İşbilmez insanlar

Aslında soru değil de sinirlendiğim bir olayı anlatmak istiyorum. İki kişi eve çıkalım dedik, temmuz ayında bir evde karar kıldık yalnız ev dubleksten iki ayrı daireye çevrileceği için tadilat yapılacaktı biz de tamam dedik zaten emlakçı da tanıdıktı. Normalde 20 Ağustos gibi teslim ederiz dedi inşaatçı, Eylülün başına sarktı neyse dedik zaten işimiz okulumuz Eylülde başlıyordu. İki hafta önce gittik, bir hafta sonraya sarktı yine neyse dedik geç olsun güç olmasın vsvs. En son geçen hafta adam hala inşaatı bitiremedi. Pazartesi okul başlıyor bu ne iş falan dedik isterseniz cmt girin ama inşaat devam edecek olur siz bir odaya eşyaları yığarsınız, salı-çarşamba kesin bitiririm abi dedi biz de tamam bir hafta daha erteleyelim dedik bir hafta orada burada kaldık.
Nakliyeyi geçen haftadan bugüne ertelemiştik nakliye aracı şehir dışından geliyor ve ben az önce eve baktım hala parke taşları ortalıkta hala mutfak tezgah kapakları yok elektrik için tesisatçı yeni gelmiş. İnşaatçıyı aradım bu nasıl kepazelik lafına güvenip iş yaptık yüzüstü bırakıyosun falan diye bağırıp çağırdım kem küm haklısın abi falan dedi. Ev sahibimiz de çok mahcup hissediyor bize karşı, beni mahcup etti ona göstericem sizi en kral yerde ağırlıycam bitene kadar falan diyor onun da bir suçu yok.

Uzun oldu ama sorum şu, neden insanlardaki iş ahlakı bu kadar eksik? Yahu böyle terbiyesiz kepazelik olur mu çok sinirliyim ya.

işini iyi yapan ustaya rastladım ama zamanında yapan ustaya rastlamadım. inşaat sektöründeyim. alayı böyle bu insanların. okuyunca güldüm yani istemsiz olarak :D geçmiş olsun. ev sahibinin suçu yok değil, işi yeterince takip etmemiş de olabilir. madem ağırlamak istiyor, ağırlasın.

  • elorelia  (14.09.19 11:28:03)
Bence sizin tecrübesizliğiniz, kusura bakmayın.

Ben de inşaatçıyım, küçük daire tadilatı da yaptım, büyük inşaatlarda da görev aldım. 5-6 senedir inşaat ve inşaatçılık yerlerde. Biriyle konuşunca, işten anlar mı, yapar mı, zamanında bitirir mi çözebiliyorum.

Oturduğum sitede -ki gerçekten iyi bir site- 2 senedir tadilatı süren evler var. Ev sahibinin umrunda değil, rahat aq; ben çıldırıyorum. Gürültüsünden, çamurundan falan değil "lan nasıl bitiremezler" diye kafayı yiyorum.

Siz de öyle bir yere denk gelmişsiniz. Ama ilk sinyali alınca ya tepelerine kabus gibi çökecektiniz, ya da kapora verdiyseniz sözleşme yaptıysanız her neyse yakıp başka yere bakacaksınız. O emlakçıya da komisyon karşılığı başka yer bulduracaktınız.
  • malheiros  (14.09.19 11:29:08)
bende biraz sizin tecrübesizliginiz olduğunu kanaatindeyim. yazıyı okuyunca sizin hakkınizda yıllarca avrupada yaşamış sonra trye gelmiş izlenimi olustu. burda işini zamanında yapan, eksiksiz duzgun yapan seni dolandırmaya kalkmayan sözünde duran usta vs zor bulursun.

  • all girls dream  (14.09.19 11:48:37)
Araya başka iş alıp sizin işi biraz sallamış da olabilir. Gözünüz açık olsun.

  • chavezding  (14.09.19 11:52:32)
Tebrikler bu farkındalığı aştın ve aramıza hoş geldin. Burası orta doğu. Burada söylemek istemeyeceğim şeyler var. Efendilik arayan öyropaya gitsin.

3 aydır saçma sapan bir şekilde alt kata banyomdan su damlıyor ve tesisatçı ustalar! çözemedi. Tabi abi, yaparız abi, yapamazsak işimizin arkasındayız abi laflarını duymaktan kusucam. Her gelen 200 den açıyor ağzını. 1 ay sonra akmaya devam ediyor. Usta arazi tabi. 1000 tl den fazla para harcadık. Haram olsun.
  • mekaniker  (14.09.19 12:34:54)
Gerçek dünyaya hoşgeldin zamanında işini bitiren usta dünyada yok. Maalesef söze en başta guvenmemeniz gerekiyor.
Haklısın ama maalesef bu böyle.

  • basond  (14.09.19 12:36:18)
En sevmediğim insanların başında gelir bi usta milleti bir de taksiciler. Hiç güvenmem. Adam senin iş devam ederken başka iş alıyor ondan da kapora alıyor. Denk getirirse peşin parasını aldığı işleri önce bitirmek için seni erteliyor. Yok önce benim içime sinecek, ben kendim işi beğenmezsem para almam, kul yapısı abla bozulacak elbet falan filan samimiyetsiz esnaf ağızları.

  • [GODDARD]  (14.09.19 13:37:34)
her sektörde var bu işbilmezler evet, ama en çok inşaat/tadilat işindedirler herhalde. sırf bu tip insanlarla karşılaşmamak için kendi tadilatlarımı kendim yapar oldum ben. evde aletleri koyacak yer olmasada, aleti alıp yapıyorum daha ucuz ve sıkıntısız haloluyor

  • HasanK  (14.09.19 14:19:32)