minimalizme nasıl yönelinir?

nasıl?

olanları atıcak mıyız satıcak mıyız?

satılacakları satar, satılmayacakları atarsın.

minimalizme "buna gerçekten ihtiyaç var mı" diye yönelinir. ihtiyaç olmayan şeyi ne yaptığın tamamen finansal durumun ile ilgili bir sorun.
  • babilbaligi  (06.09.19 15:08:23)
Olanlar derken ne gibi? Eşya ise yakın akraba eş dosttan ihtiyacı olana ver.

  • Topalordek  (06.09.19 15:08:54)
- oncelikle kafa yapisini degistirerek baslamak lazim.
- satmaktan once almamak lazim.
- sonra yavas yavas elinizdekileri organize ederek, uzun suredir kullanmadiklarinizi satarak yada bagislayarak baslayabilirsiniz.

bu konuda kitaplar, youtube ve netflix videolari var. oradan baslayabilirsiniz.
  • ekyil  (06.09.19 15:55:08)
belli bir kural koyuyoruz, mesela en son kaç yıl önce kullandın, 2 yıldır bir şeye dokunmqdiysan örneğin vedalasiyoruz

  • cedex  (06.09.19 16:00:57)
Babilbaligi'nın dediği gibi ''Buna gerçekten ihtiyaç var mı?'' iyi bir ayırt edici.

Şöyle basit bi' kural yapabiliriz:
-Evde ayda en az 1 kez kullanılmayan hiçbir şey olmasın: dolap, kitap, masa, mixer, havlu vb. aklınıza ne gelirse... Kullanılmamış veya artık kullanılmayan her şeyi ihtiyaç sahiplerine verin veya satın. Sahip olduğunuz her şeyi aktif kullanıyor olmalısınız.

Mesela benim salonumda sadece L koltuk, masa ve çamaşırlık var. Berjer kullanılmıyordu, attım. Televizyon izlemem, hiç almadım. Kitap okuyucu kullanıyorum, basılı okuduğum kitapları da biriktirmiyor ve başkalarına veriyorum. Kıyafetlerim sayılı: 5 tişört, 10 çorap, 2 pantolon şeklinde.
  • anx  (06.09.19 16:55:55)
En başta bi parasız kalman lazım. Sonra elindekinin kıymetini görmen lazım. Sonra fark ediyorsun ki ekindeki sana zaten yetiyormus. Sonra bakıyorsun ki elinde fazla olanı tutmanin anlamı yok, o zaman bu fazlaligi gönül rahatlığıyla başkasına verebilirsun ve iç huzurun artıyor. Aslında bu kadar basit.

  • superfluid  (06.09.19 17:17:12)
esyadan cok bos alan sevmeyi benimseyerek.

olanlari da atacaksin tabi kalabalik yapmasindansa. evin depo veya copluk degil. ben kolay kolay birseyi satmakla veya verecek kisi bulmakla ugrasmam o yuzden direkt atmaya daha meyilliyim. ne kadar zamanin ve enerjin olduguna kalmis.
  • hot potato  (06.09.19 17:17:30 ~ 17:18:54)
kuralları var 6 aydır kullanmdıgını at

ama minimalizm sadece eşya ile ilgili değil
zaman zihin vs vs
önce belgesleinden başlayabilirisniz
  • seyyar satıcı  (06.09.19 18:00:25)