Televizyon izlemek için gerekenler

Bir adet LCD televizyonum var. Binada karasal yayın olmadığı için canak almam gerekiyormuş. Televizyoncuyla konuşunca 350 lira istedi herşey için, ancak fazla gibi geldi bu fiyat bana o yüzden kendim halledeyim dedim. Tam olarak neler almam gerektiğini bilmiyorum ancak, mala anlatır gibi anlatabilecek bir arkadaş varsa çok da güzel iyi olur. Sadece anne-baba için lağım medyasının çekmesi yeterli, başka kanallarda gözüm yok.

çanağı takmak, ayarlamak zor olabilir. çanak kablo işçilik dahilse normal olabilir.

  • sutlu nescafe  (15.09.19 17:01:18)
Çanak balkona takılacak, kablolarda çekili.

  • ciagra  (15.09.19 17:04:23)
Benzerini 1 sene önce yaptım ben.

1 adet çanak,
1 adet LNB,
x metre anten kablosu (en dandik olanı alma rüzgar esse sinyal gider, içi dışı bakır olanlar güzel ya da para sorun değilse gümüş olandan al)
anten kablosunu LNB ve reciver a takmak için metal soketler (gg den toptan almıştım 10 tanesi 1 lira şekilde)

tek sıkıntı kabloyu eve kadar çekmek. LNB ayarı için applar vs var ve ortamdaki diğer çanakların konumuna bakarada ayarlayabilirsin.

ben geçen sene sıfır 1 top (100metre anten kablosu), çanak lnb vsyide letgodan toplayarak 150 liraya mal etmiştim.
  • HasanK  (15.09.19 17:14:01)
Çanağı takmak, elembiye kablo bağlamak basit. Ancak en büyük sorununuz sinyali bulmak. Maliyeti düşürerek sinyali bulmanın iki çözümü var:

1) Her türlü bağlantıyı kurup, televizyoncu çağırarak elindeki cihazla iki dakika da sinyali bulmasını istemek.
2) Çanak anteni ve her türlü bağlantıyı kurup eşden dosttan ufak bir televizyon bulup çanağın yanında elle sinyal aramak. Bunu 10 sene kadar önce yapmıştık. Şansa bağlı biraz 10 dakika da bulabilirsiniz 2 saatte de.
  • Başkalaşım  (15.09.19 17:16:53)
Teşekkürler cevaplarınız için.
m.n11.com şunu alırsam başka birşeye ihtiyacım yok değil mi?

  • ciagra  (15.09.19 17:25:40)
Bu seti alırsan hiç bir şeye gerek yok ekstra. Üst komşunun çanağına bakarak yaparsın çanağı. Sadece çanağı monte etmek zor olabilir.

  • westblack  (15.09.19 17:36:44)
Montaj ipuçları vereyim;

Montaj yaparken çanağı esnetip yamultmamaya çalış

Vidaları sırayla, kontra yaparak sık

LNB tutan kolun montajı önemli dikkatli ve kibar ol

Civata ve somunları sıkarken abanma, kibarca skıman yeterli.

Ayar yaparken gereken ipuçları;

Karşı binalardaki antenlere bakarak az çok yönü anlarsın, o yöne doğru önce kabaca ayarla

Anteni sabitleyen somunları tam sıkmamış ol, sağa/sola ve yukarı/aşağı hafif güç ile anten oynayabilsin.

Bağladığın uydu alıcının ve o an seçili olan kanalın çalıştığından emin ol, bü yüzden yeni aldığın değil de hali hazırda kullanılan bir alıcı ödünç al

Antenin arkasına geç (ya da öyle hayal et) alt ve solda bir noktadan başla ve yavaşca sağa doğdu anteni çevir

Gözün tv de olsun, sinyali anlık yakalarsan geri geleceksin

Soldan sağa tur bitip bulamadıysan 1-2 mm anteni yukarı kaldır ve bu sefer sağdan sola git

Olmazsa tekrar en sola gelince 1-2 mm yukarı alıp tekrar diğer tarafa.

Komşuda 2 anten varsa soldaki Tukrsata bakar, sağdaki utelsat ya da hotbird vs.

Sen soldakini örnek alacaksın, tarama yaaprken alakasız alanlarda zaman kaybetme, antenin baktığı yönde sağa sola ve yukarı aşağı bir tarama yapacaksın.

Sabırlı ve sistemli olursan 10 dk bulursun sinyali.

Sinyali bulduktan sonra ince ayar yap, LNB yere dikeylik ayarını da yap. LNB üstünde bir ok vardır, kablo çıkışı aşağı bakarken yukarı bakar bu ok, coğrafik konuma göre LNB kendi ekseninde (anteni değil) hafif sağa veya sola çevirerek sinyal kalitesini arttır.
  • John Bloor  (16.09.19 09:43:52)