Etsy Mağaza Fikri ?

Halihazırda instagram üzerinden tanıtımını,satışını vs. yaptığımız el oyması eskitme kapılar,sandıklar vs. olan bir sayfamız var.
Yurt içinde satışlar güzel, hatta bazen abd,irlanda,ingiltere gibi yerlere de kargoluyoruz, direk atölyeyi görüp gelen koreli turistler de oluyor bazen. Bizlerde dedik ki neden etsy denemiyoruz ?
Yasal olarak problemimiz yok, vergimizi veriyoruz vs.
Fakat ilk problem olarak mesela yurt dışında yaşayan bir arkadaşımızın paypal hesabını kullansak bile parayı tr'ye transfer ederken siz hayırdır nereden geliyor bu paralar diye başımıza iş açılır mı ?
İkincisi, sattığımız ürünler yük olarak ağır ve biraz hassas, yurt içinde bile kargo yaparken hep diken üstündeyiz, yurt dışına gönderirken ne yapacağız ? İade almıyoruz desek direk müşterinin gözünde düşer miyiz ?
Son olarak genel bi soru, tutar mı bu iş sizce ?
Etsy'de kör topal ufak bir araştırma yaptım, bizle aynı tarzda türkiyede 2 dükkan var ve hiç satış yapamamışlar.
Biraz özensiz ve karmaşık yazdım aceleyle, yazım hataları için kusura bakmayın.

"bir arkadaşımızın paypal hesabını kullansak bile parayı tr'ye transfer ederken siz hayırdır nereden geliyor bu paralar diye başımıza iş açılır mı ?"

iki tarafında iş açılır. iki tarafta bu tutarı vergilendirmeli.
  • cemiyetinünlüsiması  (17.09.19 22:51:03)
Benim eşim el yapımı ufak tefek şeyler satıyordu ve bizim en büyük sıkıntımız genel olarak işin lojistik kısmıydı. Türkiye'den PTT ile kayıtlı kargo hem uzun sürüyor hem de pahalıya maloluyordu. Sattığınız şeyler ağır ve/veya boyutça büyükse sizin de benzer durumları yaşamanız muhtemel. Müşteriler ürün 100 birimken 20 biri kargo ücreti görünce pek sıcak bakmıyorlar, bir de 15-20 gün süreceğini öğrenince iyice geriliyorlar. Üstüne üstlük çok da özel bir şey satmıyorsanız illa ki rakipleriniz oluyor ve haliyle rekabet avantajını kaybediyorsunuz.

Eğer ürün bedeli + kargo astronomik bir bedel değilse ve insanların ilgi duyacağını düşünüyorsanız her halukarda şansınızı deneyin, sonuçta ürün listelemek güzel birkaç fotoğraf çekmekten ve 50-60 sent para vermekten ibaret, profiliniz boş olacağı için sosyal medya hesaplarınızı falan verir oradan güven oluşturmaya çalışırsınız. Ancak bence "İade almıyoruz" gibi bir ibare bulundurmayın, zira hem paypal alıcı koruması nedeniyle bir şekilde iade alınması muhtemel, hem de insanların gözünde güven kaybı yaratır.

Eğer bu iş tutarsa ve hesaplarınıza düzenli yurtdışından para gelmeye başlarsa bir noktada maliyenin radarına takılmanız muhtemel, özellikle de şirket hesabınız vb. varsa ancak açıkçası o konularda bilgi sahibi değilim.
  • salihdt  (17.09.19 22:57:54)
Ben etsy de satis yapiyorum, amerikada yasiyorum. Bana mesaj atar misiniz ?

  • oscar  (17.09.19 23:56:13)