işi gücü bırakıp pet shop açmak

merhaba sevmediğim bir işte çalışıyorum yıllardır. Artık bunalımın zirvesindeyim. 90 bine yakın para biriktirebildim.

Hedefim ayda sürekli 3000-4000 tl kazanabileceğim bir iş yapabilmek. Öyle büyük paralarda gözüm yok.
Bu işide internet üzerinden yapmak istiyorum. e ticaret konusunda hizmet veren firmalarda çalıştım az çok müşteri ile irtibatı biliyorum. Aklıma yatan iş internet üzerinden bir site açıp , instagram, twitter ile destekleyip bir pet shop açmak. Ancak daha önce ne kedi ne köpek besledim hadi onları araştıtırark öğrenebilirim ama e ticaret sitesi açmak konusunda hiçbir fikrim yok. Depo olarak evin bir odasını kullanmayı planlıyorum. Sipariş geldikçe aynı gün kargoya verip Türkiye'nin tüm illerine teslimat yapmak hedefim. Pet shop işleten, bu konuda yardımcı olabilecek birisi, ya da dur yapma diyecek birisi var mı?

Kafamdaki öncelikli sorular

Kedi - köpek mamalarını toptan nereden alabilirim?
Kargo şirketi ile nasıl bir anlaşma yapabilirim? Müşteriye kargo parası ödetmemek için..
Fatura kesme, vergi olayları nasıl oluyor ve muhasebeci tutmak gerekiyor mu? Dükkan açmayacağım sadece evden satış e-ticaret.
Kedi - köpek mamalarının son kullanım tarihi ne kadar oluyor?

kişisel fikrim kurumsal değilseniz mama/gıda işine girmeyin. akarı kokarı vardan ziyade bozuk olur bir şey olur başınıza daha fazla dert alırsınız.

  • sydney  (16.09.19 21:50:03)
bu soruya daha önce oldukca detaylı cevaplar vermiştik.o zamandan bu zamana değişen bi' şey henüz olmadı.

- belirli bir gönderi trafiğiniz olmadıkça kargolarla kurumsal anlaşamazsınız.(kurumsal anlaşma için şirket olmak gerekir)
- bir şirket kurup fatura bastırıp, ofis gösterip, stopaj verip, bağkur primi ödeyip, muhasebeciye aylık düzenli ödeme yapmanız gerekir. (3-4k kazançtan 1500 lirası bu kısıma harcanır)
- distribütörün ürünü getirdiği tarihe göre değişir bazen 1 sene bazen 6 ay bazen 2 sene

* konudan bağımsız *
bilmediğiniz işlere girişmeyiniz, 90bin liranızı güzel ülkemizin, harikulade hayat şartlarında hiç etmeyiniz
* konudan bağımsız *
  • cemiyetinünlüsiması  (16.09.19 21:51:16)
merhaba.
çoğumuz sevmediğimiz işlerde çalışıyoruz, yalnız değilsiniz.

1 - bilmiyorum
2 - belli bir kota istiyorlar indirim için. örneğin günde 50 kargo(?)
3 - fatura kesme olayı tam bir baş belası. muhasebeci + bağkur + vergi derken ayda hiç bir şey yapmasan 1000 tl üzerinde masrafın var. Dükkan açmakla aynı şey.
4 - bilmiyorum
  • işimdeyim gücümdeyim  (16.09.19 21:54:12)
nesatilir.com biraz karıştırırsan pek çok cevap burada var.

  • scudman1  (16.09.19 22:18:23)
Ben olur diyen taraftayim. Ama zor olduğunu da kabul etmek lazım.

Shopify ya da benzeri platformlar var. Site, ödeme işlemleri hatta kargo anlaşması bile bu platforma dahil oluyor siz de satisinizdan komisyon veriyorsunuz. Boyle bir hizmet almayı düşünebilirsiniz başlamak için.

Mamayi saklamak zor, fiyatları sürekli yükseliyor. Ben sizin yerinize olsam mama dışındaki şeylere yonelirdim. Oyuncak, tasma, kedi tarağı, tırnak makası vs. En azından son kullanma tarihi yok.
  • biseysorcaktim  (16.09.19 22:39:07)
şu soruların cevaplarını gerçekten bilmiyorsan o 90.000tlye yazık olur.

  • mistikla  (16.09.19 23:11:36)
Mama üreticileri perakendecilere farklı farklı fiyatlar veriyor, hepsine internetten ulabilirsiniz.
29 yaşın altındakiler için prim desteği var, muhasebeci tutmalısınız. Aylık 250TL civarı muhasebecisi, stopajı vs gideri olur. Satışınıza göre gelir vergisi ödeyeceksiniz.
Bir depo bulabilirseniz iyi olur. Depo öenmli zira ancak uygun fiyattan kampanyalı ucuza toplu alacağınız mamalardan ciddi kar elde edebilirsiniz.
  • ensar  (16.09.19 23:45:20)
kargo şirketleriyle anlaşamazsın önce onu unut. amcamın aylık 100.000 tl ciro getiren işi var, hala kargoyu müşteriye ödetiyorlar öyle düşün.

bilmediğin işe girme. bin bir farklı mama çeşidi var. 500 tllik mama da 50 tllik de. o farkı bilmeden nasıl satacaksın? hangi mamaya yöneleceğini hangi mamadan ne kadar stok tutacağını nereden bileceksin? ayrıca internetten mama satışı yapıp kargolayan şirketler zaten var. (dayım kediler için buradan mama alıyor) onlarla nasıl yarışacaksın hiç düşündün mü? her mama alışımızda bize 3-4 tane küçük eşantiyon kaliteli mama gönderiyorlar mesela. bu iş parayı alır mamayı yollarım tarzı basit bir şey değil.
  • hayley williams ile evlenecek genc  (17.09.19 14:16:36)