Kimse para ödemiyor

Düzenli ödeme yapan müşteriler bu ay başından beri sözleşmiş gibi aksattılar nakit akışımızda sorun var cuma gelecek vb sözler söylüyorlar. Sizde de var mı benzer durumlar, sebebi ne?

Yok, para akıyor meassallah

  • dolan dolmuş  (12.09.19 03:45:42)
Borcu olan avantajlı şu an alacağı olan da dezavantajlı.Bilerek para olduğu halde ödemeyenler de oluyor. Türkiyede ticaret oddan gömlek maalesef.

  • digits  (12.09.19 07:39:48)
(bkz: ekonomik kriz)

Firmalar tam olarak da bu sebepten batıyor. özellikle inşaat sektöründe olanlar.
Herkes birbirine çek veriyor. hatta alinin veliye verdiği çeki, veli gidip ahmete ahmet de orhana veriyor. ali çeki ödeyemezse bütün zincir çöküyor.
ortada nakit para dönmüyor yani.
  • kitik  (12.09.19 10:17:47)
Geçen senede bu zamanlar aynı dert vardı, bahane de şu ''çocuğun okul parası ağır geldi, toparlarız 10 güne'' 2018'de bunu söyleyen müşterilere 6-7 ay mal vermeyi kesmiştim nasıl inledilerse, bu sene denklediler sanırım hiç kimseden bu bahaneyi duymadım. Çocuk-eğitim üzerinden ajitasyondan nefret ederim.

  • synax  (12.09.19 10:23:26)
bende de var, totalde 72bin lira alacağım var

  • tchuck  (12.09.19 10:25:32)
Devlet kurumları ödemiyor, geciktiriyor. Ali beyi arayın, arıyorsun, veli beyi arayın, arıyorsun ben bir mehmet beye sorayım, arıyorsun, ali bey ilgileniyor ona sorun şeklinde bir kısır döngüye sokuyorlar adamı. Bir süre sonra sen aramaya utanıyorsun.

Özel sektöre iş yapacağında öküz gibi vadeli iş yapmak zorunda kalıyorsun, vade günü "ödemem var, bi yerden ödeme gelecek" diyip sallıyorlar. 5 diyorsun tamam diyor, iş ödemeye gelince 3 olur mu 5 çok fazla diyorlar vs vs.

Ek iş yapıyorum, arada mal gibi parayı teslim almadan gönderdiğim oluyor (adamların işi acil oluyor vs) ondan sonra peşlerinden para alıcam diye koşturuyorum.

Böyle esnaflık olmaz diyen olabilir ama bana tamire gelen bir cihaz olursa pahalı malzeme gerekliyse parayı peşin alıyorum. Elimde malzeme mevcutsa tamir edip şu kadar tuttu gönderin, cihazı göndereyim diyorum

Gönül koyuyorlar, şahsi değil, çok başıma geliyor, uğraşmak istemiyorum diyorum, paşa paşa yatırıyorlar parayı.

2 Hafta önce yumuşak yüzlü davrandım, 2 hafta ha bugün ha yarın, ha pazartesi ha cumartesi diye peşlerinde koştum 3 kuruş için.

Sebebi herkes elinde nakit tutmaya çalışıyor, mal ve hizmet alımlarının karşılıklarını başka bir yerden gelecek paraya göre yaptıkları için zincirdeki en ufak aksama herkesi etkiliyor.

Satışlar dipte, herkes elindekiyle yetinmeye, işleri kendi bünyelerinde halletmeye çalışıyor. Rekabet fazla olduğu için fiyatlar da dipte, eski karlılık olmadığı için günü kurtarayım para dönsün diye maliyetine, hatta maliyetin altına iş yapanlar var.

Bir kaç yağlı piyasa hariç hakikaten bka batmış durumda.
  • kimlanbu  (12.09.19 10:27:58)
Bi de müşteriden para isteyince alacağını refere edip gelmediğini söylüyor, sonraki istemelerde “hâlâ ödemediler, şu gün dediler” olaylarına giriliyor, hatta o alacağı olan firmalarla ilgili beni hiç ilgilendirmeyen detaylar geliyor. İlgilenmediğimi, bana bunları anlatmamasını rica ediyorum.

  • Kahir ekseriyet  (12.09.19 10:43:35)
calistigim yerde de oyle. borclular telefonlarimizi acmiyor. farkli farkli hatlardan ariyoruz, acinca da turlu turlu sozlerle da bizi ikna ediyorlar. ve tabii verdikleri sozde durmuyorlar.
biz de buna onlem olarak herkese taksit vermiyoruz, pesinati artirdik ve taksit sayisini oldukca azalttik.
para akisi olsun diye kar payimizi dusurduk. hayatta kalmaya calisiyor calistigim yer.

sebebi bence ekonomik kriz. cumhurbaskanligi/baskanlik seciminden once gayet iyi idi piyasa.
  • Leonardo~Da~Vinci  (12.09.19 10:46:50)
param yok, çok sıkışığım diyip, bodrum'da tekne sefası hikayeleri paylaşan yavşak müşterilerimiz var.

  • scudman1  (12.09.19 11:11:50)
Herkeste öyle.

  • roket adam  (12.09.19 12:30:57)
Adam bu yaz 5 ayrı tatil yaptı, benim 1500 tl mi parası olmadığı gerekçesiyle ödemiyor, ben tatil yapmadım bu sene kimseye borcum yok.

  • Kahir ekseriyet  (12.09.19 12:55:18)
Son 2 ay içinde hiç tahmin etmeyeceğimiz 5 büyük müşterimizin çekleri yazıldı. Türkiye'de ticaret gerçekten çok büyük bir risk. Mümkün olduğunca peşin çalışmak lazım.

  • iwasbornonamountainside  (12.09.19 13:49:26)