Ayakkabı neden gümrüğe takılır?

Postacı posta işleme merkezinden kağıt getirdi. "Koliniz gümrük muayenesinden geçeceğinden ambarımıza alınmıştır, 7 gün içinde belirtilen adrese gelmeniz gerekmektedir." yazıyor özetle. Daha önce bir kaç siparişimde postacı getiriyordu kapıda ödemesi var diyordu. gümrük sunum bedeli, gümrük vergisi, damga vergisi yaklaşık 10 lira vermiştim. Şimdi neden direkt gelmedi postacıyla? Aliexpressten aldım, satıcıya yanlış fiyat yazın falan da demedim, bi uyumsuzluk yaratıcak durum da yok. Standart prosedür müdür beni çağırmaları? Sadece geliniz diyor, ürün fiyatını belgeleyin falan da demiyor yani. Başım belada mı acaba? :)

bir ara ayakkabı getirmek yasaktı. onunla ilgili olabilir.

  • sutlu nescafe  (17.09.19 16:14:19)
yasaktan ziyade, devlet para toplamaya calisiyor. o yuzden gumruk muafiyetli urun degerini dusurup her yurtdisi gonderiden para koparmaya calisiyor. muhtemelen yogunluklarindan dolayi sen gel demislerdir.

  • unabomber  (17.09.19 16:17:29)
kutudan başka bir şey mi çıktı acaba :))

  • strobist  (17.09.19 16:22:57)
@unabomber, Tamam önceki paketler gibi postacı ile tahsil edilse ya? Kutu olması mı acaba uğraştırdı. Şu an ptt kargo takipte 0 lira vergi gözüküyor. İşlememişler demek ki.

@strobist :)))
  • wormer  (17.09.19 16:55:43)
satıcı iyilik yapmak adına ürünün değerini düşük göstermiş. gümrük yememiş tabi çok düşük olunca. ürünün değerini gösteren belge fatura vb getirin diye yazı gidiyor sanırım başkalarına ama bana gelen yazıda bir şey getirin demediği için elim boş gittim. sözlü olarak belirttiğim gerçek fiyattan hesaplama yapıldı, vergisi öyle halledildi.

  • wormer  (23.01.21 00:55:37)