Citizen Kane izlenmeli mi?

90 00 öncesi filmleri pek sevmiyorum ama izlediğim dizi filmlerde bu filme referans yapılıyor hep. Değer mi izlemeye?

Citizen Kane, kullandığı kamera teknikleri, çekim açıları ve devamlılık ile yeni bir çağı başlatan filmdir. Bu açılardan bakacaksan izlenebilir. Ama ben sanatında, tarihinde değilim, beni eğlendirsin yeter dersen şart değil.

  • balikbilir  (10.09.19 04:38:38)
balikbilir +1
bunları yazmak için gelecektim. tabi öncesinde çekim ölçeği nedir plan nedir sekans nedir diye bir google da ya da youtube da arama yap.

  • hoot  (10.09.19 05:09:07)
Şu da var, onun yaptığı devrim diyelim, şu an sıradan. Bu açıdan da düşünürseniz pek de ihtiyacınız yok gibi geldi.

  • kisa  (10.09.19 07:10:49)
sinema tarihi açısından önemli bir film. ama eglendirmeyebilir.
biraz da background okuma lazım.

  • cedex  (10.09.19 08:31:28)
bir insan nicin roma'yı ziyaret edip collesium'u görmek icin o kadar para veriyorsa, citizen kane de ayni sebeple izlenir.

  • proteus  (10.09.19 09:33:15)
izlenir,izlenmeli de +1.

  • drako  (10.09.19 10:24:05)
Amerikan kültürü diye bir şey varsa, bunun gibi birkaç film var, odur bence.

Bunun dışında balıkbilir+1
  • SiyamkedisiZorro  (10.09.19 10:25:59)
Bana göre izlenmeli. Ben de son yıllarda zamanım daha değerli olduğu için nokta filmler seçerek izliyorum. Bu perspektiften bakınca bile citizen kane izlenmeli diyebilirim.

  • o ben degilim  (10.09.19 10:51:02)