Beden işçileri nasıl dayanıyor çalışmaya?

2 sene önce 23 gün tezgahtarlık yaptım full time, bir ara ağladım neden girdim bu işe diye. Şimdi mali durumum felaket olduğundan baristalık yapıyorum 1 hafta oldu yine pişman oldum, evde yatıp dizi izleyip para harcamadan yaşamak daha iyi diye düşünüyorum pişman oldum girdiğime. Bugün izin günüm, normalde 2 3 günde bir ağırlık çalışırdım ama dışarı çıkıp gezecek halim bile yok. Bakıyorum millet normal yaşantısına devam ediyor hem çalışıp. Ben uyumaktan başka bir şey yapamıyorum. Ben mi tembelim?

abi sen de çok tuhaf adamsın ha. okulu uazttın diye kızların bakmayacağını düşünecek kadar kafayı yakmışsın ama para lazım olunca aslanlar gibi de evden çıkıp çatır çatır çalışıyorsun, paranı kazanıyorsun. kendine bu kadar yüklenme. ben de yapamam değil ama mesela acayip anksiyeteli ve sayko biriyim, bana "çık barista ol" desen belki intihar ederim, sürekli insan ilişkisi gerektiren işlerden o kadar korkuyorum. sen para lazım deyip pat diye sokağa atlayabiliyorsun. genç adamsın daha okulun bitmemiş, tezgahtarlıkla baristalıkla günü kurtarıp işine bakacaksın işte, kendine neden bu kadar yükleniyorsun? sakin ol.

soruna cevap: o insanların çoğu mecbur maalesef. insan sıkışınca ve de alışınca çok şeye katlanıyor. sen "anam babam laf ediyor" diyordun. o insanlar çalışmazsa akşam ekmek yiyemez. o motivasyonla gerekirse taş bile taşırsın. 14 saat çalışır, sadece uyur, ertesi sabah kalkıp yine işe gider de gıkını çıkarmazsın. niye? alternatifin aç kalmak çünkü. şartlara bağlı yani. senin hayat standardın günde 10-11 saat ayakta durup iş yapmadan yaşayabilecek kadar iyi. haliyle bunu yapmak seni yoruyor, sana batıyor. diğerleri hem alışıyor zaman içinde hem de "bunu yapmayıp ne yapacağım, alternatifim mi var?" diye düşünüyorlar.

o yüzden allah aşkına sen de sabah akşam "okul uzadı, hayatımın anlamı yok" diye dövünmek yerine önüne bak. "iki sene kaybettim" deme, "15 tane ders verince okul bitecek" de. hukuk okuyordun. üzerine düşersen iyi iş yaparsın. işini bilen avukata kimse "ama sen okulu geç bitirmişsin" demez.

sen tembel değilsin de düşünce yapın çok sakat işte. kendini aşırı yıpratıyorsun. para lazımsa çıkıp çalışıyorsun, kazanıyorsun. ağırlık çalıştığına göre öyle disiplinsiz, hımbıl adam da değilsin. e hukuk öğrencisisin. okul uzamış, bırak uzasın. genç adamsın, alttan 2-3 ders bırakmak dünyanın sonu değil. sen niye bu kadar geriyosun kendini yav. sakin olsana.
  • der meister  (19.09.19 16:41:19)
Evde yatip dizi izleyip para harcamadan yasamak diye bir sey yok. Bazi insanlar tum ihtiyaclarini kendi karsilamak zorunda. O yuzden baska meslegi olmayanlar beden iscisi olarak da olsa calisiyor. Evden cikmasan da temel masraflar var cunku.

Sen alismamis oldugun icin oylesin. Aksama kadar bedenen calismaya vucut alisinca senin gibi olmuyor. Ama ona gore de beslenmek lazim tabii. Masa basi calisan insandan fazla enerji harciyorsun cunku. Ona gore beslenmezsen yine halsiz olursun.
  • stavro  (19.09.19 16:54:58 ~ 16:56:12)
rumelihisarı'ndan fulya'ya kadar yayan yürüyerek 1 ay anketörlük yaptım. marketleri dolaşıyordum. gün sonunda ebem dikiliyordu ama kendi kazandığın para ve muhtaç olmamak gibisi yoktur.

