Haliç metro köprüsü ve depremin şiddeti

Kişisel olarak en büyük kabuslarımdan biridir her gün metroyla mecburen iki kez geçtiğim Haliç metro köprüsünün üzerindeyken köprünün yıkılması ve metronun hooop denize düşmesi, yüzme de bilmediğim için orada boğularak ölmek. Burası Türkiye sonuçta. 8 şiddetinde bir deprem olursa ve o esnada metro köprüden geçmekte olursa bu tür yıkılma riski yüksek mi yoksa en az tahmini kaç şiddetinde gerekir ki kendimizi her geçişte kelle koltukta hissetmeyelim?

Denize düşmeniz için köprünün yıkılmasına gerek yok. Bahsettiğiniz köprü açılır köprü. Denize düşmeniz için köprünün bir kaç santim açılarak rayların vagonlar raydan çıkacak kadar ayrılması yeterli olur. Tabi bu düşünülmüş bir senaryodur ve raylarda bir süreksizlik olduğunda ATS sistemi treni durdurur.

Bence siz trende yangın çıkarsa ne olacağını düşünün. Çok daha büyük bir risk.
  • zombi  (27.09.19 11:56:14)
iki saat önce aynılarını haliç üzerinde düşündüm, yüzme bilmiyorum da fakat metrolar yanlış hatırlamıyorsam, 9.8'e kadar güçlü, dayanaklı yapılar.

  • jenasinans  (27.09.19 11:56:14)
:) bence bundan sonra metroya binmeyin

  • mysql34  (27.09.19 12:41:43)
Hayatta kaldiginiz sure icerisinde Istanbul'da yikici buyuk bir deprem olmasi, tam o sirada metroda bulunmaniz, o metronun da tam o sirada o koprude bulunmasi, ve koprunun de bu depremde yikilmasi ihtimallerinin tamaminin gerceklesmesi gerekiyor bunun icin.
Uzerime yolda tir devrilme ihtimalinden korktugum kadar korkarim ben bundan sahsen.
Basit bir matematik ile senin bu korkuyla yasamanin anlamsiz oldugu ortaya cikiyor.

Kalp krizinden ya da trafik kazasinda olme ihtimalin cok cok daha yuksek. Hatirlatirim.
  • stavro  (27.09.19 13:19:50 ~ 13:20:22)
Genellikle bölgede yaşanmış en büyük deprem şiddeti üzerinden hesap yapılır, üzerine güvenlik kat sayıları eklenir. Ayrıca deprem yükü ile birlikte gelecek max rüzgar yükü senaryosu da eklenir.

Bu arada yüzme bilmeniz çok mühim değil, oradan düşerseniz o şiddetle çakıldığınızda en iyi ihtimalle bilinciniz kapanacak, muhtemelen de iç organlarınız parçalanacak. kapıları kapalı bir metro içinde kalıp aşağı düşerseniz de yüzme bilmek işinize yaramayacak. Metrodan çıkamadığınız için boğulacaksınız.
  • enis buyutucu  (27.09.19 16:05:56)