Yurtdışında Dil Okulu - Seviye intermediate - Upper intermediate arası

Niyetim yurtdışına dil okuluna gitmek. Seviyem intermediate - Upper intermediate arası. Okuduğumu anlayabiliyorum.

Fakat listening ve speaking'den biraz çekiniyorum. Listening'im ne seviyede bilmiyorum. Speaking ise biraz problemli dilimin dönememesinden dolayı fakat üstesinden gelebilirim diye düşünüyorum.

Burada bir noktaya kadar geldim. Üstüne koyamıyorum bir türlü. Bu konuda ne tavsiye edersiniz?

Ne kadar kalacağımı henüz karar veremedim. Gönlümden geçen İrlanda. İngiltere'de olabilir.

ingiltere'de dil eğitimini tecrübe etmiş biri olarak cevap vereyim.

1- şimdi camlby falan diyen olacak onları umursama

2- yaz sezonunda gitme, eylülden sonra git. yazın çoluk çocuk kaynıyor.

3- mümkünse canlı bir şehre git. "türklerin az olduğu bir yer olsun" diyeceğim ama öyle bir yer yok. o nedenle, şehirden ziyade takıldığın insanları seçmeye dikkat et.

4- mümkünse aile yanında konakla. ailelerin çoğunluğu oda kiralıyor seninle muhatap olmuyor. genç aileleri seç, gideceğin okulun konaklama ayarlamalarını yapan birimi ile görüş bu konuyu.

5- okulda öyle bir çevre kur ki, dışarıda da birlikte takılabileceğin en az üç farklı ekip olsun. bu ekiplerin her birinin üyeleri farklı ülkelerden insanları barındırsın.

6- çok fazla native speaker ile muhatap olamayacaksın. sadece aile yanında kalırsan ve şanslıysan ailenle olacak muhabbetin. bunun dışında okulda derste, bir de çarşı da pazarda, trende vs. onun dışında uzun zaman geçireceğin arkadaş grupları önemli iyi değerlendir.

7- ingilizce ile en çok bağlantılı olduğun yerlerden biri okul olacak o yüzden mümkünse intensive programları seç. Okulun etkinliklerine, gezilerine katıl mutlaka.

8- mümkünse 6-9 ay arası kalacak şekilde ayarla her şeyi. daha kısa kaldığında, "ulan tam çözüyodum zaman bitti" oluyor

9- orada edindiğin çevreyi kaybetme, döndükten sonra diyaloğunu devam ettir ki dilden uzaklaşma.
  • coder6006  (19.09.19 15:13:39)