yapı bakımından güvenilir bir yer aramak daha mantıklı. Yani güvenli diye tabir edilen bir bölgede oturursun fakat evin deprem yönetmeliği dahilinde en alt seviyede malzemeyle üretilir, yine başın beladan kurtulmaz, bence böyle düşünmek lazım. Misal güvenilir denilen yerdeki adam C20 sınıfı betonla yapar binayı depremde yıkılır; güvensiz denilen yerdeki adam C50 beton kullanır hiçbir şey olmaz. Böyleyken böyle.

  • angelus  (28.09.19 12:30:19)
@Bruce
mesela üsküdar nasıl bu kadar mavi bu haritada?
hem yapılaşma (aşırı eskilik) hem de denize yakınlık ve sanki (uyduruyor olabilirim) önceki demeçlerde hep konuşulan riskli bölgede değil miydi üsküdar?
  • jimjim  (28.09.19 12:32:43)
@jimjim, nedenini nasılını bilmiyorum ama ilk görselde 1. derece risk bölgesi görünen kırmızı bölgeden kaçıp 2. derecedeki sarı bölge içinde, diğer görsele de bakıp oranın mavi bölgelerini seçmek söylediğin senaryo için en mantıklısı geldi bana. yani 2. derece içinde olup mavi gösterilen bölgeler mantıken hem istanbul'un merkezinde olup hem de nispeten en güvenli görünenler. 1. bölgeye ne kadar mavi olursa olsun taşınmazdım ben zaten.

çünkü detaylı düşününce son depremin merkezi şimdi olacaktan daha uzak. yani o depremde hasar almamış ve mavi olmuş yerler sıradaki depremde yerle bir de olabilir. çünkü bakınca istanbul'un neredeyse tamamı 1 ve 2. derece risk bölgesi. nispeten düşünüyoruz senin soruna göre.
  • Bruce  (28.09.19 12:40:05 ~ 12:41:56)
üsküdar denize o kadar yakın değil. boğaza yakın. kadıköy tarafından korunuyor. dünyanın eksen eğikliğine uygun bakarsanız üsküdar güneyinde su yok gibi bir şey.

  • inekadam  (28.09.19 13:07:44)
Çekmeköy gibi Anadolu yakasının kuzeyindeki bölgeler nispeten daha güvenli gibi görünüyor. Ben özellikle dip dibe binalar ve dar sokaklar olmamasına da dikkat ediyorum. Kadıköy o bakımdan çok sıkıntılı, akşamları bile araba giremiyor bazı sokaklara.

  • roket adam  (28.09.19 15:34:26)