2. nesil cemaat yurtlarinda kalmanin sakincalari

merhaba,

dinsiz ve mezhepsiz bir insanim. ancak bunu belli etmeden yasayip gidiyorum.

ev kiralari pahali. gidecegim okulun hemen dibine bakinca bir suru cemaat yurdu var. ozel yurt yok.
ilim yayma, hudayi vakfi yurdu... vs. kyk yurdu bana cikmadi ve ciksa da okula cok uzak. bu cemmat yurtlari okulun dibinde. konfor ust seviyede. ama cok ilginctir ki ucuz. parayi nereden getirdikleri manidar.

bugun gittim bir tanesi ile konustum. meb'e baglilarmis. aylik 340 lira, 3 ogun yemek. ancak bir sartlari var. haftada 2 defa katilmamin zorunlu oldugu, kac saat surecegini bilmiyorum, sohbetleri olacak. konusmacilar baska yerlerden gelecek. final haftalarinda bu etkinlik yokmus.
sabah ve aksam namazini ogrencilerin kilmalarini istiyorlarmis ama zorunlu degilmis.
yurt aksam 11'de kapaniyormus.
yurdu gezdim bir kati komple mescit yapmislar. baska bir katta ufak bir kutuphane var. sordum sadece bir tane kutuphane varmis.
odalarin hepsi 4 kisilik. yataklar, calisma maslari, kutuphane, kafeterya piril piril.
yardimci ile konustum. programlara katilmak istemedigimi ve soylediklerini yapmak istemedigimi soyledim. yurttan beklentimin, aksam gelip dersimi calisip yatmak oldugunu da ekledim. o da kabul sartlarinin bu oldugunu soyledi. sohbetlerde/konferanslarda soylenenlerle fikir birligi icinde olmak zorunda olmadigimi soyledi, sadece dinle ve bitince de cik. ama kesinlikle dinlemek/katilmak zorundayim. ve fiyat bunun icin ucuz.
ben de sustum ve dusunecegim deyip ciktim.

bu kisilerin benim ozel hayatima karisma riski var. onu da gectim ileride basimi agritacaklarini dusunuyorum. ailem bu konuda bilincsiz. onlara danisarak is yapamam.

siz olsaniz ne yaparsiniz? kalan var mi? yurda gidip rol yapip gecistirir misiniz?

tesekkurler.

ekleme: tesekkur ederim arkadsalar. dusuncelerinizi oldukca onemsiyorum. zaten gonlum hic yoktu, gitmeyecegim. cadirda yatarim daha iyi.

Hiç belli olmaz ne olacağı. Zamanında senin gibi düşünenler şimdi ya hapiste ya da işsiz.

  • OrangeYellow  (15.09.19 00:05:17)
Kesinlikle gitme, üç sene sonra vatan haini ilan edilirler sen de fişlenirsin en iyi ihtimalle. Öyle içlerinde takılırım namaz kılmam falan diye de düşünme, militan olman lazım oralarda yaşayabilmen için.

  • roket adam  (15.09.19 00:07:09 ~ 00:11:58)
Bir de sapık falan olabilir içlerinde. Bu ortamlarda çok oluyor.

  • OrangeYellow  (15.09.19 00:10:20)
Beni yurt ararken birisi şöyle bir yer de var diyip süleymancı bir yurda götürmüştü. Yurdu gezdirdiler, zemin katta wifi varmıs sadece ve sadece orada bilgisayar serbest. Sicak suyu belirli saatlerde aciyorlar gece kesiyorlarmis. Üniversite ogrencisine yapılan muameleye bak. Katılımı zorunlu sohbetler var ve ders calısma saatlerine bile katılım zorunlu demisti beni gezdiren takkeli arkadas. En son yöneticilerden biri siyah dümdüz kot pantolonuma laf söylemisti, biz burada böyle şeyleri tasvip etmiyoruz demisti. Özel hayatına kesinlikle karısacaklarını düsünüyorum. İnsanları boyle yurtlara gitmeye mecbur edenler utanir umarim, oradaki cocuklarin dortte ucu mecburiyetten kaliyordur diye düsünüyorum. Baska alternatifiniz varsa tavsiye etmem, onun yerine 4 kisilik bir ögrenci evine ciksaniz sizi zorlar mi maddi olarak?

  • alwayschargeneverbend  (15.09.19 00:11:54)
Yapma. Kendini hiç mi sevmiyorsun?

  • anarsika  (15.09.19 00:45:13)
Tavsiye etmiyorum Hacı psikolojik baskı olacak illaki.

  • olaylar olaylar  (15.09.19 01:12:24)
eğer gidersen zamanla kendine saygısı olmayan sünepe bir insan olma yolunda ilerletecekler seni. sen bile anlamadan. rolüne alışır ve onlardan biri olur çıkarsın zamanla. rol dediğin bir gün iki gün. sonra insan rolune alışır...

  • karlmarx  (15.09.19 04:51:04)
bulasma +1

  • cooperr  (15.09.19 06:29:05)
ilk cevaba katiliyorum, soyleyecek baska bir seye gerek yok bence.

  • in vino veritas  (15.09.19 09:24:14)
ben kendimden ve hayattan nefret ediyorsam, sebebi buralarda geçirdiğim kısa sürel "bana kim niye karıştsın ya.." "idare ederim n'olcak ki" dönemi. Kendinize saygınız varsa bulaşmayın.

  • sodakapagi  (15.09.19 10:49:39)