  • 9kuyruklukedi  (19.09.19 16:59:09)
"Merkezi bir yerde çalıştığımdan liseden biri görecek diye utanıyorum o okuldan mezun olup ola ola garson mu oldu bu diyecekler diye, lisede tanınan bir tiptim. Walter da nobel sahibiyken o durumlara düşmüştü."

-önceki duyuruya ithafen

öncelikle hiçbir kimse emeğiyle çalıştığı ve para kazandığı yerden utanmamalı.
çalışan insanların büyük bir kısmı fiziksel güç gerektiren işlerde çalışıyorlar. doğru-yanlış bunu tartışmıyorum durum tespiti yapıyorum.
bellki siz çaresiz kalmamışsınız. evden para almak yerine bir iş macerasına koyulmuşsunuz. peki ya evde para alacak kimse olmasaydı? ya okuyup ve daha zor şartlarda çalışmak zorunda kalsaydınız aynı zamanda? hayatta hiçbir şey kolay değil. kimse şu okulu bitirdi diye direkt olarak başarı basamaklarını 4'er 5'er atlamıyor. işin zorluğunu görmeden işi kolaylayamazsınız.

bence bu kısa zamanda olsa bu deneyimler sizin hayatınız için bir fırsat. sonrası için bir ders çıkarabilmek hatta ileriye sağlam bir adım atabilmek için bazen yerinde saymalı hatta bir adım geriye gitmek çok faydalı olabilir!
ek olarak hukuk okuyorsunuz diye herkes kapılarını açıp sizi bekliyor çalışmak için sanıyorsanız şimdiden söylüyorum yok öyle bir dünya! sizin gibi binlercesi var bunun farkına varın.
biraz tembel birazda zorluk görmemiş olarak gördüm sizi.
  • ezkaza  (19.09.19 17:01:42)
Kusura bakmayın, günlerdir duyurularinizi okuyup duruyorum ve yazmadan duramadım. Tabii ki sadece duyurulariniza bakarak yorum yapmak çok doğru değil ama şunu söylemek istiyorum; hayata bakış açısınız, ruh haliniz ve düşünce biciminizde değiştirmeniz gereken şeyler var gibi duruyor. Sürekli aynı şeyleri düşünüp, takip hayatınızı sağlıklı bir ruh hali ile geçirmeniz mümkün değil pek. O yüzden lütfen kendiniz için bir şeyler yapın. Anladığım kadarıyla maddi konularda sikintidasiniz, bu yüzden profesyonel yardım oneremiyorum (belki devlet hastanesine gidebilirsiniz) ama durumunuzu toparladiginiz anda mutlaka yardım alin. Şu anda da belgeseller izleyerek, birkaç kitap okuyarak az da olsa kendinize yardımcı olabilirsiniz. Kitap ve belgesel vs tavsiyesi için bana mesaj atabilirsiniz. Hiçbiri kişisel gelisim kitabı vs degil, merak etmeyin. Psikiyatri ve psikoloji bilimleriyle ilgili kitaplar. Dunyayı sevin, hayata pozitif bakın, haydi sevgi çemberi kuruyoruz önerileri vermiyorlar yani. Ruh sağlığı alanında eğitim alanlarin, çalışanların da yararlandığı kitaplar.

Yorgunlugunuzun sebebi alışkan olmamanız,iyi beslenmemeniz gibi faktörler dışında ruh halinizin iyi olmaması olabilir. Bu durum bedeninizi sandığınizdan çok daha fazla etkiler.
  • fraise  (19.09.19 17:03:03 ~ 17:04:22)
Nasıl iyi besleneyim ki? Uyanıp kahvaltıda 3 5 bir şey yiyip gidiyorum işe. Dışarıda sağlıklı nasıl besleneyim günlük yemek parası diye verdikleri 3 kuruş 15 lirayla?

Ben de anketörlük yaptım 16 yaşımda. 5 gün yaptım onu da. Tutunamayanım tam :d
  • sessiz kalma hakkina sahipsin  (19.09.19 18:50:31)
Hocam biraz da alışkanlık kazanıyor insanlar sanırım.Benim bir arakdaşım su dağıtım bayisinde 3 ay süre ile çalışmıştı harçlığını çıkartmak için.Diyordu ki ilk haftalarda tek damacanayı bile kaldıramıyordum fakat son zamanlara doğru 2 damacanayı rahat taşıyordum diye.

  • bbb_1  (19.09.19 19:38:58)